Reklama

Niedziela Świdnicka

Perłowe jubileusze kapłańskie w Świdnicy

Niedziela świdnicka 24/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bp Ignacy Dec podczas homilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Kościele mówi się dzisiaj w wielu środowiskach takim tonem, jakby był rakiem naszej cywilizacji, główną przeszkodą do osiągnięcia harmonii społecznej. Zaś o jego historii kształtowane są tak niesprawiedliwe stereotypy, że można by sądzić, iż Kościół jest jakąś organizacją przestępczą – mówił w homilii biskup świdnicki Ignacy Dec podczas perłowego jubileuszu kapłaństwa księży z diecezji świdnickiej.

1 czerwca Eucharystii z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świdnicy przewodniczył emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz w asyście biskupa świdnickiego Ignacego Deca, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego, biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, ks. inf. Kazimierza Jandziszaka i 45 kapłanów przeżywających swój perłowy jubileusz kapłański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Ignacy Dec, nawiązując do czytań mszalnych, zwrócił uwagę na dwie kategorie ludzi. Pierwszą, którą reprezentuje Tobiasz, jako człowiek prawy i bogobojny, oraz drugą, którą są niemiłosierni dzierżawcy winnicy, jako ci, którzy są bezduszni, bezlitośni.

Reklama

– Kościół jest tym dobrym Tobiaszem, który modli się i pełni uczynki miłosierdzia wobec potrzebujących. Powszechnie wiadomo, że Kościół przez pokolenia, głosząc Ewangelię, istotnie utrwalił w naszej kulturze świadomość godności człowieka. Kościół wydatnie przyczynił się do tego, że nasza cywilizacja przoduje we wrażliwości na człowieka biednego, chorego, dyskryminowanego. To Kościół wyniósł sumienie na należne mu miejsce i głośno przypomina o prawie do życia, zarówno dzieci poczętych, jak i niedołężnych starców – podkreślał Biskup Świdnicki.

– Na naszych oczach kultura europejska nie tylko wypiera się Chrystusa, ale chciałaby Go wyrzucić na śmietnik historii. Po prostu Go zamordować, ale Pan historii, miłosierny i sprawiedliwy Bóg, na to nie pozwoli – mówił bp Dec.

– Jezus był w historii i jest dzisiaj prześladowany i zabijany w swoich uczniach, wyznawcach. Wiemy o tym, ale ciągle zmartwychwstaje i zsyła na swoich moc Ducha Świętego. Dlatego jesteśmy w Jego służbie i jesteśmy przekonani, że nadal będziemy zwyciężać, nie naszą mocą, ale mocą niebieską, czerpaną od Najwyższego Kapłana – spuentował Kaznodzieja.

Na zakończenie homilii, zwracając się do Jubilatów, bp Ignacy Dec powiedział: – Jako kapłani, znajdujemy się w podwójnej roli. Z jednej strony jesteśmy dzierżawcami w Pańskiej winnicy. Ten, który nas posłał do swojej winnicy, ma prawo oczekiwać od nas części plonów, naszej wdzięczności, gorliwości, miłości. A z drugiej strony, jesteśmy także wysłannikami Pana, byśmy domagali się od ludzi, będących w winnicy Pańskiej, by część plonów oddawali Bogu, bo oni też są dzierżawcami, czyli by pamiętali, kto jest Panem winnicy, i że Jemu należy się wdzięczność i posłuszeństwo. Jako więc dzierżawcy, wysłannicy Pana, strzeżmy Bożego prawa, nie schodźmy za wzorem Tobiasza z drogi prawdy, zachowujmy prawa jako synowie naszej Ojczyzny, te, które są słuszne, a jeżeli one są niezgodne z prawem Bożym, to trzeba się im sprzeciwiać. Bowiem bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi – zwracał się do kapłanów Biskup Świdnicki.

Przed końcowym błogosławieństwem życzenia Jubilatom złożył kard. Henryk Gulbinowicz, zachęcając do dalszej, bardzo wytrwałej i gorliwej dla Kościoła powszechnego służby przy Pańskim ołtarzu: – Bądźcie w swoim życiu kapłańskim, jak wspomniany dzisiaj Tobiasz, dając przykład tym, których na swojej drodze spotkacie, by jak najwięcej ludzi mogło przez wasze kapłańskie dłonie poznać i pokochać Boga – mówił kard. Gulbinowicz, i dodał: – Dziękuję wam, że od 30 lat służycie Bogu i drugiemu człowiekowi na dolnośląskiej ziemi. Bóg wam zapłać!

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szafirowa rocznica

Niedziela przemyska 27/2024, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

abp Adam Szal

Bp Marian Buczek

45 rocznica

archiwum parafii Strachocina

Księża z rocznika 1979 ze swoimi pasterzami

Księża z rocznika 1979
ze swoimi pasterzami

Jest za co dziękować Panu Bogu. Za to, cośmy uczynili dla Kościoła, dla zbawienia swojego i ludzi nam powierzonych. Ale jest też za co przepraszać – powiedział bp Marian Buczek.

Za 45 lat posługi kapłańskiej dziękowali księża, którzy święcenia przyjęli w 1979 r. Wśród nich byli abp Adam Szal i bp Marian Buczek.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Kraków

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację włoskiego kapłana, współpracownika św. Kaspra del Bufalo. Wspólna modlitwa we wrocławskiej katedrze zgromadziła kapłanów archidiecezji, siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które przygotowały uroczystość, siostry misjonarki Krwi Chrystusa, misjonarzy klaretynów, przyjaciół i dobroczyńców zgromadzeń oraz czcicieli Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję