Reklama

Książki

Promocja książki kard. Roberta Saraha

Cisza jest doświadczeniem Boga

Niedziela Ogólnopolska 31/2017, str. 12

[ TEMATY ]

książka

Magdalena Miła

Kard. Robert Sarah w Krakowie podczas promocji swojej książki, 22 lipca 2017 r.

Kard. Robert Sarah w Krakowie podczas promocji swojej książki,
22 lipca 2017 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorskie spotkanie z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robertem Sarahem odbyło się 22 lipca br. u Ojców Franciszkanów w Krakowie. Wydarzenie było poświęcone prezentacji najnowszej publikacji hierarchy z Gwinei „Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu”. Książka ukazała się w polskim przekładzie nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

„Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu” to obszerny wywiad w całości poświęcony ciszy i milczeniu, który z kard. Sarahem przeprowadził francuski pisarz Nicolas Diat. W rozmowie wziął udział także generał Zakonu Kartuzów Dysmas de Lassus, który od 40 lat żyje w wielkiej ciszy kontemplacji. Przedmowę do tej książki napisał papież emeryt Benedykt XVI, podkreślił w niej, że „przy kardynale Sarahu, nauczycielu milczenia i modlitwy wewnętrznej, liturgia jest w dobrych rękach”. Najnowsza pozycja jest trzecią z kolei publikacją kard. Roberta Saraha, a poprzedziły ją „W drodze do Niniwy” oraz „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”. – Te trzy książki razem tworzą swoistą trylogię, która może wprowadzać czytelnika na drogę zgłębienia wiary – powiedziała o publikacjach s. Maria Miannik CSL z Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie spotkania autor „Mocy milczenia” dzielił się z zebranymi doświadczeniem ciszy. – Już w niższym seminarium uczyłem się tej ciszy trwania przed Bogiem. Co dwa miesiące praktykuję ten czas ciszy. Wówczas trzy dni nic nie jem i nie piję. W tym czasie pozostawiam się prowadzeniu przez Słowo Boże i Eucharystię. Ta cisza jest karmiona obecnością Boga we mnie – mówił hierarcha. Prefekt podkreślił ponadto, że „cisza jest doświadczeniem Boga, ponieważ Bóg jest Bogiem ciszy”. Zwrócił także uwagę na błędne rozumienie ciszy. – Cisza to nie tylko brak hałasu. Największy hałas jest w nas samych, ten hałas, który nas niszczy. Potrzebujemy mieć to doświadczenie ciszy, oderwania się od tego wszystkiego, co nas zajmuje. Uczymy się tej ciszy, będąc z Bogiem – wyjaśnił.

Kard. Robert Sarah przybył do Polski na zaproszenie Prowincji Krakowskiej Franciszkanów. Od 2001 r. pracuje w Watykanie.

2017-07-26 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich" - premiera książki ks. Przemysława Śliwińskiego

Papież powołuje każdego kardynała po to, aby ten w sposób nieskrępowany zrobił to, co do niego należy: wybrał tego, który będzie najlepszy jako przyszła Głowa Kościoła - mówił ks. Przemysław Śliwiński podczas prezentacji jego książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich", która odbyła się w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wydana nakładem Wydawnictwa Stacja7 publikacja zaciekawi każdego, kto chce zrozumieć, jak działa mechanizm konklawe i dlaczego wybory nowego papieża budzą powszechne emocje na całym świecie.

Rozmowę z autorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich poprowadziła red. Małgorzata Świtała - dziennikarka Polsat News i Radia Plus, która zapytała autora o kulisy powstawania książki.
CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław
Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.
CZYTAJ DALEJ

Mołdawia: proeuropejska partia zwyciężyła w wyborach

2025-09-29 07:15

[ TEMATY ]

Mołdawia

PAP/EPA/DUMITRU DORU

Maia Sandu - Prezydent Mołdawii

Maia Sandu - Prezydent Mołdawii

Rządząca proeuropejska Partia Działania i Solidarności (PAS) zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Mołdawii zdobywając ponad 50 proc. głosów – takie są podane w poniedziałek rano oficjalne wyniki po przeliczeniu 99,52 proc. głosów.

Rządząca od 2021 r. PAS uzyskała 50,03 proc. głosów, zaś skupiający prorosyjskich socjalistów i komunistów Patriotyczny Blok Wyborczy (BEP) - 24,26 proc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję