Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 20/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Konserwatyści nie oddali władzy

Rządząca partia Davida Camerona utrzymała rząd. W wyborach uzyskała 331 miejsc w 650-osobowym parlamencie, co daje absolutną większość. Opozycyjna Partia Pracy Eda Milibanda obejmie 232 mandaty. Na trzecim miejscu znalazła się dość nieoczekiwanie Szkocka Partia Narodowa (SNP) z 56 mandatami. Oznacza to, że zdobyła ona niemal wszystkie głosy Szkotów, dotychczas popierających Partię Pracy. Po 8 miejsc zajmą Liberalni Demokraci i Demokratyczna Partia Unionistów, a tylko 1 – eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage’a.

David Cameron stwierdził, że „nie zmieni kursu”, a jego celem pozostaje wzrost gospodarczy. Od pewnego czasu zapowiadał on, że do końca 2017 r. przeprowadzi referendum nt. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zwycięstwo konserwatystów oznacza, że prawdopodobnie będzie musiał dotrzymać słowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(BBC, Rp.pl, Lastampa.it)

Ukraina

Rząd spodziewa się ataku Rosji

Reklama

Na wschodzie Ukrainy znajduje się 40 tys. rosyjskich najemników, a kolejnych 50 tys. rozmieszczono w pobliżu granicy – twierdzą władze w Kijowie. Ukraiński rząd obawia się, że Rosja zaatakuje po obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja. Kijów ostrzegał, że Rosjanie planowali na ten dzień prowokację polegającą na tym, że ostrzelaliby w Doniecku świętujących cywilów i oskarżyliby o to Ukraińców. Miałby to być pretekst do inwazji na kolejne ukraińskie terytoria. Analityk wojskowy Dmytro Tymczuk informował, że pod pozorem organizacji defilady w rejon Doniecka ściągane są czołgi, wozy opancerzone i wyrzutnie rakiet. Z powodu zagrożenia Ukraina koncentruje swoje wojska w rejonie wybrzeży Morza Azowskiego. Tamtędy prowadzi najkrótsza droga z Rosji na okupowany przez nią Krym.

Tymczasem brytyjski dziennik „Financial Times” donosi, że obecnie głównym celem Rosji jest blokowanie współpracy Ukrainy z NATO i Unią Europejską. Analizę mogą potwierdzać słowa rosyjskiego ambasadora przy UE Władimira Czyżowa. Poprosił on Brukselę, by odłożyła o rok wejście w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

(„GPC”, Defence24.pl, Fronda.pl)

Bliski Wschód

Lider Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego nie żyje

Amerykańskie władze potwierdzają, że nie żyje starszy dowódca Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego Nasr Ibn Ali al-Ansi. Brak jednak oficjalnej informacji, w jaki sposób zginął terrorysta. Według jednej z wersji, zabił go dron. To właśnie Nasr Ibn Ali al-Ansi wydał oświadczenie po styczniowym ataku na francuski tygodnik „Charlie Hebdo”, w którym stwierdził, że to Al-Kaida Półwyspu Arabskiego odpowiada za zamach. Zginęło wówczas 12 pracowników pisma.

(Pch24.pl)

Kanada

Mary Wagner skazana

Kanadyjska obrończyni życia Mary Wagner została skazana na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Według prokuratora, usiłowała narzucić innym swoje poglądy religijne, nie przejawia skruchy, nie obiecuje poprawy i lekceważy wyroki sądu. Prokurator podkreślił też, że być może któryś wyrok sądu zmieni jej przekonania. Podczas ogłoszenia wyroku w sali sądowej znajdowało się 18 osób trzymających w rękach białe róże, w tym Kanadyjczycy polskiego pochodzenia. 134 dni, które Mary Wagner spędziła już w areszcie, zaliczono jej na poczet obecnej kary.

(Telewizjarepublika.pl,Pch24.pl)

Rosja

Zbojkotowany Dzień Pobiedy

Z powodu rosyjskich działań na Ukrainie w obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie nie wzięli udziału przywódcy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji. W defiladzie wzięło udział 16 tys. żołnierzy z różnych rodzajów sił zbrojnych. Rosja wydała równowartość 10 mln euro na rozpylenie substancji rozpędzającej chmury.

Podczas próby generalnej doszło do awarii czołgu T-14 Armata, chwalonego przez Rosjan jako najnowocześniejszy tego typu pojazd na świecie. Czołg stanął na środku placu Czerwonego i przez 15 minut nie udawało się go odholować.

(Tvn24.pl,Telewizjarepublika.pl, Wp.pl)

2015-05-13 09:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej do konklawe

2025-05-03 11:04

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

Kaplica Sykstyńska została w ubiegłym tygodniu zamknięta dla zwiedzających. To tutaj odbędzie się wybór nowego papieża na konklawe, które rozpocznie się 7 maja. Pracownicy ekip technicznych przygotowują to miejsce na potrzeby kardynałów, którzy wybiorą nowego Biskupa Rzymu.

W Kaplicy Sykstyńskiej ustawiane są stoły, podesty, przygotowywane miejsce, gdzie stanie urna, do której kardynałowie wrzucać będą głosy. Posadzkę przykryto drewnianą podłogą.
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej

Podczas tej peregrynacji obraz Maryi opuścił swój dom i dotarł do wielu ludzi i miejsc, być może nawet do ludzi i miejsc, w których Bóg został zapomniany, a nawet odrzucony – powiedział abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, który 2 maja przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. poprzedziły nieszpory w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie i procesja z Wizerunkiem Nawiedzenia na Jasną Górę. Modlitwie nieszporów i procesji przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce w asyście abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
CZYTAJ DALEJ

Twój podpis może uratować religię w szkole!

2025-05-03 21:29

[ TEMATY ]

katecheza

Adobe Stock/Studio graficzne "Niedzieli"

Niektórzy wciąż powtarzają: „To tylko religia. To przecież wybór. Nikt nie musi chodzić”. Inni dodają z przekąsem: „A katecheci? Oni to nie nauczyciele. Oni są od Kościoła”. Ale fakty mówią coś innego – i dziś nie chodzi już tylko o lekcje religii. Chodzi o ludzi; o uczniów i nauczycieli. O system edukacji dla wartości. I o to, czy polska szkoła będzie miejscem przyjaznym czy pustym.

19 marca Stowarzyszenie Katechetów Świeckich złożyło w Sejmie projekt ustawy, który może zatrzymać chaos. Towarzyszyło mu pierwsze tysiąc podpisów. Już 27 marca zarejestrowano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Czas ruszył – i dziś trwa walka o co najmniej 100 tysięcy podpisów, które pozwolą, by projekt obywatelski mógł oficjalnie wejść pod obrady Sejmu. Inicjatorzy mają na to trzy miesiące. A każdy podpis to nie tylko głos za lekcją religii – to głos w sprawie przyszłości edukacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję