Reklama

Okno

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 2 czerwca 1835 r. w małej włoskiej wiosce przyszedł na świat syn listonosza i szwaczki – Giuseppe Melchiorre Sarto. W owym czasie uznawano dzieci za osoby, które „nie doszły do wieku rozeznania”, a co za tym idzie – nie mogły przystępować do stołu Pańskiego. Mały Giuseppe nie mógł się z tym pogodzić. Tak bardzo pragnął przyjąć Pana Jezusa, że wkrótce o jego pragnieniu dowiedział się sam biskup. Nie mógł on wprawdzie udzielić chłopcu Komunii św., ale zamiast tego zaproponował mu stypendium seminaryjne. Giuseppe został kapłanem, a następnie papieżem. W 1910 r., już jako Pius X, wydał dekret „Quam singulari”, w którym zezwolił na przyjmowanie Eucharystii oraz spowiedź św. dzieci. Z własnego doświadczenia wiedział bowiem, że dzieci rozumieją o wiele więcej, niż wydaje się dorosłym.

Niedawno rozmawialiśmy z synkiem o sakramencie pokuty i pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– A jeśli ktoś nie popełni żadnego grzechu ciężkiego, to znaczy, że nie musi się nigdy spowiadać? – zapytał.

– Wiesz, czasem nazbiera się tyle grzechów powszednich, że spowiedź staje się niezbędna.

– Ale dlaczego?

Chwilę zastanawialiśmy się nad odpowiedzią. Jednak nim zdążyliśmy jej udzielić, synek wiedziony dziecięcą logiką powiedział:

– Już wiem! To jest jak z oknem, tak?

Spojrzeliśmy na siebie zdziwieni.

– Z oknem? – spytałam.

Reklama

– No tak! – wykrzyknął synek. – Tatuś twierdzi, że okno jest czyste, a ty – że brudne. A ja patrzę i myślę, że oboje macie rację, bo wszystko widać, ale jednak jakoś tak jak za mgłą. I tak samo jest z tymi grzechami powszednimi. Niby nic, a jednak brudzą dusze i trzeba je potem trochę odświeżyć.

Hasłem pontyfikatu Piusa X były słowa: „Omnia instaurare in Christo”, czyli wszystko odnowić w Chrystusie. By każdy chrześcijanin mógł być dla innych jasnym oknem na Boży świat.

* * *

Maria Paszyńska
Pisarka, prawniczka, orientalistka, varsavianistka amator, prywatnie zakochana żona i chyba nie najgorsza matka dwójki dzieci

2017-05-31 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Poznań: dominikanki proszą o pomoc po pożarze kaplicy klasztornej

2026-01-19 10:52

[ TEMATY ]

Siostry Dominikanki

prośba o pomoc

pożar kaplicy

Facebook

Zniszczenia po pożarze w kaplicy Sióstr Dominikanek

Zniszczenia po pożarze w kaplicy Sióstr Dominikanek

Fundacja Sióstr św. Dominika prowadzi zbiórkę na rzecz sióstr dominikanek z Poznania po pożarze kaplicy klasztornej. Zbiórka potrwa do końca roku. Do pożaru doszło w sobotę 17 stycznia po godz. 12.00. Kaplica, która stanowi centralne miejsce życia wspólnoty zakonnej, uległa poważnym zniszczeniom. Jak podkreślają siostry, jest to przestrzeń modlitwy i spotkań, w której odbywały się m.in. sobotnie Eucharystie, adwentowe i wielkopostne dni skupienia oraz modlitwy z udziałem dzieci.

Siostry wyrażają wdzięczność rodzicom i pracownikom przedszkola, którzy szybko zaangażowali się w pomoc przy pracach porządkowych po pożarze. Dziękują również osobom oferującym wsparcie oraz duchownym z parafii za pomoc duchową, udzielenie noclegu i zapewnienie ciepłych posiłków.
CZYTAJ DALEJ

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko był dwukrotnie wrzucany do Wisły [część III]

2026-01-20 14:25

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Wikimedia (domena publiczna)

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o tym, co działo się z księdzem Popiełuszką między 25 a 31 października 1984, rozmawia Milena Kindziuk (część III).

- Wieloletni obrońca ustaleń Pana Prokuratora - Piotr Litka - dotarł do taksówkarza, który w jednym z filmów dokumentalnych przyznał się, że 25 października 1984 roku wieczorem był na tamie i widział, jak właśnie wtedy wrzucono ciało ks. Jerzego do Wisły. Taksówkarz dokładnie opisuje, jak 25 października na tamie we Włocławku dwaj mężczyźni wrzucili ciało do Wisły. Potem rozmówca przyznaje: „za dużo powiedziałem…Trzeba zapomnieć”. Co Pan na to? Czy ustalenia red. Litki są wiarygodne?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję