Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz kapłaństwa

Niedziela lubelska 26/2015, str. 2

[ TEMATY ]

jubileusz

Paweł Wysoki

Srebrny jubileusz kapłaństwa przeżywany był przez prezbiterów w archikatedrze lubelskie

Srebrny jubileusz kapłaństwa przeżywany był
przez prezbiterów w archikatedrze lubelskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archikatedrze lubelskiej 2 czerwca spotkali się na dziękczynnej Eucharystii księża święceni przed 25 laty. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. Oprócz jubilatów, ołtarz otaczali bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło oraz wychowawcy seminaryjni rocznika święceń 1990 – ks. Tadeusz Stolz i ks. Andrzej Głos. Modlitwą objęto zmarłych wychowawców: rektora ks. Mieczysława Brzozowskiego (†1991), opiekuna roku prefekta ks. Henryka Ostrowskiego (†1989) oraz ojców duchownych: ks. Stanisława Mojka (przygotowywał jubilatów do święceń, †2004) i ks. Andrzeja Maciąga (pierwszy opiekun duchowy, †2007). Polecano także zmarłych kolegów: alumna Krzysztofa Wierzbickiego (zginął tragicznie po IV roku, †1988) oraz ks. Zbigniewa Kowalskiego (†2011) i ks. Tomasza Bieleckiego (†2012).

Metropolita Lubelski w homilii podkreślił, iż zgromadzeni rozpoczęli drogę do kapłaństwa w październiku 1984 r.: miesiącu męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Święcenia przyjęli 2 czerwca 1990 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Dla diecezji lubelskiej bp Bolesław Pylak wyświęcił 39 księży. Nikt z nich nie porzucił kapłaństwa. Jubilaci byli święceni po pełnych 6 latach studiów (od 1982 r. święcenia były w grudniu). Ośmiu jubilatów – diakonów zostało wysłanych w 1989 r. na miesięczne praktyki duszpasterskie na Ukrainie, większość odbyła je w parafii Gródek Podolski. Jako młodzi księża rozpoczęli w 1990 r. nauczenie katechezy w salach szkolnych, gdyż w tym właśnie roku religia wróciła do szkoły. W 1992 r., w wyniku nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, księża pracujący w dekanatach Zaklików i Janów Lubelski znaleźli się w diecezji sandomierskiej, zaś ci z Biłgoraja, Hrubieszowa, Tarnogrodu, Tomaszowa Lubelskiego, Tyszowiec i Zamościa w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na różnorodność zaangażowania srebrnych jubilatów na niwie Kościoła. Aktualnie dwóch z nich pracuje na Ukrainie (ks. W. Dudziński i ks. S. Swórka), ks. P. Kowalczuk posługuje w Austrii, ks. dr R. Lorenc we Francji, ks. S. Fiuk w USA, ks. M. Rubaj w Szwecji. Ks. Z. Lenart jako katechista wędrowny Drogi Neokatechumenalnej ewangelizuje w Kazachstanie. W gronie jubilatów jest kanclerz kurii w Lublinie (ks. dr K. Kwiatkowski), dyrektor Caritas w Sandomierzu (ks. B. Pitucha), czterech pracowników naukowych KUL (m.in. ks. dr hab. K. Mikołajczuk, ks. dr hab. M. Pokrywka, ks. dr Jarosław Woźniak), obecni i byli formatorzy w seminariach duchownych (m.in. ks. B. Pańczak, opiekun alumnów greckokatolickich), kapelan wojskowy (ks. płk dr hab. Stanisław Gulak, Kraków), sędzia Sądu Metropolitalnego (ks. dr T. Maj), dyrektor Radia eR (ks. M. Puzewicz), kapelani szpitalni czy pracownik TVP Lublin. W gronie świętujących jest były wikariusz biskupi ds. młodzieży i rzecznik prasowy Metropolity Lubelskiego, wikariusz biskupi ds. formacji kapłanów, kierownik Sekretariatu KEP czy dyrektor „Biskupiaka”.

Reklama

W duszpasterstwie na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej pracują: ks. G. Chabros (proboszcz, parafia pw. św. Józefa, Tomaszów Lubelski), ks. dr G. Cisek (proboszcz, Rachanie), ks. T. Giergiel (proboszcz, Mircze), ks. K. Jankowski (proboszcz, Sól), ks. P. Lenart (proboszcz, Chodywańce), ks. T. Maciejko (rezydent, Komarów), ks. W. Motyka (proboszcz, Hucisko), ks. R. Palonka (proboszcz, Suchowola), ks. P. Rawlik (proboszcz, Łabunie). W diecezji sandomierskiej posługę pełnią: ks. D. Kowalski (proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim), ks. K. Kozieł (administrator, Borów), ks. J. Kruk (proboszcz, Aleksandrówka).

Wiernym archidiecezji lubelskiej służą: ks. K. Marszałek (proboszcz, Brzeźnica Książęca), ks. dr P. Melko (wikariusz, parafia pw. Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny, Puławy), ks. A. Mizura (proboszcz, Popkowice), ks. K. Myszka (kapelan szpitala w Świdniku), ks. M. Pasieka (proboszcz, Depułtycze Nowe), ks. M. Pradun (proboszcz, Czułczyce), ks. R. Siedlecki (proboszcz, Siennica Różana), ks. J. Stefanek (proboszcz, parafia pw. św. Józefa, Kraśnik), ks. Leszek Surma (proboszcz, parafia pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku, pracownik TVP Lublin), ks. A. Woch (proboszcz, Księżomierz), ks. G. Woźniak (proboszcz, Siedliska), ks. M. Zając (proboszcz, Wólka Lubelska), ks. K. Zaręba (proboszcz, Rudnik), ks. W. Zasada (kapelan szpitala w Puławach). Posługę wobec wiernych obrządku greckokatolickiego pełnią ks. P. Gaborczak, proboszcz w Dzierzgoniu oraz ks. B. Stepan, proboszcz katedry w Przemyślu. Do rocznika święceń 1990 należy także ks. K. Kościelecki, który pełni posługę kapelana sióstr klarysek i szpitala w Hajnówce na terenie diecezji drohiczyńskiej.

Reklama

Na pamiątkowych obrazkach jubilatów znalazły się słowa, aby mieli oni tę samą miłość, tego samego ducha co Jezus Chrystus. Jest także prośba o modlitwę za nich, aby pozostali wierni.

„Ad multos annos” i świętowania kolejnych jubileuszy!

2015-06-25 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

550-lecie kościoła w Lutczy

Niedziela rzeszowska 43/2014, str. 1, 7

[ TEMATY ]

jubileusz

"Studio Witek Foto" - Video Witold Konsur

W Lutczy, na wzniesieniu nad rzeką, w otoczeniu starych lip, znajduje się modrzewiowa świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, licząca 550 lat. Należy ona do najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu.

Luteccy parafianie 9 października br. obchodzili jubileusz swojego kościoła. – Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dokładnie ta świątynia została wybudowana, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty, które potwierdzałyby datę jej powstania – podkreśla ks. Jan Ochał, proboszcz parafii w Lutczy. – Przeprowadzone przy okazji prac konserwatorskich badania wskazują, że pochodzi ona z końca lub połowy XV wieku – dodaje. Potwierdzeniem tego hipotetycznego wieku świątyni było odkrycie okna gotyckiego od strony dzwonnicy i zacheuszka gotyckiego za znajdującym się po prawej stronie kościoła ołtarzem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie powstała parafia w Lutczy, gdyż nie zachował się akt erekcyjny. Ale ustalenie ram czasowych tego faktu nie jest trudne. – Lutczę, posiadającą drewniany kościół parafialny pw. Najświętszego Narodzenia Panny Maryi, wymienia w dziele „Liber beneficiorum” Jan Długosz. Ta informacja odnosi się do połowy XV wieku – podkreśla ks. Ochał. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje częściowo zrekonstruowana, późnorenesansowa polichromia w prezbiterium. Świątynia cieszy się szczególną opieką Matki Bożej. Świadczy o tym fakt, iż cudem uniknęła spalenia w czasie najazdów tatarskich, ale też i rozbiórki, bowiem przed I wojną światową narodził się plan budowy nowej świątyni, która miała powstać w miejscu zabytkowej. Jedyne zniszczenia tego kościoła uczynił „ząb czasu” i pożar w 1670 r., podczas którego spaleniu uległa wieża. Po tym pożarze świątynię przebudowano i w 1673 r. ponownie konsekrowano.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Częstochowskie sanktuarium to miejsce, gdzie od ponad sześciu wieków czczona jest Matka Chrystusa uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu. Jedną z głównych intencji zanoszonych w tym roku 3 maja będzie modlitwa o pokój. Do udziału w uroczystościach, które są znakiem, ale i wezwaniem do budowania jedności, zapraszają paulini.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję