Reklama

Niedziela Wrocławska

Pielgrzymując po Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 30/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum Niedzieli

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sprzyjającym wyjazdom czasie wakacji warto odwiedzić sanktuaria, gdzie przeszłość łączy się z wiarą w cudownych wizerunkach i przedstawieniach Matki Bożej. historia każdego z tych miejsc urzeka, a gorliwość kultu podtrzymywana przez wieki – świadczy o chrześcijańskiej tożsamości i bogatym dziedzictwie, jakim możemy się chlubić

Bardo Śląskie – Matka Boża Strażniczka Wiary

Jedno z najstarszych miejsc pielgrzymek z Polski, Moraw, Czech i Niemiec jest w posiadaniu romańskiej figury Matki Bożej Strażniczki Wiary. Dziś figura, zwana też Królową Rodzin, znajduje się w bazylice pw. Nawiedzenia NMP, nad tabernakulum. Kard. Bolesław Kominek 17 sierpnia 1966 r. koronował figurę koronami papieskimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msze św. niedzielne: 7.30, 9.30 (z udziałem dzieci), 11.00 (suma), 18.00; w kaplicy górskiej 11.00. W dni powszednie 7.00 i 18.00.

Ligota Książęca – Najświętsza Maryja Panna Otyńska

Obraz Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej pochodzi z kościoła w Otyni (20 km od Tłumacza na Ukrainie), ufundowanego w 1669 r. przez hrabiego Andrzeja Potockiego. W 1911 r. do odbudowanej świątyni sprowadzono z Tyrolu neogotycki ołtarz wraz z cudownym obrazem. Obraz, namalowany przez Kazimierza Ładońskiego w 1718 r., przedstawia Trójcę Świętą koronującą Maryję, unoszącą się nad kulą ziemską, księżycem i gwiazdami. W 1757-79 w kronice parafialnej zanotowano aż dziewięć cudów wymodlonych przed NMP Wniebowziętą.

Do Ligoty cudowny wizerunek przybył w 1945 r. z repatriantami z Otyni. Zmuszeni do porzucenia swoich domostw, Kresowiacy pakując się, postanowili zabrać ze sobą najcenniejsze: cudowny obraz oraz większość wyposażenia otyńskiego kościoła: ołtarz główny, ołtarze boczne, chrzcielnicę, ambonę, organy, obrazy drogi krzyżowej, chorągwie kościelne, naczynia i szaty liturgiczne, a nawet żyrandol. Podzielono je na fragmenty i starannie zapakowano w paczki. Każda z rodzin dostała skrzynię, przewożąc ją jako swój bagaż. Inicjatywą kierował proboszcz ks. Jerzy Doleżal, powołując specjalny komitet zaprzysiężonych parafian, czuwających nad organizacją wywózki. W Ligocie repatrianci przechowywali paczki aż do 1956 r., kiedy wybudowali tu kościół – w miejscu dawnego sanktuarium, sięgającego korzeniami średniowiecza. Wyposażyli go w przewiezione ze Wschodu mienie i odtąd cieszą się opieką Otyńskiej Panny. 15 sierpnia 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz koronował obraz, nadając świątyni tytuł sanktuarium.

Reklama

Ciekawostką historyczną jest tu sztandar uszyty w 1944 r. przez zakonnice dla przebywających w Jerozolimie żołnierzy pochodzących z Otyni, w podziękowaniu za uwolnienie z sowieckiej niewoli. 12 marca 1997 r. sztandar powrócił po półwiecznej tułaczce do swoich, którzy w Ligocie Książęcej znaleźli miejsce na ziemi.

Msze św. niedziele: 8.30, 10.00, 11.30. Dni powszednie: 8.30, 18.00.

Łozina – Matka Boża Bolesna

Po II wojnie światowej do Łoziny przybyli mieszkańcy zabużańskiej wsi Tuligłowy, (dawne woj. lwowskie). Przywieźli ze sobą słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Podczas napadów banderowskich w Tuligłowach nie został spalony ani jeden dom, nie zginął ani jeden człowiek, mimo wojennych zniszczeń w okolicy. Ludność błagająca Maryję przed Jej cudownym obrazem o ocalenie przyjęła to jako znak wyjątkowej opieki Matki Bożej. Już w Łozinie w 1948 r. obraz umieszczono w głównym ołtarzu przejętego od protestantów i odbudowanego kościoła, nadając mu imię Matki Bożej Bolesnej. W 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu lokalne sanktuarium, nadając obrazowi tytuł „Uzdrowienie Chorych”.

Msze św. niedzielne o godz. 8.30 i 11.30, odpust – 15 sierpnia i na Matki Bożej Bolesnej. Ponadto w każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 11.00 odprawiana jest tu nowenna do Matki Bożej Bolesnej.

Henryków – Matka Języka Polskiego

W średniowiecznym opactwie cystersów (znanym z Księgi Henrykowskiej), w barokowym wnętrzu bazyliki obok obrazów Michała Willmanna, w bocznym ołtarzu znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (zwana też Matką Bożą Królową Świata), czczona tu już w XIV wieku. Ukoronowana w 1952 r. koronami biskupimi, nazywana jest dziś Matką Języka Polskiego.

Reklama

Wnętrze opactwa w lipcu i sierpniu można zwiedzać co godzinę od 10.00-16.00. Msze św. w kościele klasztornym: niedziele i święta: 7.30, 9.00, 12.00; dni powszednie: 6.30, 7.00.

Oława – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Pochodzenie cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia sięga czasów napadów tatarskich. Zabrany z Kijowszczyzny obraz przewieziono do Witkowa Nowego (w archidiecezji lwowskiej), gdzie od 1680 r. spisywano już łaski doznane za pośrednictwem Matki Bożej. Obraz cieszył się wielką czcią i był celem pielgrzymek. W 1944 r. kościół w Witkowie spłonął, a obraz w cudowny sposób ocalał. Do Oławy przywieźli go w maju 1945 r. wierni z Witkowa, którzy przyjechali tu ze swoim duszpasterzem – ks. Tadeuszem Pilawskim. Ks. Pilawski umieścił obraz w kościele św. Błażeja, zmieniając jego wezwanie na Matki Bożej Pocieszenia. 21 listopada 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu sanktuarium, a 29 maja 2003 r. koronował obraz.

Dziś obraz znajduje się w kaplicy otwartej codziennie od 6.00 do 19.00. We wtorki o 17.30 czciciele Matki Bożej odprawiają tu nowennę, a w każdą sobotę o 12.00 sprawowana jest Msza św. wotywna o Matce Bożej Pocieszenia. Codziennie o 15.00 przed obrazem modlą się członkowie Bractwa Dobrej Śmierci. Msze św. w kościele w niedziele: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 19.00. W dni powszednie 6.30 i 18.00, w soboty 12.00 i 18.00.

Nowolesie – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Po II wojnie światowej do Nowolesia przybyli Polacy z Łoszniowa, Trembowli i Komarna, przywożąc obraz Matki Bożej Różańcowej z barokowego kościoła w Komarnie. Znajdujący się tam obraz pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XVII wieku. Przed Obrazem tym w przeszłości wierni doznawali wielu łask, spisywanych księdze wizytacji w Komarnie, jednym z nich był wpis za zwycięstwo nad Tatarami Jana Sobieskiego pod Komarnem w 1672 r. 8 grudnia 1957 r. kard. Bolesław Kominek intronizował obraz w Nowolesiu. W 1997 r. kard. Henryk Gulbinowicz ustanowił tu sanktuarium. W każdą środę odprawiana jest tu nowenna do Matki Różańcowej, a od 13 maja do października w każdą niedzielę o godz. 16.00 odprawiane są nabożeństwa fatimskie – Różaniec z procesją. Msze św. w niedziele o godz. 10.00.

Reklama

Sobótka – Diecezjalne Sanktuarium Matki Nowej Ewangelizacji

Sanktuarium ustanowione przez abp. Mariana Gołębiewskiego 5 czerwca 2006 r. w kościele pomocniczym pw. św. Anny w Sobótce służy jako Diecezjalne Sanktuarium Maryjne. Swoje święto patronalne obchodzi w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Msze św. niedziele: 10.30 i 20.00. We środy o 18.00 Msza św. z nabożeństwem do św. Anny; w soboty o 9.00 Msza św. z nabożeństwem do Matki Bożej Nowej Ewangelizacji.

Sulistrowiczki – Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca

Kaplica pw. Matki Bożej Dobrej Rady jest wotum za jubileusz chrześcijaństwa i 1000-lecie biskupstwa wrocławskiego. Niewielka drewniana kaplica u stóp Ślęży zachwyca swoim góralskim wystrojem i przyciąga pielgrzymów z kraju i zagranicy. Więźba dachu w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. W kaplicy obecne są motywy wierzeń słowiańskich przodków. Ołtarz podtrzymywany jest przez dwa kultowe niedźwiedzie wykonane z miejscowego granitu. Na zewnątrz, przed kościołem znajduje się figurka Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

Msze św. niedziele i święta: godz. 12.00 i 19.00, w soboty o 19.00.

Święta Katarzyna – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świętej Katarzynie ustanowiono 16 października 1999 r. Obraz przywiózł z Kresów Wschodnich, z miasta Dolina, ks. Józef Garbicz w 1945 r. Umieszczono go w głównym ołtarzu 26 sierpnia 1956 r., w tym samym dniu i o zbliżonej godzinie gdy na Jasnej Górze zawierzano kraj Maryi, przy nieobecnym Prymasie Tysiąclecia, uwięzionym wówczas w Komańczy. W każdą 1. sobotę miesiąca o godz. 10.00 rozpoczyna się tu różaniec fatimski z procesją, a o 11.00 Msza św. W każdą 3 niedzielę miesiąca o godz. 12.00 odprawiana jest Msza św. w intencji pielgrzymów. Msze św. w niedziele: 8.00, 12.00, 18.00. Dni powszednie: 18.00.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaginiony wizerunek

Niedziela kielecka 43/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

WD

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Michałowie

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Michałowie

Michałów – niewielka parafia na przepięknym Ponidziu i miejscowość słynąca z wielkiej stadniny, kiedyś przyciągała otoczonym kultem wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny znajdującym się w kościele św. Wawrzyńca. O śladach zaginionego obrazu i Bractwa Pocieszenia pozostało niewiele informacji

Pierwszy kościół na cześć św. Wawrzyńca powstał w Michałowie w 1375 r. Jego fundatorem był Mikołaj z Młynów, kanonik krakowski i prepozyt skalbmierski. Świątynię uposażyli jego krewni Dobiesław, kasztelan krakowski, i jego brat Janusz, stolnik sandomierski. Drewniana świątynia przetrwała niecały wiek. W połowie XV wieku stanęła na jego miejscu murowana świątynia z ciosu kamiennego. Dziedzicem wsi był w tym czasie Jan Kurozwęcki herbu Róża, plebanem Paweł z Jeżowa.

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję