Reklama

Dzień Polski w szkole

Niedziela częstochowska 6/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z s. Ireną Makowicz USJK - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego przy ul. Górnej w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Cichobłazińska: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi stare polskie przysłowie. Sprawdza się ono szczególnie teraz, gdy tak głośno w mediach o referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Bez względu na wyniki referendum warto się zastanowić, jak przygotować dzieci do kontaktu z przedstawicielami innych narodowości. Wydaje się, że szkoły skupiają się tylko na jednym aspekcie tego zagadnienia.

Reklama

S. Irena Makowicz: - To prawda. Od kilku lat w prasie pojawiają się artykuły o organizowanych w szkołach tzw. dniach różnych krajów: dniu angielskim, francuskim, austriackim, niemieckim. Uczniowie poznają Niemcy, Anglię, Francję od strony historii, kultury, geografii, a nawet kulinariów. Dobrze byłoby podjąć refleksję, także medialną, co my sobą reprezentujemy jako państwo polskie, jako naród. Źle by się stało, gdyby poznając naszych sąsiadów nie wiedzieć, kim sami jesteśmy. W naszej szkole zrodził się pomysł, aby zorganizować u nas Dzień Polski. Chcemy przedstawić nasz kraj wieloaspektowo, pokazać nasze osiągnięcia w różnych dziedzinach, naszą specyfikę, polonika - to wszystko, co wyróżnia nas wśród narodów Europy, a jednocześnie nas w Europie zakorzenia. Niewielu przecież Europejczyków zdaje sobie sprawę, że w Europie jesteśmy od co najmniej roku 966. Wiemy, że Unia Europejska stanowi przede wszystkim gospodarczą wspólnotę krajów, ale w tej wspólnocie istnieje wielorakość kultur, wzorów zachowań, wartości, norm i musimy ją traktować szerzej, także od strony wartości moralnych.

- Jak konkretnie przebiegać będzie w szkole Dzień Polski?

Reklama

- Nie mamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, czekamy na propozycje młodzieży, ale już teraz mogę przedstawić ogólną koncepcję. Pragniemy promować wybrane dziedziny naszej kultury, geografii, historii, bogactwo regionów. W naszych pracowniach, do których zaprosimy uczniów szóstych klas szkół podstawowych Częstochowy, zaprezentujemy to, co Polskę stanowi, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni jako naród i kraj. I tak w sali kominkowej, gdzie znajduje się pianino, będziemy mówić o wkładzie Polaków w kulturę muzyczną świata, z prezentacją fragmentów utworów wybitnych kompozytorów polskich i ich sylwetek. W pracowni plastycznej przedstawimy polskich malarzy, grafików, scenografów, których twórczość wzbogaciła europejską, a nawet ogólnoświatową kulturę. Oczywiście, w zakresie kultury, nie tylko plastycznej, mamy wielu wybitnych twórców, ale ich dzieła nie zawsze są rozumiane, choćby ze względu na naszą polską specyfikę. Kultura przekazywana jest zawsze w znaku, symbolu. Nasza historia i doświadczenia naszego narodu nie zawsze są zrozumiałe dla osób wywodzących się z innych kultur. W pracowni fizyczno-chemicznej przedstawiać będziemy postaci naszych wielkich naukowców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. W pracowni nauk przyrodniczych przypomnimy sylwetki Polaków - odkrywców, których biografie znajdują się już w podręcznikach szkolnych i encyklopediach. W pozostałych pracowniach prezentować będziemy wybitnych polskich poetów, pisarzy i dramaturgów - twórców znanych na całym świecie.
Pragniemy zaprezentować regiony Polski, które dzieci znają przez fakt urodzenia, tzw. małe ojczyzny, i te, które poznają w czasie szkolnych wycieczek. A więc najbliższą nam, przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej wapiennymi bogactwami, perełkami sztuki sakralnej i kultury materialnej, Wielkopolskę, Lubelszczyznę i Pomorze. Będzie to dla naszych gości swoisty spacer po Polsce, po jej najpiękniejszych miejscach. Oczywiście, najłatwiej chlubić się ojczyzną przez pryzmat wielkich osobowości, które ją tworzyły, ale przecież i krajobraz zatrzymany w kadrze artysty fotoreportera czy pod pędzlem malarza stanowi powód do dumy.
Szkoła nasza jest szkołą katolicką, dlatego w prezentacji naszej ojczyzny nie może zabraknąć bogactwa życia chrześcijańskiego w Polsce, wybitnych postaci wywodzących się z rodu Polaków, świętych Europy, którzy wnieśli wkład do skarbca chrześcijaństwa, a także innych religii chrześcijańskich, których wyznawcy zamieszkują nasz kraj.
Naszym dzieciom na co dzień staramy się przybliżyć kraj ojczysty, i to nie tylko przez wycieczki szkolne, ale również lekcję geografii, historii, języka polskiego, muzyki czy sztuki, które dzieci i młodzież odbywają w plenerze czy w czasie wyjazdów do teatrów i muzeów Warszawy, Krakowa czy odwiedzając nasze lokalne ośrodki kultury.
W czasie Dnia Polskiego starać się będziemy zaproponować naszym gościom przygodę z krajem ojczystym i jego kulturą, tak aby w kontakcie z rówieśnikami z innych krajów mieli do przekazania kompedium wiedzy o Polsce, a jednocześnie czuli się dumni z przynależności do polskiego narodu. Chcielibyśmy, by spotkanie to miało charakter poznawczy, twórczy i integracyjny, dlatego planujemy, aby młodzież, która nas odwiedzi, wzięła również udział w prezentacjach, konkursach i quizach, które w formie zabawowej porządkować będą wiedzę o tym, co najwartościowsze w naszej ojczyźnie.
Czujemy się w jakimś stopniu upoważnieni do organizacji Dnia Polskiego właśnie w naszej szkole. Nasi gimnazjaliści w ubiegłorocznym teście sprawdzającym wiedzę okazali się najlepsi w Częstochowie z zakresu nauk humanistycznych. Wszystko, co zaprezentowane zostanie w czasie Dnia Polskiego, będzie pokłosiem naszej codziennej pracy w szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Dniu Polskim. Postaramy się, by nasza wędrówka po polskości przebiegała w sposób interesujący, by uczyła, bawiła, ale przede wszystkim integrowała wokół wartości, której na imię Polska.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie

Szkoły oferują:

rzetelną wiedzę o Bogu, człowieku, Ojczyźnie i świecie,

wprowadzenie w świat kultury i sztuki (film, teatr, muzyka, muzea, wycieczki),

naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego,

rozwój zainteresowań dziecka podczas licznych zajęć pozalekcyjnych,

bogaty księgozbiór, czytelnię prasy i wideotekę,

pracownię komputerową,

wprowadzenie w świat multimediów,

przebywanie w estetycznie urządzonych wnętrzach, w atmosferze wzajemnej życzliwości uczniów i pracowników szkoły

Już rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej i klasy zerowej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz do Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie przy ul. Górnej 12 na rok szkolny 2001/2002.
Informacje można otrzymać, telefonując pod numer (0-34) 366-30-62.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie poszukuje nauczycieli (z co najmniej 5-letnim stażem) następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, techniki, informatyki, geografii i historii - do pracy w roku szkolnym 2003/2004, kontakt telefoniczny: 366-30-62; 366-32-38.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38

[ TEMATY ]

Watykan

Wietnam

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Dziennikarz zwraca uwagę, że informacji tej nie ma w komunikacie watykańskim. Wietnam jest bowiem jednym z niewielu krajów, które nadal nie mają stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Ale jest o krok od wymiany ambasadorów, co byłoby bardzo ważnym punktem zwrotnym dla tego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Naśladowca Apostoła Narodów

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 18

[ TEMATY ]

patron

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Antoni bardzo wcześnie stracił ojca. W Padwie odbył studia medyczne, które uwieńczył doktoratem. Studiował tam także filozofię. Po powrocie do rodzinnej Cremony zajął się katechizacją ubogiej młodzieży przy kościele św. Witalisa. Podjął też studia teologiczne, interesował się biblistyką, patrologią i zgłębiał pisma doktorów Kościoła, szczególnie św. Tomasza z Akwinu. W 1528 r. (lub w styczniu 1529 r.) przyjął święcenia kapłańskie. W 1531 r. udał się do Mediolanu i dołączył do oratorium „Wiecznej Mądrości”. Pod jego kierunkiem oratorium przerodziło się w trzy rodziny zakonne poświęcone św. Pawłowi Apostołowi. Są to: Synowie św. Pawła, zatwierdzeni przez Rzym pn. Kleryków Regularnych św. Pawła Ściętego, zakon żeński Aniołów św. Pawła Nawróconego i Zakon ludzi świeckich – Mężów Pobożnych św. Pawła. Największą sławą okrył Antoniego zakon męski, który od kościoła św. Barnaby, przy którym się zawiązał, wziął popularną nazwę barnabitów.
CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek wygrywa i jest już w czwartej rundzie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Świątek rozegrała w sobotę bardzo dobre spotkanie. Polka od początku do końca kontrolowała wydarzenia na korcie. Grała spokojnie, precyzyjnie i nie podejmowała niepotrzebnego ryzyka. Natomiast 54. w światowym rankingu Collins wyjątkowo często się myliła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję