Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 8

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Łowicka

Początek sezonu pieszych pielgrzymek

Łowicka Piesza Pielgrzymka już po raz 360., a więc jubileuszowo, wkroczyła 23 maja br. na Jasną Górę. Nazywana jest „jaskółką pieszego pielgrzymowania”, ponieważ przybywa na Jasną Górę jako pierwsza duża grupa w roku, i tym samym rozpoczyna coroczne piesze pielgrzymowanie do Częstochowy.

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup senior Józef Zawitkowski, który w homilii powiedział: – Pielgrzym to jest człowiek, który bardzo wierzy w Boga. Wiara w Boga to jest każdy mój oddech, każde uderzenie serca, każdy mój krok, każde moje słowo i każdy mój wybór. Wierzę albo nie wierzę, wierzę albo odchodzę w drugą stronę. Wiara to wybór człowieka między dobrem a złem, między prawdą a kłamstwem – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kupiectwo polskie

Sieciowe giganty przeciwko rodzinnym firmom

Reklama

Ponad 500 osób 17 maja br. wzięło udział w 27. Pielgrzymce Kupiectwa. Na doroczne spotkanie przybyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich z pocztami sztandarowymi, władze Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług z prezesem Zarządu Tadeuszem Zagórskim. – Nasze środowisko przeżywa kryzys – zaznaczył Tadeusz Zagórski. – Prosimy Matkę Bożą o wspomożenie nas w tych trudnych chwilach. Jak wyjaśnił, problemy polskich małych firm związane są z ekspansją dużych sieci handlowych. – To są głównie rodzinne interesy, które walczą z gigantami handlu. Jedni dają sobie z tym radę lepiej, inni gorzej, a dotyka to całej Polski, na pewno jest kryzys. Ludzie kiedyś kupowali te sklepy z myślą, że przejmą to ich dzieci i wnuki, okazuje się jednak, że dzisiaj nikt tego nie chce. Ludzie muszą wyjeżdżać. Jest to spowodowane tym, że galerie, które powstały w centrach miast, wyeliminowały z gry te małe podmioty – zauważył Tadeusz Zagórski. – Od 2010 r. w Polsce zamknięto 56 tys. małych placówek, a to oznacza, że ci, którzy płacili podatki, ZUS-y, VAT-y, już nie istnieją. Dziś być może pracują na kasie w Biedronce czy w Lidlu i zarabiają jakieś marne grosze. Kogo wspomagają? To jest grabież! Będziemy walczyli o wolną niedzielę, nie składamy broni, bo zebrać 114 tys. podpisów to już jest wielka sztuka. A pomógł nam przede wszystkim Kościół – dodał prezes. Mszy św. w intencji kupców przewodniczył o. Józef Płatek, paulin.

Krótko

14 maja dotarła na Jasną Górę pierwsza pielgrzymka biegowa z parafii pw. świętych Cyryla i Metodego w Knurowie k. Gliwic. Pomysłodawcą i uczestnikiem był Marian Płaszczyk, należący do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

15-17 maja ponad 350 harcerzy i ich opiekunów wzięło udział w jubileuszowej – 20. Pielgrzymce Związku Harcerstwa Polskiego. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wiernymi zawsze być”.

16 maja Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Z pielgrzymami przybyli naczelny kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich biskup łowicki Andrzej Dziuba oraz prezydent Związku Aleksander Maria Władysław hr. Tarnowski.

16 maja pielgrzymowali mieszkańcy Wadowic, rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Obecny był ks. inf. Jakub Gil, wieloletni proboszcz parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

17 maja odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego. Na modlitwie zgromadzili się wójtowie, sołtysi, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, marszałkowie, radni oraz pracownicy samorządowi. Spotkanie zbiegło się z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą restytuowania Samorządu Terytorialnego w Polsce.

17 maja miała miejsce 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy, głównie z Gdańska i Katowic. Na spotkanie przybyli przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, parafialnych, uniwersyteckich, a także inni fachowcy z tej dziedziny, w sumie ponad 100 osób. Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Kwiecień, duszpasterz bibliotekarzy archidiecezji gdańskiej.

Zapowiedzi

1-3 czerwca – Konferencja Pracowników Socjalnych

5-7 czerwca – Międzynarodowe Sympozjum Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego

6 czerwca – Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

6 czerwca – 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-05-26 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z powodu niskich temperatur zamkniętych jest kilkaset szkół

2026-02-02 11:31

[ TEMATY ]

szkoła

zostały zamknięte

silny mróz

Adobe Stock

Z powodu niskich temperatur zamkniętych w całej Polsce jest ponad 270 szkół, w tym na Mazowszu 175 – poinformowała szefowa MEN Barbara Nowacka. Poprosiła dyrektorów placówek o rozważenie czasowego zawieszenia zajęć lub przejścia na naukę zdalną tam, gdzie temperatura spadła poniżej minus 15 st. C.

W poniedziałek najniższą temperaturę w kraju zanotowano nad ranem w Suwałkach, gdzie było minus 27,7 st. Celsjusza. W Warszawie o tej samej porze termometry wskazały minus 18,6 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

2 lutego obchodzone jest w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Bardzo pięknie o tym święcie pisze Anselm Grün - mnich benedyktyński: "Święto Ofiarowania Pańskiego zaprasza nas, by przyjąć Chrystusa do wewnętrznej świątyni naszego serca. Wesele między Bogiem i człowiekiem odbywa się wtedy, gdy pozwalamy wejść Chrystusowi do wewnętrznej świątyni zamku naszej duszy. Znajduje to swój wyraz podczas święta w procesji ze świecami. Na rozpoczęcie Eucharystii wspólnota zbiera się w ciemnym przedsionku kościoła. Kapłan święci świece i zapala je. Następnie wszyscy wchodzą z płonącymi świecami do kościoła. Jest to obraz tego, że do świątyni naszej duszy wchodzi światło Jezusa Chrystusa i rozświetla wszystko, co jest tam jeszcze ciemne i jeszcze nie wyzwolone".

Nazwy tego święta są dość zróżnicowane. Lekcjonarz armeński podaje, że obchodzono je w "czterdziestym dniu od narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa". W V w. pojawiły się w brzmieniu greckim określenia hypapante, tzn. święto spotkania i heorte ton kataroion - święto oczyszczenia. Te dwa określenia rozpowszechniły się w Kościele zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W liturgii bizantyjskiej do dziś nosi ono nazwę hypapante. Nazwę tę spotykamy także w Sakramentarzu gregoriańskim w tradycji rzymskiej. Określeniem "oczyszczenia" posłużył się Mszał z 1570 r. Mszał Pawła VI opowiedział się za In presentatione Domini - Ofiarowanie Pańskie. Różna była data obchodzenia tego święta. Wschód liczył 40 dni od Objawienia Pańskiego, natomiast Zachód od 25 grudnia, które było i jest świętem Narodzenia Pańskiego. Stąd Kościoły wschodnie świętowały Ofiarowanie Pańskie 14 lutego, zaś liturgia rzymska - 2 lutego. Mszał papieża Pawła VI przewiduje na ten dzień oddzielną prefację, która sławi Boga za to, że Maryja przyniosła do świątyni Jezusa, przedwiecznego Syna Bożego, że Duch Święty ogłosił Go chwałą ludu Bożego i światłem dla narodów. Motyw ten leży u podstaw tego święta, pojawia się w modlitwach i w Ewangelii: "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego" (Łk 2, 22-23). Motyw światła jest charakterystyczny do tego stopnia, że w niektórych krajach Msza św. 2 lutego nosi nazwę Mszy światła. W tym dniu w jakiejś mierze dominuje procesja ze świecami podczas śpiewania antyfony: "Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela".
CZYTAJ DALEJ

Biskup Kiciński do osób życia konsekrowanego: "Bądźcie tymi, którzy oczekują"

2026-02-02 19:06

ks. Łukasz Romańczuk

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dziewice konsekrowane w katedrze wrocławskiej

Dzień Osób Życia Konsekrowanego to święto tych, którzy oddali swoje życie Chrystusowi. Podczas Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego osoby życia konsekrowanego miały możliwość odnowienia ślubów zakonnych. Podczas Mszy św. konsekrowane zostały dwie dziewice.

Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński CMF, który przypomniał, czym było Ofiarowanie w tradycji izraelskiej. Przypomniał także znaczenie dnia życia konsekrowanego i jego cel. - Tradycja święta Matki Bożej Gromnicznej nawiązuje do przyniesienia przez Maryję Jezusa do świątyni i spotkania z Symeonem. Symbol świecy symbolizuje Jezusa, który jest światłością świata, ucisza burzę i jest Panem wszelkich zjawisk natury. Nasza dzisiejsza Eucharystia jest aktem jedności z Kościołem. Dlatego dziś będzie odnowienie ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję