Reklama

Niedziela Małopolska

Ślady św. Jadwigi

8 czerwca 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Jadwigę. Przykład jej życia wciąż inspiruje osoby i instytucje, które obrały ją za swoją patronkę. Dziś zapraszamy naszych Czytelników do Szkoły Podstawowej im św. Jadwigi Królowej w Kaszowie-Wyźrale

Niedziela małopolska 23/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

szkoła

Małgorzata Molik-Chyla

Uczniowie SP w Kaszowie-Wyżrale co roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi

Uczniowie SP w Kaszowie-Wyżrale co roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młoda, piękna, mądra, dobra – zapewne spodoba się dzieciom – te słowa usłyszała Stanisława Buczek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Kaszowie-Wyźrale od ks. prał. Jana Sali z Liszek, kiedy w 1997 r., po kanonizacji św. Jadwigi postanowiono, że szkoła właśnie tę nową świętą przyjmie za swoją patronkę. Szkoła, której historia sięga roku 1968, wcześniej była filią szkoły w Wołowicach, a potem szkoły w Liszkach. Ponieważ dzieci przybywało, trzeba było rozbudować placówkę, aby mogła dobrze służyć uczniom. W 1984 r. dotychczasowy Punkt Filialny zamieniono na samodzielną szkołę, w której w 1997 r. miały się zakończyć prace remontowe i rozpoczęto przygotowania do uroczystości poświęcenia nowego budynku i nadania szkole imienia św. Jadwigi.

Ważne zadanie

– Podyskutowaliśmy, zrobiliśmy ankietę, zebraliśmy opinie, z których wynikało, że mamy ważne zadanie do zrealizowania – opowiada Pani Dyrektor. – Zaczęliśmy interesować się św. Jadwigą. Uczniowie i nauczyciele poznawali biografię przyszłej Patronki. Czytaliśmy książki, szukaliśmy scenariuszy przedstawień – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do przyjęcia patronatu św. Jadwigi cała społeczność szkolna przygotowywała się długo i na różne sposoby, m.in. poprzez rajdy ku czci św. Jadwigi, konkursy wiedzy o świętej Królowej czy imprezy propagujące zdrowe formy wypoczynku. A 22 maja 1999 r. szkoła otrzymała imię św. Jadwigi Królowej. W tym dniu również odsłonięto tablicę, na której m.in. zapisano słowa św. Jana Pawła II: „Święta nasza Królowo Jadwigo, ucz nas dzisiaj tej mądrości i tej miłości, którą uczyniłaś drogą swojej świętości”.

Poznając Patronkę

– Św. Jadwiga towarzyszy uczniom w całym cyklu kształcenia – mówi Pani Dyrektor, zapytana o to, w jaki sposób uczniowie poznają osobę Patronki Szkoły. – Rok szkolny rozpoczyna się i kończy Mszą św. w kaplicy na Wyźrale ze sztandarem szkoły i odśpiewaniem hymnu szkoły. Tarcza, którą uczniowie mają na swoich mundurkach, nawiązuje do osoby Patronki. Uroczystość pasowania na pierwszoklasistę to zawsze doskonała okazja do przybliżenia tej postaci uczniom, którzy pieczętują swoje przyrzeczenie ucałowaniem sztandaru szkoły. Dzieci, które rozpoczynają u nas naukę, poszukują śladów św. Jadwigi, znajdujących się na terenie szkoły. Poznają legendy o Świętej i wykonują do nich ilustracje. Wychowawcy dbają, by wszyscy znali hymn szkoły oraz mieli wiedzę z życia Patronki. Corocznie organizowane są konkursy plastyczne o tematyce związanej ze św. Jadwigą, konkursy wiedzy czy literackie. Koło Teatralne przygotowuje przedstawienia oraz scenki z życia Jadwigi Andegaweńskiej dla uczniów oraz rodziców. W szkole powstał także zespół pieśni i tańca „Dzieci Jadwigi”. Bardzo wiele dzieje się we wspomnienie św. Jadwigi, 8 czerwca. To prawdziwe święto naszej szkoły – mówi z nieukrywaną dumą i radością Stanisława Buczek.

Reklama

W tym dniu cała społeczność szkoły uczestniczy w uroczystościach na Wawelu, a uczniowie zwiedzają katedrę. 8 czerwca na wawelskie wzgórze, oprócz szkoły z Kaszowa, przybywają również inne szkoły z całej Polski, noszące imię św. Jadwigi. Wszyscy uczestniczą we Mszy św. i nawiedzają miejsca związane z ich Patronką. Szkoły te, podobnie jak SP nr 2 z Kaszowa-Wyźrału, należą do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej.

Rodzina jadwiżańska

– Rodzina Szkół im. św. Jadwigi Królowej zawiązała się w październiku 2006 r. – wyjaśnia Pani Dyrektor. – Nasza szkoła należy do Rodziny od samego początku. Szkoły wspaniale ze sobą współpracują, organizują wspólne konkursy dla uczniów ze szkół jadwiżańskich, przyznawane są również „Perełki św. Jadwigi”, a w konkursie na najpiękniejszy strój św. Jadwigi wybierana jest królowa roku. Szkoły mają możliwość zaprezentowania swojego dorobku, zapraszają inne szkoły do udziału w organizowanych konkursach i uroczystościach. W życie Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej bardzo angażuje się ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu, który mocno wspiera Zarząd Rodziny w jej działaniach – mówi z uznaniem Stanisława Buczek i z dumą wspomina I Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół Św. Jadwigi Królowej w 2007 r., w którym uczestniczyło ok. 2 tys. uczniów z całej Polski.

Uczniowie szkoły z Kaszowa-Wyźrału przynajmniej raz w roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi, najczęściej 8 czerwca lub w czasie nowenny przed uroczystością. – Ks. proboszczowi Sochackiemu zawdzięczamy również możliwość zwiedzenia katedry oraz muzeum katedralnego. Dzieci szczególnie lubią odwiedzać dzwony wawelskie – uzupełnia Stanisława Buczek.

Naśladują świętą

– Jak uczniowie odbierają św. Jadwigę? – pytam nauczycielkę. – Dzieci bardzo lubią swoją patronkę – mówi Pani Dyrektor. – Z zainteresowaniem słuchają opowieści o jej życiu, chętnie uczestniczą we wszystkich organizowanych wydarzeniach, z własnej inicjatywy poszukują ciekawych informacji o Świętej oraz o czasach, w których żyła. Św. Jadwiga jest dla nich wzorem patriotyzmu, pobożności, skromności. Wzorują się na przykładach jej dobroczynności, angażując się na rzecz potrzebujących – zbierają nakrętki na rehabilitację Karolinki, grosiki na „Górę grosza”, pomagają dzieciom w Afryce wybudować szkołę, od wielu lat wysyłają fundusze na wykształcenie dziecka z Madagaskaru, włączają się w projekt Szlachetna Paczka, pomagają zwierzakom w azylu przetrwać zimę, nie pozostają obojętne wobec nieszczęścia, jakie spotkało mieszkańców Nepalu. Przykłady można mnożyć – mówi z dumą o swoich uczniach Pani Dyrektor i dodaje: – Św. Jadwiga to dla nas władca, który bardzo dbał o sprawy Polaków. Od Jadwigi uczymy się patriotyzmu. Umiłowanie Ojczyzny, poznawanie historii, bohaterów to zadanie, które realizujemy właśnie dzięki św. Jadwidze. To właśnie ona jest główną bohaterką Gminnego Turnieju Wiedzy o Polsce „Kocham Polskę”, organizowanego już trzykrotnie przez naszą szkołę (we współpracy z krakowskim oddziałem IPN). Celem konkursu jest zaszczepienie w dzieciach zalążków miłości i szacunku do Ojczyzny i jej bohaterów oraz świadomości i poczucia dumy narodowej. Przybliżając historię, posadziliśmy także w 2010 r. Dąb Pamięci dla uhonorowania pamięci por. Władysława Czekaja, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Program rozpowszechniłam wśród szkół jadwiżańskich oraz szkół w gminie Liszki – mówi Pani Dyrektor.

We wspomnienie Królowej

Nowenna ku czci św. Jadwigi dobiega końca. Szkoły noszące imię Królowej przygotowują się już do kolejnego zjazdu, który odbędzie się 8 czerwca. Jak informuje ks. prał. Zdzisław Sochacki, tego dnia o godz. 9 uczniowie przybędą na Wawel, by pokłonić się św. Jadwidze, a stamtąd pojadą do Centrum św. Jana Pawła II, któremu zawdzięczamy kanonizację Świętej Królowej. Tam o godz. 12 odprawiona zostanie Eucharystia. Warto dodać, że w sanktuarium na Białych Morzach również znajdziemy ślad Królowej Jadwigi – niewielką, ale piękną kaplicę poświęconą tej Świętej.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy jubileusze

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2017, str. 4

[ TEMATY ]

szkoła

szkoły

Maria Szado

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

20 lat temu Szkoła Podstawowa w Goździe Lipińskim otrzymała imię Jana Pawła II. 10 lat temu bp Wacław Depo powołał do życia Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II. 23 października br. w Goździe Lipińskim celebrowano obie te rocznice.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy św. Michała Archanioła. Zgromadzonych na modlitwie powitał ks. Stanisław Zarosa, proboszcz parafii w Potoku Górnym. – W tej pięknej scenerii lasów roztoczańskich, jesiennej pięknej atmosferze, przywołuje nas św. Papież Polak, aby go uczcić, a zarazem obchodzić tak doniosłą rocznicę 20-lecia nadania Szkole Podstawowej w Goździe Lipińskim imienia Jana Pawła II. Staje się faktem, że ktoś, kto już za życia był dla nas wielki, staje przed nami jako święty. To wielka radość dla wszystkich nas, że przywołuje nas dzisiaj, aby razem z nim kontynuować to piękne dzieło. Idźmy w przyszłość z nadzieją, z tą nadzieją, którą zawsze miał w swoim sercu Jan Paweł II – mówił ks. Stanisław Zarosa. Kapłan dziękował wszystkim za obecność, szczególnie witając pasterza diecezji bp Mariana Rojka.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję