Reklama

Przeczytane, zasłyszane...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lutego br. zmarł w wieku 86 lat prof. dr hab. nauk medycznych Włodzimierz Fijałkowski, lekarz-ginekolog, położnik, twórca szkoły rodzenia i polskiej szkoły psychoprofilaktyki porodowej. Autor ponad 25 książek naukowych i popularnonaukowych, wielu prac i publikacji prasowych znany również bardzo dobrze czytelnikom Tygodnika Katolickiego Niedziela. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 19 lutego br. w kościele św. Wojciecha przy ul. Rzgowskiej. Liturgii przewodniczył abp Władysław Ziółek. Po Mszy św. nastąpiło przejście na pobliski cmentarz (ul. Kurczaki 81). Odszedł konsekwentny i nieustraszony piewca cudu narodzin człowieka i obrońca rodziny, świadek życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi, zawsze gotów do służby Bogu w bliźnich swoich.

Caritas archidiecezji łódzkiej rozpoczyna także kolejną akcję w ramach Wielkanocnego Dzieła Caritas. Zamiast baranków wielkanocnych tym razem rozprowadzany będzie "Chleb Miłości" czyli nieduże, upieczone na kilka dni przed świętami Wielkanocnymi chleby w specjalnym opakowaniu kartonowym. Chlebem tym można się będzie podzielić podczas śniadania wielkanocnego. Na zasadzie dobrowolności parafie mogą do 1 marca br. zamawiać w Caritas konkretną ilość chlebów w cenie 2 zł za sztukę, do odbioru przed Niedzielą Palmową. Pozyskane pieniądze zasilą konto Caritas i przeznaczone zostaną na działalność charytatywną.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi 27 i 28 lutego br. obyła się dwudniowa konferencja rejonowa dla kapłanów poświęcona problematyce udziału i katolików w życiu politycznym w nawiązaniu do wydanego ostatnio na ten temat dokumentu Kongregacji Nauki Wiary. Prelegentami byli zaproszeni przez abp. Władysława Ziółka: ks. prof. Piotr Nitecki z Wrocławia oraz dr Maria Greta z Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas konferencji poruszono także problematykę integracji europejskiej.

W parafii św. Elżbiety w Łodzi (ul. Sporna 71/73) w każdy piątek o godz. 15.00 odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Gwardian klasztoru i proboszcz parafii, o. Metody Cz. Kornacki OFM zaprasza do udziału w modlitwie czcicieli Bożego Miłosierdzia nie tylko z terenu parafii. W ramach nabożeństwa sprawowana będzie Msza św. i odmawiana Koronka oraz Litania do Miłosierdzia Bożego.

W ramach konwersatorium Jacy jesteśmy - kim będziemy studenci zgromadzeni w Duszpasterstwie Akademickim "5" podejmują ważne i aktualne tematy z dziedziny psychologii. Oto przykłady tematów spotkań w lutym i marcu br.: Moje decyzje - jak je podejmować, jak zgadzać się z ich konsekwencjami, Asertywność - pozytywne i negatywne aspekty obrony własnych uczuć, Agresja w nas - skąd się bierze, jak się rozwija, jak ją kontrolować. 13 marca br. odbędzie się konwersatorium na temat Histeria - kiedy występuje, jak się rozwija, jak ją kontrolować?

Jubileusz 50-lecia złożenia przez adwokata Janusza Pruszyńskiego ślubowania adwokackiego uczczony został Mszą św. sprawowaną 11 lutego br. o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej w Łodzi. Mecenas Janusz Pruszyński jest wieloletnim działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi i absolwentem łódzkiego Instytutu Teologicznego (absolutorium w 1952 r.).

Przeciw włączeniu Bełchatowa do holdingu energetycznego, w którym znalazłyby się także elektrownia Opole i elektrownia oraz kopalnia Turów protestowało ok. 400 górników zrzeszonych w związkach zawodowych "Sierpień 80" i F1. Górnicy obawiają się ich zakład pracy poniesie największe koszty tworzenia holdingu, co pociągnie za sobą konieczność masowych zwolnień. Na ręce prezydenta Bełchatowa przekazano petycje do premiera Leszka Millera.

61. rocznicę nadania Związkowi Walki Zbrojnej nazwy Armia Krajowa uczczono specjalną Mszą św. w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi w dniu 16 lutego br. Liturgii przewodniczył bp Adam Lepa.

Od listopada ub. r. niektóre łódzkie szkoły nie otrzymały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pieniędzy na dożywianie najbiedniejszych dzieci. Program dożywiania jest, ale jak to zwykle u nas - przede wszystkim na papierze. Szkoły szukają pieniędzy we własnych funduszach, na jak długo to wystarczy nie wiadomo. MOPS nie płaci, ale wymaga m.in. aby rodzice dziecka przedstawili urzędnikom zaświadczenia o dochodach, bez tego dziecko nie może korzystać z dożywiania. Rodzice często nie są w stanie wypełnić tego warunku, albo jest im wszystko jedno, a traci na tym dziecko. Coś tu chyba jest nie tak.

Woda w pabianickich kranach jest podobno najczystsza w Polsce. Pochodzi z sieci studni głębinowych, jej jakość nie tyko nie maleje, ale polepsza się z roku na rok. Taką optymistyczną opinię wydziału ochrony środowiska ZGKiM przekazała łódzka prasa codzienna.

Na blokadzie założonej przez protestujących rolników w Bedlnie k. Kutna na skutek nieostrożności kierowców ciężarówek zginęła kobieta. Trudno jednak ustalić, kto personalnie odpowiada za jej śmierć. Może jednak ta forma protestów, choć uzasadniona jest zbyt niebezpieczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję