Na wystawę ikon prezentowaną w zabytkowym hallu Biblioteki Miejskiej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej zaprasza świdnicka parafia prawosławna pw. św. Mikołaja. Ekspozycja jest plonem VIII Warsztatów Malowania Ikon pod kierunkiem Michała Boguckiego, które odbywały się od 31 maja do 12 czerwca w świdnickim oddziale NOT mieszczącym się w historycznej Baszcie Strzegomskiej. W warsztatach uczestniczyli artyści amatorzy i malarze profesjonaliści z miasta i regionu świdnickiego, a także przyjezdni z kraju: Wanda Hupner, Irena Stefańska, Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska, Krystyna Bielejewska, Monika Gieratowska, Marta Zdrodowska, Andrzej Chwałyk, Edwin Gulanowski, Mirosława Kucharewicz, Dawid Sadowski, Irena Woźniak i Stanisław Sekuła. Warsztaty, które cieszą się od lat ogromnym uznaniem z uwagi na prowadzącego je artystę, który potrafi w bardzo umiejętny sposób dzielić się swoimi doświadczeniami z uczącymi się sztuki pisania ikon, ale nie tylko w tym tkwi ich powodzenie, są też wielkim duchowym przeżyciem, gdyż zmaganiom twórczym uczestników towarzyszyły, organizowane dla nich, regularne nabożeństwa.
Reklama
– To są warsztaty sztuki sakralnej, a nie zwykłe zajęcia plastyczne stąd nacisk na modlitwę – akcentował 3 lipca podczas inauguracji wystawy ks. dr Piotr Nikolski, proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej. – Powstałe prace są samodzielne i prezentują wysoki poziom – podkreślił. W tym roku artyści podążali w kierunku malarstwa ściennego, a struktura malarska powierzchni ich prac przypomina tę charakterystyczną dla tynku i fresków, co jest ich tegorocznym wyróżnikiem. Dla porównania – na wystawie znalazło się też kilka ikon powstałych na warsztatach w roku ubiegłym. Zgodnie z regulaminem plon warsztatów pozostaje własnością organizatora. Prace są przekazywane do mniejszych mniej zamożnych parafii prawosławnych w całym kraju. Jedna z ikon po zakończeniu wystawy trafi jako dar do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, które corocznie pomaga przy organizacji warsztatów – podkreśla ks. Nikolski. Dodaje, że prowadzący warsztaty p. M. Bogucki z Warszawy to jeden z malarzy, który swoim talentem wzbogaca seminarium diecezjalne, przygotowując aranżację wystroju wnętrz oraz projekty witraży. Współpraca świdnickiej prawosławnej parafii św. Mikołaja z miejscową Kurią Biskupią układa się znakomicie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Uczestniczę we wszystkich wspólnie organizowanych wydarzeniach i nabożeństwach ekumenicznych, miałem też w świdnickim seminarium cykl wykładów poświęconych ikonom, ich tworzeniu oraz znaczeniu w naszej liturgii – zauważa ks. Nikolski.
Inauguracji wystawy, która była wydarzeniem bardzo uroczystym, towarzyszył cerkiewny śpiew w wykonaniu wrocławskiego chóru „Stichos”, wspaniale brzmiącego w zabytkowych murach dawnego klasztoru Cystersów, w którym jest dziś biblioteka.
Wystawę ikon można oglądać w Świdnicy jeszcze w lipcu i sierpniu, w godzinach otwarcia Biblioteki Miejskiej przy ulicy Franciszkańskiej.