Reklama

Lektura obowiązkowa

Rotmistrz i jego oprawcy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na książkę składają się reporterskie relacje ze spotkań autora, z rozmów, refleksje i teksty, z których część ukazała się już wcześniej, a nawet polemiki, pokazujące, jak postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest pamiętana (czy raczej zapomniana) przez Polaków. Pilecki jest postacią ważną dla Tadeusza M. Płużańskiego – był on bowiem dowódcą jego ojca. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu siedzieli i znosili tortury, obu skazano na śmierć.

Płużańskiemu wyrok zmieniono na więzienie (w celi śmierci siedział kilkadziesiąt dni), Pilecki z więzienia na Rakowieckiej już nie wyszedł: zamiast nagród i awansów spotkała go kaźń. A było za co go nagradzać. Żołnierz 1920 r., dowódca w wojnie 1939 r., z własnej woli dostał się do Auschwitz, by tworzyć tam konspirację. Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca jednego z oddziałów zgrupowania Chrobry II, a potem – do wiosny 1947 r., gdy aresztowało go UB – tworzył struktury konspiracji.

Zdaniem autora – i to jest jedna z ważniejszych tez tej książki – kluczem do tragedii Pileckiego może być postać Józefa Cyrankiewicza, który został komunistycznym premierem tuż przed aresztowaniem rotmistrza. Mit, że to Cyrankiewicz, a nie Pilecki organizował konspirację w Auschwitz, obowiązywał przez cały PRL. Rotmistrz mógł tow. Cyrankiewicza zdemitologizować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-12-23 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Szokujące pytanie

2025-06-20 07:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Zaczynamy od dramatycznego wspomnienia zawału mojej mamy i cudu ratunku, który wydarzył się dzięki medycznym bohaterom… Ale prowadzi nas to dalej – do refleksji o jeszcze głębszym ratunku. Tego, którego dokonuje Jezus – dla serca człowieka. To nie jest opowieść o wygodnym chrześcijaństwie. To rozmowa o tym, co naprawdę znaczy powiedzieć „Ty jesteś Mesjaszem”. O Jezusie, który nie obiecuje łatwego życia, ale obiecuje miłość silniejszą niż śmierć.

– o siostrze Małgorzacie Marii i objawieniu Serca Jezusa,
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zmiany duszpasterskie: posłani do nowych zadań

2025-06-20 14:03

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany kapłanów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kapłani podczas spotkania z biskupem

Kapłani podczas spotkania z biskupem

W piątek 20 czerwca biskup świdnicki Marek Mendyk spotkał się z kapłanami w Centrum Edukacji Katolickiej w Świdnicy, by wręczyć dekrety duszpasterzom podejmującym nowe obowiązki. Większość zmian personalnych wejdzie w życie z dniem 1 lipca.

– Gratuluję tym, którzy po pełnieniu funkcji administratora dzisiaj zostają pełnoprawnymi proboszczami. To jest też taki sygnał, że cieszą się zaufaniem swojego biskupa – powiedział biskup Mendyk, dziękując również nowym administratorom, którzy niejednokrotnie podejmują trud posługi w wymagających i trudnych warunkach duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa

2025-06-20 21:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

60‑lecie kapłaństwa

BPJG

Jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich obchodziło dziś na Jasnej Górze pięciu kapłanów. Wśród jubilatów biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.

- Kapłaństwo to służba dla Boga i człowieka. Dziś to czas wielkiego dziękczynienia u Maryi jasnogórskiej i prośba byśmy dalej byli potrzebni ludziom i mieli radość z kapłaństwa – mówił biskup Antoni Długosz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję