Reklama

Niedziela Świdnicka

Caritas znaczy miłość

Niedziela Miłosierdzia Bożego to także doroczne święto Caritas. Kościół ma do spełnienia trzy funkcje: uświęcanie przez liturgię, świadczenie przez dzieła miłosierdzia i diakonię, czyli służbę biednym i chorym. Czyni to za pośrednictwem Caritas

Niedziela świdnicka 14/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej

Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To najchętniej wspomagana przez Polaków organizacja charytatywna. Aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju pytanych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej o organizację, którą byliby skłonni wspierać finansowo, wskazało właśnie Caritas.

I nic więc dziwnego, że już na początku istnienia diecezji świdnickiej ordynariusz bp Ignacy Dec stworzył diecezjalną Caritas. W akcie erekcyjnym przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, że „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie” oraz że „Kościół za swój naczelny obowiązek na każdym, a zwłaszcza na współczesnym etapie dziejów musi uznać głoszenie i wprowadzanie w życie tajemnicy miłosierdzia objawionej do końca w Jezusie Chrystusie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pragniemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pracy, ale i o potrzebach tych, których wspomagamy – mówił wtedy w wywiadzie dla „Niedzieli Świdnickiej” jej dyrektor ks. prał. dr Radosław Kisiel.

Reklama

I trzeba przyznać, że słowa te spełniły się w przysłowiowych stu procentach. Na początku należało stworzyć struktury, znaleźć miejsce do funkcjonowania, dostosować się do polskiego prawa, zorganizować ludzi do pracy. A dziś hasło przewodnie „Caritas znaczy miłość” jest w naszej diecezji realizowane poprzez sześć jadłodajni w Bielawie, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Piławie Górnej, Świdnicy i w Wałbrzychu wydających dziennie ponad 1600 posiłków (w tym 300 dla dzieci), pracę z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, pomoc żywnościową. Diecezjalna Caritas prowadzi także dwie szkoły katolickie – w Wirach i w Świdnicy, punkty przedszkolne, świetlice w Świdnicy i Dzierżoniowie. W ramach Centrum Charytatywnego organizowane są wigilijne i wielkanocne Dzieła Pomocy Dzieciom, spotkania opłatkowe, bezpłatne porady prawne. W czasie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu przez siedem godzin odbywają się zajęcia w pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, muzycznej, komputerowej, rękodzielnictwa, stolarstwa. Ich uczestnicy rozwijają swoje umiejętności obejmujące czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej poprzez wykorzystywanie różnych technik terapii zajęciowej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się caritasowski Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Zagórzu Śląskim, dysponujący 146 miejscami noclegowymi w okresie letnim i ok. 100 w zimowym, kaplicą, dwiema świetlicami, salą telewizyjną, boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, placem zabaw dla dzieci, polem namiotowym, miejscem na grilla i ognisko. Prężnie działa również świdnicki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, o którym pisaliśmy na naszych łamach w związku z tegorocznymi obchodami Dnia Chorego. Nasza Caritas organizuje także kolonie letnie i zimowiska. Te wszystkie formy jej działalności są godne podkreślenia przede wszystkim z uwagi na fakt, że diecezja świdnicka dotknięta jest dużym bezrobociem i ubóstwem strukturalnym.

W należącym do Caritas zabytkowym świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża prowadzona jest formacja duchowa dla pracowników, wolontariuszy oraz Szkolnych Kół Caritas. Co tydzień sprawowane są tutaj Eucharystie z Koronką do Miłosierdzia Bożego, po których oddawana jest cześć relikwiom św. Faustyny – patronki diecezjalnej Caritas. W każdą środę o godz. 19 zapraszamy do tej świątyni na specjalne katechezy dla dorosłych.

Tak szeroka działalność jest możliwa dzięki ogromnemu, wysiłkowi, zaangażowaniu wszystkich pracowników, wolontariuszy, wielkiej życzliwości i pomocy ze strony naszych Księży Biskupów, duchowieństwa, a także wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i władz samorządowych różnych szczebli.

– Staramy się, aby nasza diecezjalna Caritas była instytucją widzialną i wspomagała charytatywną posługę Kościoła świdnickiego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas w tej mierze wspierają. A z okazji święta Caritas wszystkim jej pracownikom i wolontariuszom życzę, aby nadal byli tak pięknie zaangażowani w swoją posługę – powiedział „Niedzieli Świdnickiej” ordynariusz diecezji bp Ignacy Dec.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostaw po sobie wdzięczność - nowa kampania krakowskiej Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

Dobroczynność w Polsce kształtowała się dzięki darom wielkich ludzi - tak Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczyna swoją nową kampanię, ukazującą ludzi, dzięki którym powstały placówki Caritas dla potrzebujących i zachęcającą do brania z nich przykładu. Na potrzeby kampanii powstała strona www.wdziecznosc.caritas.pl. „Caritas wybrała listopad na czas trwania kampanii, bo właśnie wtedy najczęściej, odwiedzając groby bliskich, zastanawiamy się, co po nas zostanie, co po sobie pozostawimy - tłumaczy dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula. Hasło kampanii „Zostaw po sobie wdzięczność” zachęca do darowizn na rzecz potrzebujących. Caritas obiecuje pomoc w załatwieniu wszelkich formalności i wsparcie prawników ze Stowarzyszenia Ars Legis.
CZYTAJ DALEJ

„Pójdź za mną”!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 57-62.

Środa, 1 października. Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze Schwarzeneggerem. Apel o ochronę klimatu

2025-10-02 10:45

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Arnold Schwarzenegger

Vatican Media

Arnold Schwarzenegger na spotkaniu z okazji 10. rocznicy Laudato si'

Arnold Schwarzenegger na spotkaniu z okazji 10. rocznicy Laudato si'

W konferencji na rzecz troski o wspólny dom, zorganizowanej w Castel Gandolfo Papież Leon XIV spotkał się z byłym aktorem i gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem. Ten ostatni, nazywając Papieża bohaterem, wezwał do wspólnego działania na rzecz powstrzymania kryzysu klimatycznego. „Razem możemy osiągnąć cel” - mówił.

Leon XIV uczestniczył w konferencji „Raising Hope for Climate Justice” (Budząc nadzieję na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej), która odbyła się 1 października w Castel Gandolfo. Okazją do jej organizacji była 10. rocznica encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, która wyniosła na forum globalne kwestię „troski o nasz wspólny dom”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję