Reklama

Niedziela Świdnicka

Św. Józef – wzór zawierzenia Panu Bogu

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świdnicy, prowadzonej przez Ojców Paulinów, erygowano Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin. Aktu tego dokonał ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec

Niedziela świdnicka 46/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Marek Zygmunt

W dowód uznania za piękną posługę duszpasterską i parafialną Biskup Ordynariusz wręczył Ojcu Proboszczowi najwyższe diecezjalne odznaczenie – Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika

W dowód uznania za piękną posługę duszpasterską i parafialną Biskup Ordynariusz wręczył Ojcu Proboszczowi najwyższe diecezjalne odznaczenie – Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię sprawowaną również z okazji 70-lecia istnienia tej wspólnoty koncelebrowali m.in. ojcowie paulini z kraju i z zagranicy na czele z definitorem tego zakonu o. Mariuszem Tabulskim OSPPE, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prał. dr Radosław Kisiel, dziekani dwóch świdnickich dekanatów: ks. prał. Edward Szajda i ks. prał. Piotr Śliwka oraz kapłani pochodzący lub posługujący kiedyś w tej parafii. Wszystkich gości i parafian, a szczególnie członków Bractwa św. Józefa w serdecznych słowach powitał proboszcz o. Samuel Pacholski OSPPE. W swoim wystąpieniu wskazał m.in., że jubileusz jest zawsze okazją do dziękczynienia Bogu za każde dobro, które w tym przedziale czasu się dokonało, ale również do skruchy z zaniedbań, jakie miały tutaj miejsce.

– Moje serce przepełnia dzisiaj radość z tego, że ta wspólnota parafialna żyje, jest coraz bardziej świadoma swojej misji, którą ma do spełnienia. Jako wspólnota jesteśmy dzisiaj wdzięczni Panu Bogu za dziewięciomiesięczną nowennę, ośmiodniowe misje święte, które dają nam nowy impuls do godnego życia chrześcijańskiego. Wyrażamy wdzięczność za aprobatę idei utworzenia przy naszym kościele Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin. Jest to radość dla całej wspólnoty wiernych gromadzących się w tej świątyni. Można powiedzieć, że z dniem dzisiejszym otwieramy nową kartę w historii tego miejsca – podkreślił o. Samuel Pacholski OSPPE. Ojciec Proboszcz wyraził także słowa wielkiej wdzięczności pod adresem Pasterza diecezji świdnickiej nie tylko za częstą obecność w tej świątyni i otaczanie parafii wielką życzliwością, ale przede wszystkim za ustanowienie tutaj tego sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przemawiając w imieniu parafian, Agata i Tomasz Jamrogowie trzymali w tym momencie na rekach dwójkę swoich dzieci. – Św. Józef jest szczególnym patronem naszej rodziny. Tak naprawdę na serio nasz związek z Panem Bogiem rozpoczął się właśnie tutaj, w tym kościele, za wstawiennictwem św. Józefa. Nasze dzieci są tego widocznym owocem. Nie powiemy, że żyje nam się lżej, ale czujemy jego opiekę po prostu w naszych sercach – mówili drżącym głosem.

Reklama

Dekret erygujący nowe diecezjalne sanktuarium odczytał dziekan dekanatu Świdnica-Zachód ks. prał. Edward Szajda.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że św. Józef jest dla nas przede wszystkim wzorem zawierzenia Panu Bogu i przyjmowania Jego woli. A wszyscy, którzy go naśladują, wiedzą, że Pan Bóg jest niezawodny, warto Go zawsze słuchać i przyjąć to, co On nam daje. Od św. Józefa uczymy się cichości. – Żyjemy dzisiaj w rozkrzyczanym świecie. Ciągłe manifestacje, protesty i to czasem takie bezrozumne, które trudno człowiekowi zdrowo myślącemu wyjaśnić, dlaczego do tego dochodzi. Ale to jest do pewnego stopnia dzieło diabła. Na to nie ma innego wytłumaczenia! Część ludzi poddaje się władzy diabła, nie chce słuchać Pana Boga. Mają też za wroga Kościół, który pilnie strzeże depozytu wiary. Nie ma z tego żadnej korzyści, ale wypełnia mandat Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Ignacy Dec. Pasterz Kościoła świdnickiego wskazał w tym kontekście, że ciągle jest nam potrzebna cisza duchowa, jaka emanowała od św. Józefa, bo w ciszy mamy dostęp do Pana Boga. A gdyby ludzie kontemplowali Pana Boga, to inny byłby dzisiaj świat. Ksiądz Biskup wyraził przekonanie, że ustanowienie tego sanktuarium jeszcze bardziej uskrzydli nie tylko ojców paulinów, tutejszą wspólnotę parafialną, ale także duchowieństwo i wiernych całej diecezji świdnickiej.

W czasie Eucharystii definitor Zakonu Paulińskiego o. Mariusz Tabulski OSPPE odczytał specjalny list, w którym generał tego zakonu o. Arnold Chrapkowski OSPPE wyraził radość z faktu, że w tak ważnym dla Świdnicy kościele przez wstawiennictwo św. Józefa zakon może spełniać swoje posłanie. Wierni zaś na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, we wspólnocie parafii, grupach duszpasterskich są prowadzeni przez sakramenty do dojrzałości świadectwa chrześcijańskiego. – Mam nadzieję, że ustanowienie tego pięknego kościoła Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin wzmocni jego dotychczasowy kult, przyczyni się do większego zaangażowania wiernych świeckich oraz jeszcze bardziej zwiąże naszą zakonną posługę z wiernymi i kapłanami diecezji świdnickiej – podkreślił o. A. Chrapkowski. Dziękując Ordynariuszowi Świdnickiemu, który jest konfratrem Zakonu Paulińskiego, Ojciec Generał życzył, by „ św. Józef był orędownikiem Księdza Biskupa w pasterskiej posłudze Ludowi Bożemu, a Jasnogórska Matka Kościoła otaczała go swoją matczyną miłością i opieką”.

Reklama

W swoim wystąpieniu Edwarda Mikuła z Bractwa św. Józefa przywołała słowa Ordynariusza, który przed laty na spotkaniu opłatkowym Towarzystwa im. Anny Jenke powiedział, że byłoby dobrze, gdyby powstało Bractwo św. Józefa. – Ówczesny proboszcz, kierujący obecnie parafią katedralną, ks. prał. Piotr Śliwka szybko nas do tego zmobilizował, a my nie byliśmy oporni. I zawiązaliśmy Bractwo św. Józefa – stwierdziła E. Mikuła i dodała, że utworzenie sanktuarium jeszcze bardziej zmobilizuje nie tylko członków Bractwa, do wypraszania łask dla naszych rodzin, diecezji, miasta, żeby nie było tyle zła, kobiet w czarnych ubraniach.

W czasie uroczystości Ksiądz Biskup w uznaniu zasług położonych w pracy duszpasterskiej, parafialnej wręczył Ojcu Proboszczowi, Kustoszowi najwyższe diecezjalne wyróżnienie Pierścień św. Stanisława, Biskupa Męczennika.

– W dekrecie erygującym nowe sanktuarium jest napisane, że jego kustoszem jest każdorazowy proboszcz parafii i ma on „wszystkim posługującym i nawiedzającym sanktuarium zapewnić obfite środki zbawienia”, co od dzisiaj podejmujemy z wielką odpowiedzialnością. I dlatego prosimy Księdza Biskupa, by poświęcił teraz nowy konfesjonał, będący wotum wdzięczności parafian z okazji 70-lecia istnienia tej wspólnoty. Będzie on służył wiernym jako miejsce sprawowania sakramentu miłosierdzia nie tylko przed Mszą św., ale także w dodatkowym wymiarze godzin, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia – zapowiedział Ojciec Kustosz.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogowskazem ludzkości jest miłosierdzie

Niedziela świdnicka 17/2018, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kraków

sanktuarium

bp Ignacy Dec

Ks. Grzegorz Umiński

Modlitwa pielgrzymów z diecezji świdnickiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Modlitwa pielgrzymów z diecezji świdnickiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Jesteśmy pełni ufności, gdyż drogowskazem dla nas jest Boże miłosierdzie – mówił bp Ignacy Dec, który przewodniczył 6 kwietnia Mszy św. podczas V Diecezjalnej Pielgrzymki do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W pielgrzymce uczestniczyło blisko pół tysiąca wiernych wraz z bp. Adamem Bałabuchem i 30 kapłanami.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję