W obecny rok, bogaty w jubileusze i wydarzenia o różnym zasięgu, wpisuje się 5. Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Odbywające się co 4 lata spotkanie ukazuje dialog Kościoła ze współczesną kulturą. Zgodnie z myślą twórcy kongresu, śp. abp. Józefa Życińskiego, biorą w nim udział największe autorytety z różnych dziedzin, w tym również osoby spoza Kościoła, zachowujące szacunek dla wartości duchowych. Tym razem głównym tematem wykładów akademickich, spotkań dyskusyjnych i wydarzeń kulturalnych będzie wolność. W międzynarodowej debacie udział wezmą m.in. kard. Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, ks. prof. Michał Heller, Krzysztof Penderecki. Kongres pod znamiennym hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach” odbędzie się w dniach 13-16 października w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będzie to również inauguracja obchodów 100-lecia najstarszej lubelskiej uczelni. Już teraz warto tak zaplanować sobie czas, by jak najwięcej skorzystać ze spotkania z ludźmi, którzy kształtują współczesne oblicze świata. Więcej o kongresie w kolejnym numerze „Niedzieli Lubelskiej”.
Piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych (2 Mch 12, 45). Zatem wołamy: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie. Światłość wieczna niech im świeci, gdzie królują wszyscy święci, gdzie królują z Tobą, Panem, aż na wieki wieków. Amen! Św. Jan Paweł II zachęcał: „Niech ta modlitwa za zmarłych towarzyszy nam często. W niej się wyraża nasza wiara, zbawienie wieczne, do którego człowiek dochodzi także przez czyściec”. (Audiencja generalna, 4 sierpnia 1999 r.).
Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.
Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
Tragiczny wypadek polskiego autokaru. Pojazd wpadł do rowu i się przewrócił
Premier Węgier Peter Magyar poinformował w niedzielę na Facebooku o wypadku polskiego autokaru, w którym zginęło 12 osób, a co najmniej 10 zostało poważnie rannych. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie podał, że autokarem wracała z Bośni i Hercegowiny pielgrzymka z Podkarpacia.
Do tragicznego zdarzenia doszło na autostradzie M3, która łączy Budapeszt z północno-wschodnią częścią kraju. Pojazd, jak poinformował szef węgierskiego rządu, wpadł do przydrożnego rowu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.