Warszawa
Dr Półtawska odznaczona Orderem Orła Białego
Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, obrończyni życia, najbliższa współpracownica ks. Karola Wojtyły – znalazła się w gronie sześciu osób zasłużonych w służbie państwu i społeczeństwu, odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Najwyższe polskie odznaczenia zostały wręczone na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Narodowego Święta 3 Maja. Prezydent odznaczył także Irenę Kirszenstein-Szewińską, Michała Kleibera, Michała Lorenca, Zofię Romaszewską oraz Bronisława Wildsteina.
Reklama
Dr Wanda Półtawska została uhonorowana Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej”. Zwróciwszy się do dr Półtawskiej, prezydent Andrzej Duda powiedział: „Osoba taka jak Pani, o takiej moralności i tak wielkiej etyce, i twardych zasadach, mogła nie wstawać przed Prezydentem Rzeczypospolitej”, by otrzymać odznaczenie. Order Orła Białego – jak podkreślił prezydent – został przyznany dr Półtawskiej „za działalność niezłomną przez tak wiele lat, przez dziesięciolecia, od czasów młodości, służby harcerskiej, konspiracji”. Andrzej Duda wyraził uznanie dla odznaczonej za to, że przetrwała cierpienie w obozie koncentracyjnym, a potem dawała świadectwo wiary, wartości rodziny, życia ludzkiego, zwłaszcza dzieci, dzieci nienarodzonych, które było świadectwem bez obawy i zawsze cichej służby jako lekarz, doradca rodzinny, jako ten, kto pomagał ludziom bardzo często w najtrudniejszych chwilach, za wiarę i służbę tak cenioną przez naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. – Za to bardzo dziękuję i jestem zaszczycony, że jest Pani dzisiaj tutaj i że mogłem wręczyć Pani to odznaczenie – dodał Andrzej Duda. Dr Wanda Półtawska złożyła z kolei na ręce Prezydenta RP podziękowania: – Wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy. Długo na to czekaliśmy. Miałam serię frustracyjnych reakcji, jak z Ravensbrück wróciłam w gruncie rzeczy do następnej niewoli. I dopiero dzięki temu, co tu, teraz, mam poczucie, że jednak dożyłam tego, o co chodziło w całym moim życiu i życiu mojego pokolenia – podkreśliła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
KAI
Gdańsk
Pożegnanie abp. Gocłowskiego
W dniach 4-6 maja br. trwały uroczystości żałobne śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego, emerytowanego metropolity gdańskiego, który zmarł 3 maja 2016 r. Mszę św. w intencji Arcybiskupa Seniora sprawowali biskupi gdańscy na czele z metropolitą abp. Sławojem Leszkiem Głódziem, który był głównym celebransem Mszy św. pogrzebowej, a homilię wygłosił prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział Episkopat Polski.
W ramach prac KEP abp Gocłowski m.in. wchodził w skład Rady Głównej (od 1996 r. – Rady Stałej). Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. Był członkiem wielu komisji i rad KEP. Od początku patronował rozwojowi struktur Solidarności. Przez wiele lat uczestniczył w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Patronował Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
KAI
Krótko
• Jarosław Kaczyński zapowiedział prace nad zmianą konstytucji. Niewykluczone jest także referendum. Opozycja sceptycznie odniosła się do tych zapowiedzi.
• Na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kolejną kadencję został wybrany ks. prof. Antoni Dębiński. Tak zdecydował Senat KUL-u. Ks. Dębiński podkreślił, że jego celem będzie utrzymanie KUL-u w gronie najlepszych uczelni.
Reklama
• Część opozycji zawiązała koalicję „Wolnośc, Równość, Demokracja”. Przystąpiły do niej: Nowoczesna, PSL, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, SLD, Zieloni, Partia Demokratyczna, Stronnictwo Demokratyczne.
• Gen. Mieczysław Gocuł został na kolejną 3-letnią kadencję szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
• Prof. Jan Żaryn poinformował, że pojawia się możliwość ujawnienia wielu dokumentów z 2. połowy lat 80. ubiegłego wieku, które dotychczas były utajnione z powodu „kontraktu politycznego przy «okrągłym stole»”. Senator PiS uważa, że odtajnienie tajnego zbioru IPN może obalić kilka mitów, m.in. na temat powstania niektórych polskich fortun.
• 3 maja br. w wieku 96 lat zmarł Wacław Auleytner, powstaniec warszawski, wieloletni sekretarz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, członek Koła Poselskiego „Znak”, a następnie Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.
• Artyści znani z „Piwnicy pod Baranami” i innych krakowskich scen wystąpili w koncercie „Siła Miłości”, poświęconym ofiarom obozu w Ravensbrück, który odbył się 4 maja br. w Zakopanem. Wzięła w nim udział dr Wanda Półtawska. – Dziękuję Bogu, że tu mogę być. To piękne doświadczenie pokoleń. Razem pamiętamy o naszej kochanej Polsce – mówiła bardzo wzruszona.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.