Reklama

Niedziela Lubelska

Przywracają pamięć

Niedziela lubelska 35/2017, str. 2

[ TEMATY ]

kresy

cmentarz

Ukraina

Archiwum LKW OHP

Cmentarz w Zasmykach

Cmentarz w Zasmykach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez dwa tygodnie sierpnia (9-24) ponad 150-osobowa grupa wolontariuszy porządkowała i odnawiała polskie cmentarze w okolicach Tarnopola, Krzemieńca i Łucka na Ukrainie. Ideą 10. wyprawy wołyńskiej, zorganizowanej przez Lubelską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy i Fundację Niepodległości, było wspólne porządkowanie i odnawianie przez Polaków i Ukraińców polskich nekropolii jako miejsc pamięci o losach Polaków na Wołyniu.

Projekt „Wołyń 2017. ReGeneracja 2” jest kontynuacją działań na Ukrainie, rozpoczętych w 2008 r. Dzięki dotychczasowym wyprawom udało się odnowić wiele zapomnianych polskich cmentarzy na Wołyniu, nawiązać serdeczne kontakty z lokalnymi władzami ukraińskimi i mieszkańcami odwiedzanych miejsc, a także zgromadzić setki młodych ludzi, którzy z dużą chęcią, zainteresowaniem i zaangażowaniem włączają się w przekazywanie prawdy o przeszłości. Przed rozpoczęciem obozu w kilku miejscowościach, m.in. w Lublinie, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Łucku i Tarnopolu, odbyły się spotkania promujące wyprawy wołyńskie, warsztaty tematyczne oraz rajd szlakiem żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W czasie samego wyjazdu ochotnicy podzieleni na kilka stacjonarnych i wędrownych grup zajmowali się porządkowaniem cmentarzy, m.in. karczowaniem porastających groby drzew i krzewów. Na wielu nagrobkach po raz pierwszy zapłonęły znicze, a ku niebu wzniosła się modlitwa za pomordowanych. Mimo ciężkiej pracy w ciągu dnia, uczestnicy znajdowali czas na udział w Mszy św., długie nocne rozmowy i patriotyczne wieczornice. W niedziele i święta odbywały się zajęcia edukacyjno-rekreacyjne. Jak podkreślają organizatorzy, „obóz miał charakter survivalowy, edukacyjny i integracyjny, ale tak naprawdę w tej sztafecie pokoleniowej liczy się uścisk ręki, jaki wymieniamy z wielkimi duchami naszej przeszłości”. Po zakończeniu działań na Wołyniu akcja kontynuowana jest w Polsce m.in. poprzez porządkowanie ukraińskich cmentarzy, wydanie okolicznościowego folderu, zbiórkę zniczy na cmentarze kresowe oraz przygotowanie wystawy dokumentującej całość zrealizowanych zadań.

Partnerami w projekcie są: Konsulat RP w Łucku, lubelskie środowisko żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, parafia pw. Świętego Krzyża w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej. Projekt jest realizowany dzięki środkom finansowym pozyskanym z Senatu RP, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-08-24 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Ukrainę rowerem lub pieszo

Wytrawni turyści przekonują, że najtaniej podróżuje się po świecie piechotą lub np. rowerem. Jednak dość mało jest przejść granicznych, szczególnie na naszej wschodniej granicy, które możemy przekroczyć w ten sposób. Dlaczego? Ponieważ przystosowanie klasycznego przejścia granicznego do potrzeb pieszych wymaga sporych nakładów finansowych. W Polsce mamy dwa takie miejsca – w Medyce na Podkarpaciu i, działające na razie w ramach eksperymentu, w Dołhobyczowie na Lubelszczyźnie. To m.in. efekt starań kampanii społecznej „Piesze przejścia graniczne”. – Eksperyment w Dołhobyczowie okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego w tej chwili trwają starania o podobne rozwiązania w Budomierzu – informuje nas koordynator kampanii Jakub Łoginow. W pierwszym miesiącu funkcjonowania przejścia pieszego w Dołhobyczowie skorzystało z niego 4 tys. ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Niezwyciężony Triumf serca

2025-09-02 08:23

Niedziela Ogólnopolska 36/2025, str. 54-55

[ TEMATY ]

film

kino

Mat.prasowy

12 września na ekrany kin wchodzi ekranizacja amerykańskiego reżysera o polskim męczenniku.

I zaprowadzili ich do bloku numer 11, oznaczonego wówczas numerem 13. Kazali im rozebrać się do naga. Wpędzili ich wszystkich dziesięciu do piwnicy, do celi numer 18, bardzo niskiej i małej, o wymiarach dwa i pół metra na dwa i pół metra, z jednym zakratowanym, kwadratowym okienkiem pod sufitem, z podłogą z betonu. W rogu stało wiadro na odchody. Tam mieli umrzeć głodową męką. Esesmani zatrzasnęli żelazne drzwi” (z opisu śmierci św. Maksymiliana według tekstu Transitus z Harmęży).
CZYTAJ DALEJ

Biznes na wschodzie – Przedsiębiorcy nie boją się Rosji, ale podatków

2025-09-15 19:09

Materiał prasowy

Wspierana przez Białoruś agresja Rosji na Ukrainę i inspirowany przez te dwa państwa napływ migrantów i ich nacisk na polską granicę, całkowicie przemodelowały sytuację mieszkańców i przedsiębiorców Polski Wschodniej, w szczególności Podlasia – zarówno tego północnego jak i południowego.

Nie pomaga także rząd, który łamiąc umowę społeczną, poprzez drastycznie podniesienie akcyzy, uderzył w jednego z największych pracodawców we wschodniej Polsce. Dlatego bezpieczeństwo polityczne, ale także i to ekonomiczne były głównymi tematami obywającej się w Augustowie konferencji Biznes na wschodzie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję