Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rodak dał koncert rodakom

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koncert

Adam Łazar

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Letnie – piąte już z kolei – międzynarodowe koncerty organowe rozpoczęły się 8 lipca w lubaczowskiej konkatedrze. Zainaugurował je rodak z Lubaczowa, na stałe pracujący w Belgii prof. Zbigniew Kruczek.

Świadectwo artysty

– Przyjeżdżam chętnie do Lubaczowa, do rodziny, spotykam się tu z kolegami i przyjaciółmi. Moim marzeniem było, by w moim parafialnym kościele były piękne organy, bym mógł na nich rodakom koncertować, przybliżyć światową literaturę muzyki. Marzenie się spełniło. Nie tylko konkatedra ma wspaniałe organy, ale i druga parafia pw. św. Karola Boromeusza w tym roku zakupiła organy barokowe, tam też podczas tegorocznych wakacji będą koncerty. Dedykuję rodakom kolejny koncert z nowym repertuarem. Zawsze prezentuję wątek osobisty, swoją kompozycję, gdyż nie tylko gram na organach, ale i komponuję. Teraz będzie to „Preludium gregoriańskie” i „Suita kolędowa” – powiedział przed koncertem prof. Zbigniew Kruczek. Prowadzący koncert Marcin Rokosz przypomniał niektóre fakty z życiorysu artysty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fakty z życia

Reklama

– Urodził się w Lubaczowie w 1952 r. Po ukończeniu miejscowego Liceum Ogólnokształcącego studiował w klasie organów u prof. Romualda Sroczyńskiego i w klasie kompozycji prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w 1976 r. i w tym samym roku uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Mechelen. Od 1977 r. na stałe mieszka w Belgii, gdzie studiował organy u prof. Leopolda Sluysa i również kompozycje u prof. Jacqueline Fontyn w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, uzyskując Premier Prix i Prix Superieur z wyróżnieniem. W 1991 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmotier w Szwajcarii. Koncertuje w wielu krajach Europy oraz koncertował w USA, Kanadzie i Zairze. Jego twórczość kompozytorska obejmuje utwory organowe, chóralne, kameralne i symfoniczne.

Współpracując m.in. z Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina skomponował dzieła, jak np. „Koncert na organy” czy „Carnaval”. Zbigniew Kruczek jest profesorem w klasie organów w Konserwatorium im. Marcel Quinet w Binche, profesorem w Instytucie Notre-Dame w Loverval i w College Bonne-Esperance, jak również organistą kościołów Saint-Pierre w Charleroi (Neuville) i Sacre-Coeur w Binche.

Koncert w konkatedrze

Prof. Zbigniew Kruczek swój koncert w lubaczowskiej konkatedrze rozpoczął jedną z najpiękniejszych fug – Fugą en Gigue G-dur Jana Sebastiana Bacha, poprzedzoną preludium w tej samej tonacji. Johann Pachelbel, niemiecki kompozytor i organista kaplicy zamkowej w Eisenach był pierwszym profesorem małego Jana Sebastiana Bacha. Prof. Z. Kruczek dla lubaczowskich melomanów zagrał najczęściej grywaną kompozycję na koncertach tego artysty – Chanconne f-mol. Bach był wielkim admiratorem Antoniego Vivaldiego, do tego stopnia, że napisał transkrypcję kilku koncertów na organy. Artysta z Belgii zagrał jego Koncert organowy a-moll. Z własnych kompozycji zagrał „Preludium gregoriańskie” i „Suitę kolędową”. Nie mogło na tym koncercie zabraknąć kompozytora belgijskiego pochodzenia Cesara Francka. Z bratem wyjechał do Paryża i był organistą w jednym z paryskich kościołów. Jest twórcą francuskiej muzyki romantycznej na organy. „Pastorale” to utwór, który wybrał Z. Kruczek na koncert w konkatedrze lubaczowskiej. Jest to jedna z najbardziej znanych i uroczych kompozycji. Jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki symfonicznej jest Charles Marie Widor. Dla lubaczowian rodak Z. Kruczek spośród 10 skomponowanych symfonii na organy przez tego francuskiego kompozytora, wybrał Symfonię nr 4, rozpoczynającą się bardzo majestatycznie, potem romantycznie, by w finale usłyszeć w najlepszym stylu mazurki F. Chopina.

Ponadgodzinny koncert na organy w wykonaniu prof. Zbigniewa Kruczka lubaczowianie nagrodzili rzęsistymi brawami. Mieli także możliwość nabycia płyt z jego kompozycjami i nagraniami z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rodak z Lubaczowa wciąż komponuje. Do liturgii kościelnej wydał w Paryżu już dawno w trzech tomach 150 psalmów na trzy lata roku kościelnego. Ostatnio wydał cykl 24 preludiów i fug na organy na cześć J. S. Bacha. W przyszłym roku ukaże się z nimi album trzypłytowy. Wraz z Markiem Kudlickim, mieszkającym w Wiedniu, objął artystyczny patronat nad tymi wakacyjnymi koncertami organowymi. Obaj dokładają wiele starań, by te koncerty były na wysokim poziomie, były rzeczywiście międzynarodowe.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert zespołu TGD w naszym seminarium!

[ TEMATY ]

koncert

mistrzostwa

WSD Częstochowa

TGD

WSD Częstochowa

14 listopada o godzinie 19:30 w naszym seminarium odbędzie się koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia (TGD) na zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Koncert jest organizowany wspólnie przez kleryków seminarium sosnowieckiego i częstochowskiego, przede wszystkim z myślą o młodzieży naszej diecezji. Będzie doskonałą okazją nie tylko do posłuchania współczesnej muzyki religijnej, ale także - a może w pierwszej kolejności - do wspólnej modlitwy i doświadczenia obecności i działania Pana Boga w życiu każdego z nas. Mamy nadzieję na liczny udział zainteresowanych w wydarzeniu i błogosławione owoce dzielenia się wiarą.
CZYTAJ DALEJ

Katolicki biskup konwertyta - do 20. roku życia był "zaangażowanym członkiem Kościoła luterańskiego"

2025-08-01 21:07

[ TEMATY ]

konwertyci

Vatican Media

Bp Fredrik Hansen

Bp Fredrik Hansen

W Norwegii nastąpił zwrot, jest ona bez wątpienia bardziej otwarta na katolicyzm niż w przeszłości – uważa nowy katolicki biskup Oslo. 16 lipca bp Fredrik Hansen objął kierownictwo w stołecznej diecezji. Podobnie jak drugi w Norwegii katolicki biskup Eirk Varden jest on konwertytą. Jak sam przyznaje, do 20 roku życia był „aktywnym i zaangażowanym członkiem Kościoła luterańskiego”.

W wywiadzie dla portalu The Pillar przypomniał, że w ciąg ostatnich 20 lat katolicka diecezja Oslo doświadczyła gwałtownego rozwoju, głównie na skutek napływu migrantów z krajów takich jak Polska czy Litwa. W roku 2005 liczyła ona 45 tys. wiernych, a dziś 250 tys.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: rządzący pluli na żołnierzy, dzisiaj uderzają w obrońców granic

2025-08-02 23:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Mając świadomość, że musimy wybronić w sobie, każdy z nas, swoje Westerplatte, musimy wybronić także swoje Powstanie Warszawskie. Stanie się tak, jeżeli będziemy stać przede wszystkim na straży własnego sumienia – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w bazylice Mariackiej w Krakowie w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystość rozpoczęła się w godzinę „W”. O 17.00 przed bazyliką Mariacką w Krakowie uczczono pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie w krakowskiej świątyni została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję