Reklama

Niedziela Legnicka

Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Matki Bożej Łaskawej

Cuda w Krzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Członkowie Rodziny Radia Maryja z naszej diecezji, a także z Kanady, Czech i Niemiec oraz z archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej licznie przybyli na swoje doroczne spotkanie do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Centralnym punktem programu ich pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem kustosza tego miejsca ks. prał. Mariana Kopko. W Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam wzięli udział m.in.: kanonicy Kapituły Krzeszowskiej, przedstawiciele „Solidarności” Zakładów Górniczych „Lubin” z jej przewodniczącym Bogdanem Lucińskim. Licznie było także reprezentowane środowisko dolnośląskich rzemieślników na czele z prezesem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewem Ładzińskim, a szczególnie cechów działających w terenie.

W homilii kustosz krzeszowskiego sanktuarium podkreślił m.in., że ta uroczystość pięknie wpisuje się w obchody 100. rocznicy objawień fatimskich, oraz 20. rocznicy ozdobienia koronami papieskimi królującej w tej miejscowości ikony Matki Bożej Łaskawej. Wskazał, że cudów w Krzeszowie doświadcza się na różne sposoby. Zatapiając się w modlitwie przed najstarszą w Polsce Cudowną Ikoną Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wiekiem w naszym kraju nie ma sobie równych. Krzeszowska Ikona Matki Bożej Łaskawej jest starsza nawet od tej częstochowskiej o całe 200 lat. W Europie równie leciwe są tylko cztery. Przedstawia typ Hodegetria, czyli Tę, która prowadzi. Swoją dłonią wskazuje na serce i na Jezusa, jako źródło łaski. Kiedy w 1426 r. husyci napadają na klasztor w Krzeszowie i mordują zakonników, ludność chroniąca się w pobliskich lasach jest przekonana, że ikonę, już wtedy słynącą z łask, utracili na zawsze. Nic bardziej mylnego. 18 grudnia 1622 r. cystersi widzą smugę światła padającą na pękniętą posadzkę i... dobrze odczytują ten znak, bo wydobywają nienaruszoną ikonę. Niewiarygodne, ale przeleżała tak 196 lat! – stwierdził kaznodzieja.

Na swoje obecne korony Matka Boża Łaska musiała poczekać jeszcze trzy i pół wieku. 2 czerwca 1997 r., na prośbę pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka – św. Jan Paweł II w obecności ponad 300 tys. pielgrzymów, w Legnicy, koronował Tę, której wizerunek na te korony wyjątkowo zasłużył. Świadczą o tym wytarte od kolan i stóp pokutników posadzki wokół obrazu i ramy ze złotymi wotami – dowodami wdzięczności za liczne uzdrowienia.

– Łaskawa Matko Krzeszowska, módl się za nami grzesznymi i wypraszaj dla nas, dla naszej diecezji legnickiej i całej Ojczyzny potrzebne łaski Boże – apelował, kończąc homilię.

Z kolei Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński wyraził w swoim wystąpieniu serdeczne podziękowanie biskupowi legnickiemu za ustanowienie w ostatnim czasie ks. Kopki kapelanem Rzemiosła Diecezji Legnickiej, a nowemu duszpasterzowi tego środowiska życzył nieustannego wstawiennictwa i opieki Matki Bożej Łaskawej.

Reklama

Zabierając głos na zakończenie Eucharystii, ks. Marian Kopko stwierdził m.in., że aby dowiedzieć się, czym jest Radio Maryja, telewizja Trwam dla rzeszy milionów słuchaczy, trzeba byłoby posłuchać wypowiedzi ludzi, którzy codziennie korzystają z tych mediów. Dodał, że często wielu z nich nie wyobraża sobie bez nich życia. Wskazał, że nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II dostrzegał znaczenie toruńskich mediów i często dziękował za ofiarne zaangażowanie się ich w apostolstwo słowa, tak ważne i tak bardzo potrzebne w naszej Ojczyźnie, która dzisiaj potrzebuje wiele modlitwy i naszego wsparcia.

Ksiądz Prałat podziękował także za duchową obecność wszystkim, którzy razem z pielgrzymami i parafianami byli obecni w Wieczerniku Krzeszowskiej Bazyliki przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych na całym świecie. Słowa wdzięczności za wszelkie okazywane dobro skierował pod adresem pasterza diecezji bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, jego biskupa pomocniczego i biskupa seniora.

W czasie Mszy św. odnowiony został Akt Zwierzenia Matce Najświętszej. Tego wieczoru rodzina państwa Kiełbasów z Krzeszowa przyjęła jako ostatnia do swojego domu pobłogosławioną przez Ojca Świętego Franciszka ikonę Matki Bożej Łaskawej. Jej peregrynacja po parafialnych rodzinach trwała 1,5 roku.

Przed Eucharystią dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych z Chojnowa przedstawiły inscenizację, przypominającą historię trojga pastuszków: Łucji, Hiacynty i Franciszka, którym 100 lat temu w Fatimie objawiła się Matka Boża.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski jałmużnik pieszo dotarł na Jasną Górę - zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

facebook.com/Erzbischof konrad k

Na Jasnej Górze zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy. Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do sanktuarium przybywają tysiące pątników, głównie z metropolii łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska. Nie brakuje także grup rowerowych i biegowych a nawet pielgrzymów na rolkach. Wraz z łódzkimi pątnikami pieszo przyszedł na Jasną Górę abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Przybywające teraz pielgrzymki należą na ogół do mniej licznych niż te z pierwszej połowy sierpnia. Pątnicy pokonują mniej kilometrów, ale radość z dotarcia do celu jest taka sama. - To jest właśnie ta siła Matki Bożej na Jasnej Górze, która przyciąga. Wiara jest piękna, warto iść za Chrystusem, warto brać udział w takich rekolekcjach – podkreślają pątnicy i dodają, że w drodze dziękowali za świętego Jana Pawła II i modlili się za Kościół prześladowany i o pokój na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Już w średniowieczu w na naszych ziemiach żywy był silny kult maryjny, a Matka Boża była traktowana jako szczególna opiekunka Królestwa Polskiego. Jan Długosz nazwał Maryję „Panią świata i naszą”, a maryjna pieśń Bogurodzica od XV wieku pełniła rolę nieoficjalnego hymnu państwowego.
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

2025-05-03 01:35

Karol Porwich / Niedziela

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. poprzedziły nieszpory w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie i procesja z Ikoną Nawiedzenia na Jasną Górę. Modlitwie nieszporów i procesji przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję