Ponad pół tysiąca młodych ludzi modliło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej w święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Celebracja Eucharystii zgromadziła w świątyni uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych leżących na terenie parafii „Przy dworcu”.
Reklama
Mszę św. celebrowali duszpasterze-katecheci na czele z ks. Tomaszem Chrzanem z Wydziału Katechetycznego bielskiej Kurii. Homilię do zgromadzonej w świątyni młodzieży wygłosił ks. Przemysław Gawlas. Katecheta z Liceum im. Mikołaja Kopernika, odwołując się do lektury ewangelii dnia i życiorysu św. Stanisława Kostki, podkreślił konieczność szukania w życiu Chrystusa. Przywołał także okoliczności i niebezpieczeństwa sprawiające, że człowiek może Boga w życiu zagubić. – Mówimy o czymś, co nazywamy naciskiem grupy, presją, która potrafi nieraz sparaliżować człowieka. Każdy z nas chce być akceptowany w grupie, w klasie, we wspólnocie. Boimy się odrzucenia. Dlatego nieraz idziemy na kompromisy, robiąc wszystko, by inni nas zaakceptowali. W ten sposób swoją wartość uzależniamy od tego, jak nas inni postrzegają. Stanisław chce nam powiedzieć, że modlitwa i relacja z Bogiem pozwala nam dostrzec naszą wartość. Bez względu na to, czy jesteśmy akceptowani przez innych, czy też nie, Bóg kocha nas za to, kim jesteśmy, a nie ze względu na to, co robimy. Dla Boga jesteśmy najważniejsi – przekonywał młodych ks. Gawlas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Razem z uczniami modlili się nauczyciele, wychowawcy i przedstawiciele dyrekcji poszczególnych placówek oświatowych. Nie zabrakło pocztów sztandarowych reprezentujących szkoły.
Modlitwa w dniu patrona młodzieży w bielskiej świątyni odbywa się już od wielu lat z inicjatywy proboszcza parafii ks. prał. Krzysztofa Ryszki, który zaprosił młodych do wspólnej celebracji. W organizację tego przedsięwzięcia aktywnie włączyli się dyrektorzy i grono pedagogiczne. W niektórych przypadkach udział uczniów we Mszy św. jest jednym z punktów programu realizowanego w tym dniu w szkole. Tak dzieje się np. Zespole Szkół Budowlanych, gdzie po modlitwie w budynku szkoły organizowane jest ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz spotkanie z rodzicami, uroczyste odczytywanie praw i obowiązków ucznia oraz podpisywanie uczniowskich kontraktów.