Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nasi w progach Seminarium

Niedziela sosnowiecka 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

seminarium

kl. Artur Sikora

Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej

Alumni I roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie 10 października miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Po raz 25. seminaryjną formację rozpoczęli klerycy naszej diecezji. Alumni już wcześniej przybyli pod seminaryjny dach, by rozpocząć rekolekcyjne ćwiczenia duchowe, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak.

„Na konferencjach zasypał on nas bogactwem tematów, których poruszył aż dziewięć, m.in.: Kościół, rozeznanie powołania, Pan Bóg, celibat, grzech. Jako doktor biblistyki swoje wypowiedzi opierał głównie na Piśmie Świętym, a także na swoim bogatym życiowym doświadczeniu, które zdobywał posługując w licznych parafiach w wielu krajach świata. Nie można też zapominać, że miał pomoc samego Ducha Świętego, którego działania można było w trakcie rekolekcji doświadczyć. Dni rekolekcji oznaczają dla alumna także czas silentium sacrum (święta cisza) podczas, którego kandydat na księdza powinien zachować milczenie i wsłuchać się w Boży głos, aby to On działał w jego życiu” – opowiada kl. Maciej Byrczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjęci do grona studentów

Reklama

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wraz z nim Mszę św. sprawował Pasterz diecezji sosnowieckiej – bp Grzegorz Kaszak. Przy ołtarzu Pańskim licznie zgromadzili się kapłani Kościoła częstochowskiego i sosnowieckiego wraz z kapitułami obu bazylik. Druga część uroczystości rozpoczynających nowy rok akademicki miała miejsce w auli seminaryjnej. Rozpoczęło je przemówienie rektora Seminarium, ks. Grzegorza Szumery, który podsumował miniony rok seminaryjnej formacji i otworzył nowy. Wykład inauguracyjny na temat „ Orędzie objawień fatimskich w świetle Apokalipsy”, wygłosił ks. prof. dr hab. Antoni Tronina. Po nim nastąpiła uroczysta immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie do grona studentów. Z rąk abp. Wacława Depo indeksy odebrało 7 alumnów archidiecezji częstochowskiej, zaś bp Grzegorz Kaszak wręczył indeksy 6 klerykom diecezji sosnowieckiej. W ich gronie znaleźli się: kl. Mateusz Błaut z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu, kl. Konrad Jastrzębski z parafii św. Michała w Łazach, kl. Daniel Krzywański z parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Dąbrowie Górniczej, kl. Karol Latos z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie, kl. Łukasz Muzyk z parafii św. Bartłomieja w Jerzmanowicach oraz kl. Wojciech Szmidt z parafii św. Barbary w Sosnowcu. Na koniec życzenia i słowa zachęty skierowali do świeżo upieczonych kleryków biskupi diecezji, którzy na cały rok formacji udzielili im także pasterskiego błogosławieństwa. Wybrzmiała też pieśń »Gaudeamus igitur», po czym wszyscy udali się do refektarza, na wspólny obiad.

Źrenica oka

Wyższe Seminarium Duchowne stanowi bardzo ważne miejsce dla każdego Kościoła diecezjalnego. Jest to, według słów Jana Pawła II, „laboratorium wiary i laboratorium powołania”. Dlatego też każda nowo powstająca diecezja stara się, żeby jedną z pierwszych instytucji, która zostaje powołana do życia, było seminarium duchowne. Pierwszy biskup sosnowiecki dr Adam Śmigielski SDB, mając na uwadze potrzebę kształcenia własnego kleru diecezjalnego dekretem z 4 czerwca 1992 r. powołał do istnienia Wyższe Seminarium Duchowne. Nazywał je często „źrenicą” oka. Od tego czasu sosnowieckie Seminarium mieściło się w budynku usytuowanym u podnóża Wawelu przy ul. Bernardyńskiej 3. W chwili inauguracji działalności WSD Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r. naukę i formację w tej instytucji rozpoczęło 80 alumnów. Najliczniejsza grupa alumnów w ciągu jego krótkich dziejów kształciła się w seminarium w 1993 r. Wówczas to w październiku formację rozpoczęło 87 alumnów. Od roku akademickiego 2013/14 u stóp Jasnej Góry odbywa się formacja nie tylko kapłanów Kościoła częstochowskiego, ale także przyszłych księży naszej diecezji.

W rękach Jezusowej Matki

Warto zaznaczyć, że nowy rok 2017/2018 w częstochowskim Seminarium Duchownym będzie przebiegał pod znakiem maryjności

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oto ci, którzy zbudowali dom Boży i bramę niebieską

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

seminarium

Gorzów Wielkopolski

Archiwum Aspektów

Prymas August Hlond przed pałacem biskupim w Gorzowie w 1947 r.

Prymas August Hlond przed pałacem biskupim w Gorzowie
w 1947 r.

W 2017 r. mija 70 lat od chwili utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie. Raptem w dwa lata od utworzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej udało się powołać własną uczelnię kształcącą duchowieństwo dla Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. W tym roku będziemy świętowali tę ważną rocznicę. A jak sprawa kapłanów dla naszych ziem wyglądała zaraz po wojnie?

Druga wojna światowa całkowicie zmieniła obraz społeczno-religijny ziem nad Odrą i Bałtykiem. Kiedy w styczniu i lutym 1945 r. tereny te zostały zajęte przez wojska Armii Czerwonej i w późniejszym czasie poddane polskiej administracji cywilnej, to granice ówczesnych diecezji nie zmieniły się od razu. Kanonicznie, kościelnie aż do 1972 r. Pomorze Zachodnie należało do diecezji berlińskiej, większa część Ziemi Lubuskiej do archidiecezji wrocławskiej, a wąski pas na wschodzie należał do Wolnej Prałatury Pilskiej. Dopiero 15 sierpnia 1945 r. kard. August Hlond dla tych terenów ustanowił tymczasową polską administrację apostolską.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz do Apostolatu „Margaretka”: trwajcie w modlitwie za kapłanów

2025-10-11 18:26

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

modlitwa za kapłanów

Apostolat Margaretka

Archidiecezja Krakowska

X Pielgrzymka Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów "Margaretka" do Sanktuariów św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie

X Pielgrzymka Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka do Sanktuariów św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Trzeba wspierać modlitwą utrudzonych robotników w Winnicy Pańskiej, by dalej gorliwie pracowali, wiedząc, że nie są sami - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, w dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

Pierwsza część pielgrzymki była poświęcona konferencji ks. Bogusława Nagela, krajowego duszpasterza Apostolatu „Margaretka”. Następnie odbyło się wspólne nabożeństwo, po którym wierni wyruszyli w procesji różańcowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Wręczono nagrody TOTUS TUUS 2025 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II

2025-10-11 17:24

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

nagrody

Totus Tuus 2025

promowanie nauczania

BP KEP

Rozdanie nagród TOTUS TUUS

Rozdanie nagród TOTUS TUUS

Fundacja Małych Stópek, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, twrórcy filmu "21.37" oraz pisarka Krystyna Gucewicz i filozof Anna Grzegorczyk - to laureaci Nagród TOTUS TUUS 2025, wręczonych w sobotę w przeddzień XXV Dnia Papieskiego. Uroczysta gala, transmitowana przez TVP2, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodę TOTUS TUUS otrzymują co roku z okazji Dnia Papieskiego osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję