Reklama

Niedziela Świdnicka

Warsztaty metodyczne dla katechetów

Z prowadzącą warsztaty dla katechetów z Anetą Rayzacher-Majewską rozmawia ks. Sławomir Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. SŁAWOMIR MAREK: – Co katcheci muszą wiedzieć o misjach i jak wykorzystać środowisko szkolne do budowania świadomości misyjnej ?

ANETA RAYZACHER-MANIEWSKA: – Wszyscy na mocy chrztu św. jesteśmy zobowiązani do animacji, działalności misyjnej. Jest to też jedno z zadań katechezy. Jeśli przeglądniemy podręczniki do katechezy, okaże się, że tam tego spojrzenia misyjnego nie ma zbyt wiele, stąd warto ubogacić tę skromną ofertę podręcznikową świadomością katechetów. Katecheci, którzy podejmują temat misji, zauważają zainteresowanie uczniów i chęć zaangażowania. Działalność misyjna w szkole to doskonała okazja do korelacji z innymi przedmiotami, np. nauką języków obcych, geografią, historią czy języka polskiego. Na informatyce można odwiedzić strony konkretnych zgromadzeń a nawet nawiązać połączenie online z misjonarzem. W szkołach ponadgimnazjalnych tych korelacji może być więcej, np. etyka życia gospodarczego. Problem wykorzystywania surowców naturalnych, pracy dzieci czy bezwzględne wykorzystywanie taniej siły roboczej.

– Jak wygląda współpraca katecheta – misjonarz?

Reklama

– Kiedy 40 osób spotka się ze sobą, rodzi się coś dobrego i widzimy wzrost zainteresowania kolejnymi szkoleniami i materiałami polecanymi w czasie kursów. Jedni dla drugich są skarbnicą wiedzy. Również misjonarze chętnie nawiązują kontakt z katechetami. Każdy misjonarz prócz wsparcia finansowego potrzebuje też wsparcia emocjonalnego, modlitewnego, dobrego słowa i poczucia, że to co robi ma sens.

– Wrażliwość misyjna pozostaje na lata?

– Kiedy zaangażują się rodzice, katecheci i inni nauczyciele jest szansa, że to dziecięce spotkanie z misjami stanie się bakcylem na całe życie. Na obecnych warsztatach skupimy się na tym by wykorzystywać wszelkie okazje roku liturgicznego do odniesienia misyjnego. Nie każdy z nas pewnie pójdzie, pojedzie, poleci na misje. Nie każdy odwiedzi Afrykę, ale każdy może swoim zaangażowaniem w sprawę misji dołożyć swój kamyczek do tej budowli Kościoła. Czego najlepszym dowodem są patronki misji św. Teresa od Dzieciątka Jezus czy św. Maria Teresa Ledóchowska, które stopy w Afryce nie postawiły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowska kuria ws. zwolnionej katechetki: katecheta musi akceptować wymagania moralne Kościoła

[ TEMATY ]

katecheza

Kraków

kuria

Bożena Sztajner/Niedziela

„Wybór pracy w roli katechety wiąże się z akceptacją wymagań moralnych, jakie stawiane są nam wszystkim, uczącym religii. Rezygnacja z tych wymagań moralnych oznacza jednocześnie rezygnację z prawa do katechizowania” – napisał w oświadczeniu ks. Krzysztof Wilk. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie odniósł się do sytuacji jednej z katechetek, która żyła w konkubinacie.

W środę w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł o zwolnieniu z jednej z krakowskich szkół katechetki, która żyła w konkubinacie. Ks. Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie wydał oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że katechetka nie otrzymała od proboszcza wymaganej zgody na przedłużenie misji kanonicznej (wymaganej do nauczanie religii w szkole) „ze względu na swój osobisty wybór życiowy, którego konsekwencje doskonale rozumiała”.
CZYTAJ DALEJ

Opolskie: Dziesięciolatek jest kościelnym organistą - w przyszłości chce budować organy

2025-02-27 21:52

[ TEMATY ]

organista

organy

PAP/Krzysztof Świderski

Organista Szymon Konarski

Organista Szymon Konarski

Dziesięcioletni Szymon Konarski ze Smard Górnych, gra na kościelnych organach do Mszy św . Jest jednym z najmłodszych organistów w kraju, a w przyszłości zamierza uzyskać tytuł organomistrza i budować te instrumenty.

Smardy Górne to mała wieś na północym wschodzie województwa opolskiego niedaleko Kluczborka. Od niedawna miejscowość stała się sławna za sprawą 10-letniego Szymona Konarskiego, który gra do Mszy św. w miejscowych kościołach.
CZYTAJ DALEJ

Papież pisze list do mężczyzny mającego trudności w małżeństwie

2025-02-28 08:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VATICAN NEWS

Karol Porwich/Niedziela

Promujmy wspólnotę i spotkania, aby szerzyć nadzieję, że możemy uwolnić się z sideł zła, uzdrawiając, powstając i przekształcając zło w dobro. To dzieci proszą nas o pokój i zachowanie pokoju w naszych sercach - pisze Ojciec Święty do Giorgia, rzymskiego ojca, który opowiada o swoim trudnym doświadczeniu separacji z żoną.

„Twoja historia jest zachęcającym świadectwem pokoju w świecie ogarniętym wojnami i nienawiścią, którym odpowiada dramatyczny kryzys nadziei, która zawsze jest dla wszystkich” – napisał Ojciec Święty w liście, który został opublikowany na łamach miesięcznika „Piazza San Pietro”, wydawanego przez Fabbrica di San Pietro – instytucję, zajmującą się administracją Bazyliki Watykańskiej. Redakcja czasopisma, powstałego z okazji Roku Jubileuszowego, zachęca czytelników, aby pisali listy do Papieża. Każdego miesiąca publikuje jeden z nich wraz z odpowiedzią Ojca Świętego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję