Reklama

Niedziela Małopolska

Jubileusz 25-lecia parafii

Parafia żywa i dynamiczna

Dwadzieścia pięć lat króluje Maryja w cudownym obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach-Nowej Hucie. To tu od ćwierć wieku żyje, działa i ewangelizuje wspólnota parafialna, która w ten sposób realizuje swoją drogę do zbawienia

Niedziela małopolska 25/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Nowa Huta

Wojciech Jaworski

Widok na parafię w Mistrzejowicach

Widok na parafię w Mistrzejowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się...

Kard. Franciszek Macharski 1 września 1987 r. ustanawia Rejon Duszpasterski pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obejmujący osiedla Bohaterów Września, Piastów, Mistrzejowice Nowe oraz Mistrzejowice-Wieś. Przygotowania do utworzenia nowej parafii rozpoczął ks. Jerzy Brońka, jednak ostatecznie misję tworzenia wspólnoty i budowy nowego kościoła Kardynał powierzył ks. Józefowi Prorokowi, który wiele lat życia poświęcił dla tego dzieła. Nawet dziś, już jako emeryt, wciąż służy wspólnocie. – Obejmując nową parafię w nieznanym mi miejscu, byłem pełen obaw i niepokojów – wspomina ks. Prorok. – Pamiętając jednak o posłuszeństwie, jakie ślubowałem biskupowi, podjąłem trud, ufając łasce Bożej. Moje obawy stały się bezpodstawne, kiedy doświadczyłem życzliwości parafian i gościnności księży z sąsiedniej parafii św. Maksymiliana, gdzie przez pierwsze 3 lata mieszkałem na plebanii. Ta atmosfera pomogła mi i dała siły na starcie.

Dekret erygowania parafii oficjalnie obowiązuje od 15 sierpnia 1990 r. Nowo powstała wspólnota rozwija się dynamicznie. Powstają: piękny kościół, konsekrowany już w 1996 r., plebania i salki... Parafia rozwija się również pod względem duchowym i społecznym. Rodzą się pierwsze grupy parafialne i wspólnoty religijne. Od samego początku opieką otoczeni zostają najbiedniejsi. Z myślą o dzieciach powstaje świetlica parafialna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2009 r. nowym proboszczem zostaje ks. dr Marek Wrężel. Podczas jego duszpasterzowania kościołowi zostaje nadany nowy wystrój, zbudowano nową, piękną kaplicę, wieżę kościelną. Zakupiono organy. Rodzi się wiele grup parafialnych. – Te 25 lat historii parafii – mówi obecny Proboszcz – to dobry moment, aby spojrzeć z wdzięcznością na czas miniony, na czas obecny, a także z nadzieją i odwagą w przyszłość. Dziękuję wszystkim za ten czas, a zwłaszcza wszystkim wiernym, bo mamy wielką ilość osób, które angażują się w życie duchowe, organizacyjne i materialne naszej wspólnoty.

Reklama

Wspólnota wspólnot...

Św. Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christifideles laici” napisał, że parafia jest „wspólnotą eucharystyczną, wspólnotą wiary oraz wspólnotą organiczną, tzn. składa się z wyświęconych kapłanów i innych chrześcijan, w której proboszcz, reprezentujący biskupa diecezji, jest hierarchicznym ogniwem łączącym z całym Kościołem partykularnym”. Zwrócił uwagę na bardzo istotną specyfikę Kościoła lokalnego: „parafia ma być wspólnotą wspólnot”. Sobór Watykański II wyraźnie podkreślił, że małe grupy są wspólnotami odnowy Kościoła. Tylko budowanie i rozwijanie takich wspólnot, ich świadectwo i zaangażowane apostolstwo mogą doprowadzić do odnowienia i rozwoju parafii. Atutem Kościoła jest to, że każdy znajdzie w nim miejsce.

W praktyce to wszystko przekłada się na 26 grup, jakie działają w mistrzejowickiej wspólnocie. Najmłodsi – radośnie i zabawowo – rozwijają życie religijne w Oazie Dzieci Bożych, służąc w czasie nabożeństw jako aspiranci i ministranci, czy śpiewając w licznej, doskonale działającej i wielokrotnie nagradzanej na festiwalach piosenki religijnej dziewczęcej Scholi „Ave”. Uczą się również wspierać misjonarzy i propagować misyjny charakter Kościoła w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Młodzież pielęgnuje swe przywiązanie do Boga i Kościoła poprzez śpiew w scholi, uczestnictwo w oazie czy służbę we wspólnocie lektorskiej. Starsi rozwijają religijność w Stowarzyszeniu Żywego Różańca, Stowarzyszeniu Krwi Chrystusa, pomagając najuboższym w Zespole Charytatywnym czy śpiewając na parafialnych uroczystościach w Chórze „Hosanna”. Bardzo prężnie działa i rozwija się duchowo Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którego członkowie angażują się w dzieła realizowane w parafii. Istnieje grupa modlitewna propagująca katolickie media i wspierająca Radio Maryja oraz TV Trwam.

Reklama

Ewangelizacja

Rozwijają się też współczesne wspólnoty ewangelizacyjne, starające się dostrzec również tych, którzy są wierzącymi, ale z różnych powodów oddalili się od Kościoła. – Czas, który przeżywamy teraz w Kościele, to czas wezwania do wielkiej ewangelizacji – mówi ks. Marek Wrężel. – Żeby dobrze ewangelizować, żeby ta ewangelizacja była skuteczna, musi iść w dwóch kierunkach. Pierwszy – to zbliżenie ludzi do Pana Boga, a drugi – zbliżenie ludzi między sobą. Temu staramy się poświęcać cały czas i cały wysiłek w naszej wspólnocie.

Ludzie zapracowani, zabiegani, którym ciężko znaleźć czas na modlitwę w ciągu dnia, czynią to podczas adoracji Boga w czwartki o 21. Rodziny z dziećmi pogłębiają duchowość małżeńską i rodzinną we Wspólnocie Domowego Kościoła, również podczas domowych spotkań modlitewnych. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Betania” pogłębia swą wiarę poprzez otwarcie się na działanie i dary Ducha Świętego.

Do najnowszych grup mistrzejowickiej parafii należy Wspólnota „30plusminus”. To grupa osób świeckich podejmująca szereg działań ewangelizacyjnych, mających na celu połączenie wiary i ideałów z trudami codziennego życia. Jednym z takich dzieł jest prowadzenie przez wspólnotę strony internetowej www.30plusminus.maryja-mistrzejowice.pl z cotygodniowymi komentarzami do czytań, tekstami Ojców Kościoła, modlitwami, recenzjami dobrych książek czy promowaniem wartościowych wydarzeń kulturalnych.

Parafialne Komórki Ewangelizacyjne to z kolei grupa ludzi dzielących się egzystencjalnym i konkretnym doświadczeniem Boga. Stali się komórkami parafialnymi, bowiem komórka to symbol najmniejszej części organizmu, która się rozwija i staje większą całością – czyli tworzy Kościół. W parafii działają obecnie 4 takie wspólnoty spotykające się cyklicznie na modlitwie i dzieleniu się słowem. Powstało również tzw. duszpasterstwo singli stanowiące odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka. Nowa grupa, która rozpoczęła działalność w grudniu 2014 r., daje możliwość bycia razem, rozmowy, wspólnej modlitwy.

Reklama

Istotnym dziełem wspólnoty jest parafialny miesięcznik „Ave!”. Jego redaktorzy to ludzie żyjący sprawami parafii. Animują oni i wspierają wiele akcji duszpasterskich. Do ostatnich należy nakręcenie i wydanie filmu dotyczącego jubileuszu 25-lecia parafii. Przy parafii odbywają się również kursy Alfa, działa Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” oraz prowadzone jest Studium Apostolstwa Świeckich. Podkreślić należy fakt, że wszystkie działające przy parafii wspólnoty wzajemnie się wspierają, przenikają i ubogacają, tworząc jeden organizm rodziny parafialnej.

Rodzina

Wspólnota mistrzejowicka spotyka się nie tylko na modlitwie codziennej, ale również podczas różnych festynów, konkursów czy w czasie świątecznym. Do największego spotkania dochodzi podczas parafialnego festynu rodzinnego organizowanego w dzień odpustu. Festyn to okazja do dzielenia się wiarą, uśmiechem, rozmową i wspólną zabawą. – 25 lat w życiu każdego parafianina – mówi Wiesław Sztaba, przewodniczący Rady Parafialnej – to szmat czasu, który zaznaczył się doświadczeniem budowy kościoła i jego rozbudowy. Ten jubileusz to rodzaj klamry pozwalającej wszystkim parafianom zauważyć zmiany, także tym najmłodszym. To czas, w jakim pojawiło się i rozwinęło wiele inicjatyw i grup; w nich liczni z nas znaleźli swoje miejsce. Udział w tych działaniach pozwala na przeżycie osobistego doświadczenia bycia potrzebnym. Bogatszy o doświadczenia, o przyszłości myślę z nadzieją, że będziemy sobie jeszcze bliżsi, że będziemy czuć jeszcze większą więź, że będziemy stawać się rodziną parafialną – mówi p. Wiesław.

Kiedy kard. Stanisław Dziwisz przekazywał w 2014 r. relikwie Krwi św. Jana Pawła II naszej parafii, powiedział o niej: – Widzę, że tu dużo dobra dokonaliście. Parafia wasza jest żywa i dynamiczna... I oby było tak dalej!

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamień węgielny od św. Stanisława Biskupa i Męczennika

W poniedziałek 17 czerwca delegacja sarnackich parafian na czele z ks. prał. dr. Andrzejem Jakubowiczem, proboszczem sarnackim, udała się do Krakowa, do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę, by odebrać kamień węgielny do nowo budowanej świątyni, gdyż wezwanie tego świętego parafia Sarnaki nosi od 1430 r., czyli od momentu powstania.

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję