Reklama

Niedziela Przemyska

1717 metrów dla Matki Bożej

Pośpiech – jedna z największych współczesnych chorób cywilizacyjnych. I choć na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie może wydać się mocno przesadzone, to czyż nie tak właśnie biegnie nasze życie? Rano pobudka, śniadanie w biegu, odwożenie dzieci do szkoły, przekroczona prędkość w drodze do pracy, gorączkowe przewracanie papierów na biurku, a potem trzeba odebrać dzieci, ugotować obiad, posprzątać, wyprać, wyprasować i ogarnąć wiele innych zadań. A w tym czasie setka telefonów, maili, spraw do załatwienia... I kiedy wreszcie wieczorem uda się na chwilę usiąść, odkrywamy, że przez cały dzień nie mieliśmy czasu na spokojną rozmowę, na chwilę lektury czy obejrzenie kolejnego odcinka serialu. Więc zarywamy noc, by choć w małym stopniu nadrobić to, na co zabrakło czasu. A od rana znów to samo…

Niedziela przemyska 40/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

bieg

Magdalena Kapuścińska i Rafał Czepiński

W Biegu dla Matki Bożej brały udział całe pokolenia

W Biegu dla Matki Bożej brały udział całe pokolenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydawać by się mogło, że na współczesne tempo życia jesteśmy skazani. Jednak nic bardziej mylnego. Są miejsca, w których czas płynie inaczej, a na pierwszy plan wysuwają się wartości na co dzień zapomniane. Pewnie każdy z nas odkrył w swoim życiu choć jedno miejsce, w którym sprawy światowe przestają mieć znaczenie. Jednym z takich jest Jarosławskie Opactwo i działający w jego murach Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke. W ciągu roku odbywają się tutaj liczne rekolekcje i dni skupienia, ale swoje miejsce ma też wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i społecznym. Na Opactwie swoje piętno w znaczący sposób odcisnęła także jego burzliwa historia. Każdego dnia można także w tym miejscu uczestniczyć w Eucharystii, przystąpić do spowiedzi i wreszcie odnaleźć ciszę, której na co dzień tak często nam brakuje.

Reklama

To jednak nie wszystko – od kilku lat, w drugi weekend września w murach Jarosławskiego Opactwa ma miejsce wydarzenie, które łączy ze sobą kulturę, historię, wiarę, integrację społeczną i międzynarodową, a nawet sport. To wszystko podczas Jarmarku Benedyktyńskiego, który odbywa się zawsze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Jego VII edycja przypadła 9, 10 i 12 września. W tych dniach w murach Opactwa rzesze odwiedzających mogły podziwiać wyroby rękodzielnicze, domowe przetwory, egzotyczne przyprawy i wiele innych dóbr, pochodzących nie tylko z Polski. Szczególne miejsce w czasie Jarmarku Benedyktyńskiego zajmuje Dzień Węgierski. Gospodarze Jarosławskiego Opactwa kultywują pamięć o relacjach, które łączyły Polaków i Węgrów, stąd w czasie Jarmarku wystawcy z Węgier, ale także wystawy, które znajdują się w opackich basztach i korytarzach. Tych wystaw jest tu zawsze sporo, a na czas Jarmarku przybywają kolejne, także powiązane z historią relacji polsko-węgierskich. Ciekawe oblicze historii prezentuje Turniej Rycerski Ziemi Jarosławskiej, którego uczestnicy swoimi strojami, tradycyjnym obozowiskiem i walkami na białą broń ukazują bogactwo minionych dziejów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od kilku już lat wydarzenia Jarmarku powiązane są z promocją sportu. W tym roku odbyła się Pielgrzymka Biegowa z okazji 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nieprzypadkowo dystans Biegu wyniósł 1717 metrów – w tym właśnie roku miała wszak miejsce koronacja Jasnogórskiego Wizerunku. Swoim patronatem to wyjątkowe wydarzenie objęli: abp Adam Szal – metropolita przemyski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz o. Kazimierz Szymczycha – sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Biegi organizowane przez Jarosławskie Opactwo mają na celu nie tylko promowanie sportu, ale także pokazanie, że może on być wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Na starcie Biegu ustawiały się całe rodziny – od najstarszych po najmłodszych (tymi okazały się kilkumiesięczne dzieci), a także osoby niepełnosprawne. Duchową rozgrzewkę przed Biegiem poprowadził ks. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny przemyskiej edycji tygodnika „Niedziela”. Przywołał osobę Maryi, która pospieszyła do Elżbiety, aby iść jej z pomocą. Również do nas spieszy Ona każdego dnia, obecna w życiu polskiego narodu poprzez swój Jasnogórski Wizerunek. Tak jak Maryja powróciła od Elżbiety do domu, tak i my powinniśmy po Biegu powrócić do swoich środowisk i żyć w nich wiarą. Na mecie Biegu każdy otrzymał pamiątkowy medal, a w pakiecie startowym znalazły się m.in. jubileuszowe różańce, modlitewniki ucznia-misjonarza, obrazki z Jasnogórską Ikoną.

Był czas na osobistą modlitwę w kościele, na uczestnictwo w Eucharystii czy zwiedzenie wnętrz Jarosławskiego Opactwa. Na spędzenie czasu z rodziną, co ma wielkie znaczenie dla rozwoju duchowości człowieka.

Również niektóre koncerty w czasie Jarmarku miały wymiar ewangelizacyjny – na czele z gwiazdą Jarmarku, którą w tym roku był zespół „niemaGotu”. Sobotni koncert zespołu zgromadził tak wielkie grono osób, jakiego Jarosławskie Opactwo nie widziało od dawna. Był to czas wielkiej radości, ale także uwielbiania Boga i dziękowania za Jego hojność.

Jarmark Benedyktyński zakończył się nieprzypadkowo 12 września. W tym dniu do Jarosławskiego Opactwa przybyły zaproszone osoby niepełnosprawne nie tylko z terenu archidiecezji przemyskiej. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława, biskupów. Dla uczestników została przygotowana skrócona trasa Biegu Jasnogórskiego, a każdy z nich został po jego ukończeniu nagrodzony pamiątkowym medalem. Potem była także okazja do zaprezentowania talentów – zarówno artystycznych, jak i rękodzielniczych.

Bogu niech będą dzięki za wszystkich ofiarnych wolontariuszy i pracowników Ośrodka, bez których organizacja tego dzieła nie byłaby możliwa, jak również wszystkim, którzy w trakcie Jarmarku i przez cały rok nawiedzają mury Jarosławskiego Opactwa Pobenedyktyńskiego, tworząc klimat tego miejsca.

Już dziś zapraszamy na VIII Jarmark Benedyktyński w drugi weekend 2018 r.

2017-09-27 10:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mała Nowa Sól wspiera duży Kraków

Dokładnie 921 biegaczy wzięło udział w piątej edycji Biegu do Pustego Grobu, który 17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocy, odbył się w Nowej Soli. Bieg stał się już pewną tradycją i z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników

Bieg tradycyjnie rozpoczął fragment Ewangelii o biegu apostołów św. Piotra i św. Jana do pustego grobu. – Cały czas istnieje potrzeba ogłaszania, że Jezus Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Od 2 tys. lat wciąż jest to powtarzane, jednak nie wszyscy o tym usłyszeli, a jeżeli usłyszeli, to chcą doświadczyć tego, że jest to słowo skierowane do nich i że warto się również potrudzić, aby potwierdzić, że idzie się za tym słowem, biegnie się za tym słowem – mówił br. Kazimierz Golec, proboszcz parafii pw. św. Antoniego, który tuż przed startem pobłogosławił i poświęcił biegaczy. Patronem tegorocznego biegu był św. Ojciec Pio, dlatego każde 5 zł z pakietu startowego zostało przeznaczone na Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, fundację opiekującą się 2 tys. bezdomnych w Krakowie. – Widzę, że ludzie lubią biegać w konkretnej idei – czy to dla kogoś chorego, czy potrzebującego. Łączą nas takie idee, wspólne zadania i wspólna pasja biegania, a tutaj szczególnie chcemy, aby na nowo połączyła nas wiara w zmartwychwstałego Pana – mówił pomysłodawca biegu br. Grzegorz Marszałkowski. Bieg to swoisty fenomen, który łączy zarówno aspekty duchowe, jak i te czysto sportowe. Startują tu zarówno amatorzy, jak i zawodnicy zawodowi. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, co oznacza, że wszelkiego rodzaju rekordy życiowe są tutaj honorowane. Świąteczny, słoneczny dzień licznie zgromadził także kibiców. – Wspieram mojego syna. Ostatnio zaliczył swój pierwszy maraton w życiu w Dębnie i nie spodziewałam się, że tak mu dobrze pójdzie, a tu na 10 km biegnie już na spokojnie. Syn bierze udział w biegu od samego początku, także jestem zaszczycona i cieszę się, że taki bieg jest tutaj co roku organizowany – mówiła Jolanta Ratajczak z Nowej Soli. – Razem z synem biegną synowa i wnusio, którzy razem tworzą drużynę Wikonu – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

[ TEMATY ]

śmierć

Franciszek

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, Komisja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przypomina zasady, którymi należy kierować się w czasie towarzyszenia modlitwą zmarłemu Papieżowi aż do czasu zakończenia konklawe. Stolica Apostolska może wydać wskazania dotyczące modlitw za zmarłego Papieża i przygotowań do wyboru Następcy. Wówczas należy dostosować się do wytycznych rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: zainicjowanych przez Franciszka procesów w Kościele nie da się zatrzymać

2025-04-22 15:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

kard. Kazimierz Nycz

procesy w Kościele

PAP/EPA

Okładki włoskich gazet po śmierci papieża Franciszka

Okładki włoskich gazet po śmierci papieża Franciszka

Zainicjowanych przez Franciszka procesów w Kościele nie da się zatrzymać niezależnie, kto zostanie nowym następcą św. Piotra – powiedział we wtorek kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył, że potrzebny jest papież – kreatywny kontynuator, który będzie zerkał także w pontyfikat Benedykta XVI.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie kardynał Nycz powiedział, że "po ludzku byliśmy wszyscy na śmierć papieża przygotowani". Jak stwierdził, Franciszek odszedł w pięknym czasie – w Wielkanoc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję