Reklama

Niedziela w Warszawie

Wielkopostny szlak stolicy

Rusza kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie szczególnie związane z Jubileuszem Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czterdziestodniowy maraton startuje w Środę Popielcową w kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, a zakończy się w Niedzielę Palmową w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Tak samo jak przed rokiem wielkopostne kościoły-stacje zostały wyznaczone po obu stronach Wisły. Pokutny szlak jest bowiem wspólnym przedsięwzięciem duszpasterskim obydwu warszawskich diecezji.

– W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę św. o godz. 20, poprzedzoną nabożeństwem „Gorzkich żali” – piszą we wspólnym liście kard. Kazimierz Nycz oraz abp Henryk Hoser.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misjonarze miłosierdzia

W tym roku codzienne pielgrzymowanie będzie związane także z Rokiem Miłosierdzia Bożego. – W każdym kościele-stacji posługiwać będą misjonarze miłosierdzia, którzy zostali delegowani przez papieża Franciszka – tłumaczy Anna Puchalska z sekretariatu wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii.

W archidiecezji warszawskiej posługę taką pełni duszpasterz akademicki ks. prał. Roman Trzciński, a w diecezji warszawsko-praskiej duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. Oprócz tego wspierać ich będzie o. Rafał Sztejka SI, który jest misjonarzem dla całej prowincji zakonnej ojców jezuitów. W ramach swej misji w Wielkim Poście misjonarze miłosierdzia są gotowi posługiwać w kościołach stacyjnych podczas głównej Mszy św. stacyjnej o godz. 20.

Wedle wskazań papieża Franciszka szczególnym zadaniem misjonarzy będzie głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań, katechez oraz posługi sakramentu pojednania w konfesjonale. Na mocy przywileju Papieża misjonarze mają prawo do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, czyli m.in. grzech profanacji Najświętszego Sakramentu, schizmy, apostazji czy herezji.

Reklama

Codzienne rekolekcje

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników i kościołów. W średniowieczu tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne duże miasta chrześcijańskiej Europy. – Chcieliśmy, aby także warszawiacy z różnych części miasta mogli codziennie uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych oraz przystępować do sakramentów. Każdego dnia będą mieli stację, czyli miejsce, gdzie można się zatrzymać – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Centralnym punktem dnia będzie wieczorna Msza św. Przewidziano również nabożeństwa Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, oraz Godzinę Miłosierdzia. Przez cały dzień wierni będą również mogli skorzystać w tych świątyniach z sakramentu pokuty.

Kościół stacyjny otwarty będzie od świtu do nocy. Przez cały dzień na wiernych czeka kapłan w konfesjonale. Co więcej, wybrane świątynie znajdują się na terenie różnych dzielnic i dekanatów. Nawet, jeśli ktoś nie będzie mógł pojechać na drugi koniec miasta, to przecież będą takie dni Wielkiego Postu, gdy kościół stacyjny będzie blisko jego miejsca zamieszkania. – To takie czterdziestodniowe rekolekcje dla całej Warszawy. Szeroki wachlarz wybranych kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – mówi bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Więcej niż zwiedzanie

W zeszłym roku inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem wiernych. Były kościoły-stacje, gdzie przez cały dzień nie brakowało wiernych. W dzień powszedni w kościele Bogurodzicy Maryi na Jelonkach rano było kilkadziesiąt osób, po południu na Koronce do Miłosierdzia Bożego i „Gorzkich żalach” – ponad setka. Natomiast główna Msza św. stacyjna zgromadziła ponad 500 osób.

Reklama

Wyznaczony jest też kościół Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych na Chomiczówce, gdzie stacyjny dzień wypada w sobotę. – Jakiś wielki tłumów nie było. Ale pomysł jest bardzo dobry i myślę, że z biegiem lat ludzi będzie przybywać – mówi proboszcz ks. Jan Szubka. Kapłani liczą na efekt śnieżnej kuli. Zainicjowane w zeszłym roku wielkopostne pielgrzymowanie stanie się tradycyjnym elementem warszawskiego duszpasterstwa. – Myślę, że ze względu na obchodzony Rok Miłosierdzia ludzi będzie więcej – dodaje ks. Szubka.

Pewnie niewiele jest osób, które przez wszystkie 40 dni mogą nawiedzać kościoły stacyjne. Jednak z tej duszpasterskiej inicjatywy można korzystać też na wyrywki. Jest to bowiem także pokutny dzień otwartych drzwi w konkretnym kościele. Wierni mają jasny sygnał, że tego i tego dnia w konkretnej świątyni będą sprawowane nabożeństwa i Msza św. o stałej godzinie. To także całodzienny dyżur, kiedy kapłan czeka w konfesjonale. – Jednak przede wszystkim, to propozycja wspólnego pielgrzymowania i podjęcie wielkopostnego trudu na pokutnym szlaku stolicy. To znacznie więcej, niż zwykłe zwiedzanie sakralnej architektury – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński.

* * *

Plan nabożeństw w kościołach stacyjnych

Godz. 12 – modlitwa Anioł Pański
Godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
Godz. 19 – nabożeństwo „Gorzkich żali”;
Godz. 20 – Msza św. stacyjna;
Godz. 21 – Apel Jasnogórski;
Spowiedź – przez cały dzień.

Kalendarz kościołów stacyjnych

10.02 Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
11.02 Bogurodzicy Maryi, ul. Powstańców Śląskich 67d;
12.02 Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5A
13.02 św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2
14.02 katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3
15.02 bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3;
16.02 św. Faustyny, ul. Żuromińska 2;
17.02 św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61;
18.02 Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1;
19.02 św. Ojca Pio, ul. Gen. A. E. Fieldorfa 1;
20.02 Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20;
21.02 bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8;
22.02 Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69;
23.02 Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9;
24.02 św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38;
25.02 Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72;
26.02 św. Maksymiliana Kolbego, ul. Rzymowskiego 35;
27.02 Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przyrynek 2;
28.02 bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kawęczyńska 53;
29.02 św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95;
01.03 Świętej Trójcy, ul. Solec 61;
02.03 św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12;
03.03 św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12;
04.03 Podwyższenia Krzyża, ul. Słomiana 2/4;
05.03 Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35;
06.03 bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3;
07.03 Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21;
08.03 Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 9/11;
09.03 św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a;
10.03 Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5;
11.03 Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8;
12.03 Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7;
13.03 konkatedra Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365;
14.03 św. Augustyna, ul. Nowolipie 18;
15.03 Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2;
16.03 Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9;
17.03 św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55;
18.03 Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16;
19.03 Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Zimowita 39;
20.03 Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. KEN 101.

2016-02-04 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Ojca Pio wystawione na stałe do publicznej czci wiernych

Niedziela Ogólnopolska 38/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

Kościół

O. Pio

Włodzimierz Rędzioch

Dokładnie 45 lat temu, 23 września 1968 r., umierał w klasztorze w San Giovanni Rotondo jeden z najsłynniejszych na świecie stygmatyków i spowiedników - Ojciec Pio, dziś święty. Miał rację, gdy mówił, że po śmierci będzie o nim głośniej niż za życia - do małego miasteczka we włoskim regionie Apulia, w którym kapucyn przeżył większość swego kapłańskiego życia, przybywają miliony pilgrzymów, by modlić się przy jego doczesnych szczątkach. Przez wiele lat ciało św. Ojca Pio spoczywało w krypcie kościoła. 3 marca 2008 r., 40 lat po śmierci kapucyna, jego ciało zostało ekshumowane. Było dobrze zachowane, dlatego zdecydowano się na wystawienie relikwii świętego - 24 lipca 2008 r. kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odprawił w San Giovanni Rotondo Mszę św., która zapoczątkowała publiczne wystawienia doczesnych szczątków Ojca Pio. Umieszczono je w kryształowym sarkofagu w krypcie dawnego kościoła. To niebywałe wydarzenie przyciągnęło do San Giovanni Rotondo prawie milion czcicieli Świętego z Gargano, jak go nazywają, a jego duchowe owoce były tak widoczne, że kustosze sanktuarium, za zgodą władz kościelnych, podjęli historyczną decyzję wystawienia relikwii na stałe. Tym razem Mszy św. rozpoczynającej nowe, już stałe wystawienie ciała Ojca Pio przewodniczył 1 czerwca br. nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. Angelo Amato. Z tej okazji przeprowadziłem wywiad z rektorem sanktuarium - o. Francesco Dileo OFMCap.
(W. R.)

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję