Reklama

Aspekty

Jubileusz Miłosierdzia w Świebodzinie

W niedzielę 3 kwietnia w Świebodzinie rozpoczną się diecezjalne obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Główna uroczystość odbędzie się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego podczas Sumy odpustowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia, w 2. niedzielę Wielkanocy, Kościół katolicki przeżywa ustanowione przez św. Jana Pawła II święto Miłosierdzia Bożego.

Rok Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został ustanowiony przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z wolą Ojca Świętego zakończy się 20 listopada tego roku w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomnijmy, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostały wyznaczone tzw. kościoły stacyjne, w których po przekroczeniu Bramy Miłosierdzia wierni z racji trwającego Roku Miłosierdzia mogą w duchu prawdziwego nawrócenia i pod zwyczajnymi warunkami uzyskiwać odpusty zupełne. Jednym z ośmiu ustanowionych kościołów stacyjnych jest właśnie sanktuarium w Świebodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium Miłosierdzia

Jest jednym z siedmiu sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Inicjatorem powstania świątyni był śp. ks. prał. Sylwester Zawadzki, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie, pomysłodawca i realizator budowy figury Chrystusa Króla Wszechświata, któremu w 1987 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Józef Michalik polecił budowę kaplicy lub kościoła na os. Łużyckim w Świebodzinie. 16 kwietnia 1994 r. bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. 4 lata później bp Paweł Socha dokonał poświęcenia wybudowanej świątyni. 25 sierpnia 1999 r. dokonał erekcji parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Kościół do godności sanktuarium podniósł bp Stefan Regmunt 22 listopada 2008 r. W ołtarzu głównym świątyni umiejscowiono obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego. W sanktuarium są obecne również relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, oraz św. Jana Pawła II. Znajduje się tam także dębowy ołtarz poświęcony świętej, który został wykonany na wzór ołtarza w sanktuarium w Łagiewnikach.

Reklama

Święto Miłosierdzia

Jest związane z objawieniami św. s. Faustyny Kowalskiej, której Jezus powiedział, że pragnie „ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Zbawiciel życzył sobie także, aby „święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników”. Jezus powiedział do św. Faustyny: „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił św. Jan Paweł II. Najpierw w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny, dla całego Kościoła powszechnego. Święto to jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, którą obecnie nazywa się Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Przygotowanie do tego święta stanowi nowenna, która polega na odmawianiu przez 9 kolejnych dni, począwszy od Wielkiego Piątku, Koronki do Bożego Miłosierdzia, każdego dnia przyprowadzając do Boga inną grupę dusz.

Jubileuszowe nabożeństwa

W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia do sanktuarium przybywają indywidualni i grupowi pielgrzymi, którzy uczestniczą w podejmowanych w kościele nabożeństwach jubileuszowych. – W 3. niedzielę Adwentu, rozpoczynając rekolekcje w parafii, otworzyliśmy Drzwi Święte naszego sanktuarium, które jest jednym z ośmiu kościołów stacyjnych – mówi ks. dr Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Każdego dnia o godz. 15 wierni gromadzą się na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem jest Msza św. W piątki o godz. 14.30 przez cały rok jest Droga Krzyżowa, a o godz. 15 rozbudowana Godzina Miłosierdzia. Grupa Adoracyjna i wierni chętni w każdy pierwszy piątek miesiąca mogą adorować Pana Jezusa przez całą noc. W czasie każdej Mszy św. zawsze jest okazja do spowiedzi św. Każdy wierny po wejściu do kościoła może wziąć specjalnie przygotowane obrazki z wypisanymi sposobami czynienia miłosierdzia, uczynkami miłosiernymi co do duszy i ciała oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Za symboliczne 2 zł można też nabyć książki dotyczące Bożego Miłosierdzia. Zapowiadają się już grupy z poszczególnych parafii, a nawet spoza naszej diecezji, które przyjeżdżają tutaj albo ze swoim kapłanem, albo też anonsują się i proszą o naszego księdza, który by odprawił Mszę św. w ich intencji. Poza tym oglądają też film o budowie figury Chrystusa Króla. Także figura i sanktuarium to są te dwie stopy, na których stoi dzisiaj Świebodzin, i one są dla pielgrzymów integralną częścią.

Reklama

Wizytówka świątyni

Obok strony duchowej istnieją jeszcze aspekty związane z zewnętrzną stroną świątyni. – Rozpoczęliśmy prace remontowe związane z elewacją i dachem. Sanktuarium wybudowano zaledwie 18 lat temu, jednak technologia i materiały były wtedy inne, z biegiem czasu postępowała bardzo mocno degradacja świątyni, stąd konieczna była wymiana dachu. Były liczne zacieki i trzeba było ten kościół po prostu ratować – mówi kustosz sanktuarium. – Fronton jeszcze świadczy, jak wyglądała pozostała część. Dlatego też zrobiliśmy już pewien etap. W tej chwili czekamy na sposobną pogodę. Myślę, że po diecezjalnych obchodach Roku Miłosierdzia rozpoczniemy kolejne prace związane z frontonem i wieżami świątyni. Tak wygląda strona zewnętrzna sanktuarium, która też jest naszą wizytówką, dlatego staramy się, żeby i ona wyglądała pięknie i godnie.

Centralne uroczystości

Zgodnie z decyzją bp. Tadeusza Lityńskiego centralne uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Rozpoczną się od zawiązania wspólnoty przy figurze Chrystusa Króla Wszechświata. Następnie pielgrzymi udadzą się w procesji do sanktuarium, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Na zakończenie Liturgii zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

* * *

Słowo ks. dr. Jana Romaniuka, kustosza sanktuarium,
na diecezjalne obchody Roku Miłosierdzia w Świebodzinie:

– Życzę wszystkim Czytelnikom „Niedzieli” – „Aspektów”, ażeby to święto Miłosierdzia Bożego było świętem ogromnej radości i szczęścia, dlatego że Chrystus pochyla się nieustannie nad nami i możemy doświadczać Jego miłosierdzia. Ten Rok Jubileuszowy jest rokiem szczególnym dla każdego z nas, dlatego też niech on będzie przez każdego z nas właściwie doceniony i przeżyty. Z głębi serca tego życzę, zapewniam o stałej pamięci modlitewnej w naszym sanktuarium za wszystkich pielgrzymów, za wszystkich naszych diecezjan, przyjaciół i dobrodziejów.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrastałem w blasku Jana Pawła II

Niedziela lubelska 16/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Kowalczyk

EWA I TOMASZ KAMIŃSCY: – Śmiało można powiedzieć, że rok 2014 dla Księdza Biskupa i całej rodziny obfituje w jubileusze…

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję