Reklama

Wiadomości

Czy w biznesie jest miejsce dla sumienia?

Na to i wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy I Ogólnopolskiego Forum Chrześcijańskiego "Ekonomia sumienia". - Biznes jest jak najbardziej wpisany w życie chrześcijanina - mówi w rozmowie z KAI Tomasz Sztreker, prezes Polskiej Akademii Biznesu, współtwórca projektu "Wiara w biznesie", organizator zbliżającego się Forum.

[ TEMATY ]

sumienie

biznesmen

Elvert Barnes / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 października br. w Płocku będzie można spotkać przedsiębiorców, którzy nie tylko liczą zyski, ale też liczą w swojej pracy na pomoc i błogosławieństwo Boga. Ilu przedsiębiorców przyznaje się do tego, że w biznesie kierują się chrześcijańskimi wartościami? Szkolenia i warsztaty odbywające się w ramach projektu "Wiara w biznesie" pokazują, że jest ich coraz więcej. Chcą stworzyć środowisko "chrześcijańskich biznesmenów". Po co? - Kiedy człowiek żyje zgodnie z wartościami, to Pan Bóg mu błogosławi. W Piśmie Świętym jest napisane, że jak zaufasz Bogu, to zostaniesz wynagrodzony siedmiokrotnie. Nie ma na świecie drugiej instytucji, która dawałaby takie zyski! - mówi w rozmowie z KAI Tomasz Sztreker.

Reklama

Prezes Polskiej Akademii Biznesu postanowił zintegrować środowisko, bo - jak sam mówi - jako absolwent warszawskiej SGH spotkał się z podejściem typowo materialistycznym. - Większość wykładów opierała się na tym, co zrobić, żeby przedsiębiorca miał jak największy zysk. A tak naprawdę nie o to chodzi. W biznesie po chrześcijańsku chodzi o to, że ten biznes ma twarz. Za numerem w banku kryje się konkretny człowiek z imieniem i nazwiskiem, dla którego oczywiście pieniądze są ważne, ale one nie mogą być celem. Są środkiem do celu. Po to również założyłem Polską Akademię Biznesu - chciałem pokazać, jak można zgodnie z wartościami osiągnąć sukces w biznesie - mówi Sztreker. Między innymi o tym można usłyszeć na prowadzonych przez niego szkoleniach. Do tej pory wzięło w nich udział prawie 3 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sam prowadził już kilka firm, pracował też w wielu miejscach, m.in. w TVN CNBS czy Polskim Radiu. Doświadczenia tam zdobyte chce przekłuć w pomoc innym w rozwijaniu swojego biznesu po chrześcijańsku. Ale czy w biznesie jest miejsce na wartości? - Chrześcijanin to nie człowiek oderwany od rzeczywistości. Przedsiębiorczość jest przecież jak najbardziej wpisana w życie chrześcijanina. Mamy obowiązek pomnażać swoje talenty, a w dzisiejszych czasach zrealizować to można głównie przez to, że będziemy rozwijać siebie oraz swoje biznesy, będziemy dobrymi pracownikami i pracodawcami - odpowiada Tomasz Sztreker.

Pierwszy cel prowadzonych przez niego inicjatyw to integracja środowiska chrześcijańskich biznesmenów, choć nie ukrywa, że w ten sposób chce też oddziaływać na cały świat biznesu. - Chcemy pomagać chrześcijanom w biznesie. Teraz mamy etap jednoczenia się. Do tej pory mieliśmy ok.20 spotkań w różnych miejscach w Polsce - regularnie prowadzimy takie spotkania w 6 miastach, chociaż od listopada będzie już tych miast koło 10. Widzimy ogromną potrzebę ludzi, mają już dosyć biegania za pieniądzem, chcą żyć dla wyższych wartości. Potrzeba nam czegoś większego niż zaspokojenie materialne, i myślę, że jedyna droga, to droga zgodna z wartościami i z Panem Bogiem - wyjaśnia.

Reklama

Logika pracy w ramach szkleń to rozpoczynanie od siebie. - Jeśli zacznę od siebie, to później, spotykając osobę, która ma takie same wartości jak ja, możemy razem iść zmieniać świat. W jakimś stopniu ta zmiana świata rzeczywiście przez nas przemawia, nie ukrywam, że to co robię, robię z wielkiej potrzeby serca mojego, ale i innych.

Na regionalne spotkania ruchu "Wiara w biznesie" przychodzi ok. 250 osób - przedsiębiorców i biznesmenów, którzy w świat finansów chcą wprowadzać wartości chrześcijańskie. Spotkania są skierowane przede wszystkim do katolików, choć przychodzą też na nie protestanci, członkowie kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Poza regularnymi spotkaniami Sztreker wraz ze współpracownikami organizują duże, ogólnopolskie konferencje. Najbliższa, pod nazwą I Ogólnopolskie Forum Chrześcijańskie "Ekonomia sumienia", odbędzie się 25 października br. w Płocku. Będzie można spotkać na niej przedstawicieli największych firm w Polsce, lekarzy, prawników i księży.

- Słowo ekonomia z greckiego oznacza zarządzanie domem, czyli całe forum opowiada o tym, w jaki sposób w zgodzie ze swoim sumieniem zarządzać domem, relacjami, firmą, czy choćby swoim ciałem - domem swojej duszy - wyjaśnia Sztreker.

Reklama

Podczas Forum wystąpi 10 prelegentów, którzy powiedzą m.in. o tym, czy powinniśmy płacić podatki, skoro wiemy, że są wydawane w sposób sprzeczny z nauką Kościoła oraz czy przedsiębiorca może zostać osobą świętą. To tylko kropla w morzu zagadnień, które poruszą: dr Henryk Siodmok, prezes zarządu Grupy Atlas, s. Małgorzata Chmielewska - wzór dla niejednego przedsiębiorcy, dr Tadeusz Wasilewski, który opowie o zagrożeniach in vitro i o tym, w jaki sposób lekarze mogą działać zgodnie z własnym sumieniem. Wystąpi także ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, etyk chrześcijański, który opowie o rozeznawaniu w sumieniu oraz Roman Kluska - dla wielu symbol walki z urzędami i swoistą wieżą Babel. Marek Zuber opowie o moralności spekulantów - czy takie osoby są w stanie działać w sposób moralny, a jeśli tak, to czy mogą działać w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi. Tomasz Sztreker i Marek Rogalski opowiedzą o projekcie "Wiara w biznesie".

Dla kogo organizują to spotkanie? - Mamy na myśli osoby przedsiębiorcze, czyli też takie, które mają wolny zawód, lekarzy, prawników, wszystkich tych, którzy czują się przedsiębiorczy, bo przecież np. kobieta, która zajmuje się domem musi być nierzadko bardziej przedsiębiorcza od niejednego biznesmena - wyjaśnia Sztreker.

Forum rozpocznie się Mszą św. a zakończy Adoracją Najświętszego Sakramentu, prowadzoną przez inicjatywę "Wieczór chwały". W przerwie Forum wystąpi zespół Amen Band, który będzie promował Światowe Dni Młodzieży i swoją najnowszą płytę.

I Ogólnopolskie Forum Chrześcijańskie "Ekonomia sumienia" odbędzie się 25 października br. w hali Orlen Arena w Płocku.

2014-10-21 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O mocny głos sumienia

Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 3

[ TEMATY ]

sumienie

Bożena Sztajner/Niedziela

Wielu polityków różnych opcji przyznaje się do wiary chrześcijańskiej, ma przyjaciół wśród duchownych, powołuje się na znajomości z hierarchami – co oczywiście nie jest złe. Jednak ludzie ci kierują się w swej służbie nie swoim wewnętrznym sumieniem, lecz swoistym sumieniem politycznym, a w polityce często obowiązuje zasada: Cel uświęca środki. Ich wizerunek jako polityków chrześcijańskich jest im potrzebny tylko do osiągnięcia odpowiedniej liczby głosów – reszta nie jest już ważna. Konkrety? Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” – klucz do chrześcijańskiej Polski, także do chrześcijańskiej w swej istocie Europy. Chodzi tu bowiem o Dekalog – głos Boga, który wyraźnie nakazuje: Nie zabijaj! Ale przecież nawet jeśli kierujemy się tylko racjami humanistycznymi, nie można nie wiedzieć, że płód ludzki od początku jest człowiekiem – nic innego się z niego nie urodzi. To zatem sprawa nie tylko wiary, ale też biologii, medycyny. W dodatku w Kodeksie cywilnym istnieje element prawa spadkowego, mówiący o tym, że nienarodzony człowiek podlega takiemu prawu i może dziedziczyć. Skoro więc nienarodzony może być właścicielem spadku, to nie można go pozbawiać podstawowego prawa – prawa do życia!
CZYTAJ DALEJ

Wincenty Pallotti

Niedziela sosnowiecka 6/2005

[ TEMATY ]

wspomnienia

wspomnienie

TER

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Włoski ksiądz katolicki, założyciel Pallotynów, urodził się w Rzymie 21 kwietnia 1795 r.

Był pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem diecezjalnym. W 1835 r. z grona jego przyjaciół i współpracowników - księży, zakonników i świeckich - powstało Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Wkrótce Pallotti powołał do życia wspólnotę księży i braci (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni), mającą na celu zakładanie, ożywianie i scalanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obecnie ze wspólnotą księży i braci współdziała kilka wspólnot sióstr, instytuty świeckie i stowarzyszenia świeckich. Swoje dzieło oddał Pallotti pod opiekę Maryi, Królowej Apostołów. W Niej widział najbardziej autentyczny przykład apostolstwa dla wszystkich katolików, a w szczególności świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Świadek miłości Boga: Życie i posługa ks. Bogusława Wermińskiego

2025-01-23 00:23

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Bogusław Wermiński

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

Napełnieni bólem i smutkiem z powodu śmierci ks. prałata Bogusława Feliksa Wermińskiego, wspominamy jego pełne oddania życie i niezwykłą posługę kapłańską. Był człowiekiem, którego życie stało się świadectwem wiary, pokory i miłości do Kościoła oraz ludzi.

Ks. Bogusław Wermiński urodził się 14 stycznia 1939 roku w Stalowej Woli (obecnie diecezja sandomierska), w głęboko wierzącej rodzinie. Jego rodzice, Józef i Aniela z domu Latawiec, przekazali mu i jego rodzeństwu żywą wiarę i miłość do Boga. Bogusław został ochrzczony 2 lutego 1939 roku w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie, gdzie także przyjął pierwszą Komunię Świętą w 1948 roku oraz sakrament bierzmowania w 1953 roku z rąk bp Wojciecha Tomaki z Przemyśla.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję