Akcja powołaniowa kieleckiego WSD trwa już czwarty rok i przyniosła wymierne efekty w postaci piętnastu kleryków studiujących obecnie w seminarium, którzy zdecydowali się na kapłaństwo właśnie wskutek projektu powołaniowego. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest liturgista ks. dr Mirosław Kowalski, pomaga kleryckie Koło Powołaniowe.
31 uczestników skorzystało z projektu od 13 do 15 marca. Było ciekawie. Sobotni poranek (czyli cały dzień w pełni przeżyty w Seminarium) rozpoczęli od jutrzni o godz. 6.30. i modlitwy liturgią godzin. – Niektórzy w ogóle po raz pierwszy w życiu mieli w ręce brewiarz, było to dla nich duże przeżycie, podobnie jak pierwsze w życiu Nieszpory – uważa alumn Dominik Terczyński z Koła Powołaniowego „Quo Vadis”, koordynujący pobyt pierwszej tury. Program był bogaty: codzienna Msza św., spotkanie z rektorem ks. dr. Pawłem Tamborem, lekcja muzyki chóralnej, film powołaniowy i turniej tenisa stołowego czy zajęcia liturgiczne z ceremoniarzami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważnym punktem była wizyta w Domu Dziecka przy ul. Pomorskiej i w Domu Księży Emerytów. Dla tej części grupy, która mieszka daleko od Kielc, zorganizowane było zwiedzanie bazyliki katedralnej ze skarbcem i najważniejszych kościołów kieleckich.
Reklama
Podczas trzydniowego pobytu uczestnicy projektu powołaniowego spotkali się także z bp. Janem Piotrowskim – uczestniczyli we Mszy św. z okazji drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka, w modlitwach w dwóch kaplicach Seminarium: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza, w zwiedzaniu Seminarium i odkrywaniu śladów błogosławionych, którzy żyli w jego murach.
W niedzielę – na zakończenie – chłopcy spotkali się z rektorem WSD – ks. Pawłem Tamborem, który celebrował Mszę św., z ks. Mirosławem Kowalskim – pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i ojcem duchownym – ks. Adamem Wilczyńskim.
Uczestnikami marcowej edycji projektu powołaniowego byli głównie uczniowie szkół średnich, kilku było też z gimnazjum, w większości – ministranci i lektorzy. Aż siedmiu przyjechało z Łopuszna, czterech ze Strawczyna, trzech ze Stopnicy.
Z kolei od 10 do 12 kwietnia odbyła się kolejna tura projektu, z udziałem 28 uczestników – uczniów szkół średnich z całej diecezji. Przez trzy dni chłopcy mogli zakosztować kleryckiej codzienności: modlitwy, spotkań i wykładów z księżmi profesorami, działań charytatywnych, ale i rozgrywek sportowych oraz codziennych obowiązków, do których np. należy sprzątanie.
Uczestnikami kwietniowej edycji byli mieszkańcy głównie wiejskich parafii, np. Krzyżanowic, Łopuszna, Daleszyc, Mniowa (stąd była najliczniejsza grupa) czy Jędrzejowa (parafia Trójcy Świętej). Najliczniej tym razem reprezentowany był dekanat pińczowski.
– Z naszych obserwacji wynika, że chłopcy potrzebowali wspólnej modlitwy, co było widać np. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, chętnie uczestniczyli także w turnieju tenisa stołowego – mówi kleryk Dominik Terczyński.
Reklama
W seminaryjnej kaplicy św. Stanisława odprawił dla nich Mszę św. bp Jan Piotrowski, wysłuchali także wykładu byłego rektora ks. Władysława Sowy. Odwiedzili Dom Dziecka „Dobra Chata” i Dom Księży Emerytów, gdzie była okazja poznać pracę wolontaryjną kleryków WSD.
Z uczestnikami projektu spotkał się także rektor Seminarium – ks. Paweł Tambor (sprawował dla nich Mszę św. w święto Miłosierdzia Bożego i mówił o powołaniu), odbyły się spotkania z ojcami duchownymi oraz prezentacja akcji powołaniowych Seminarium (do których kandydaci, zdaniem organizatorów, chętnie się włączają). Uczestnicy obejrzeli również film „Ziemia Maryi”. Grupą opiekował się alumn Daniel Zadorski.
Codzienność klerycką w kieleckim Seminarium poznało już w ten sposób ponad 400 osób.
Z kolei już 9 maja WSD zaprasza wszystkich chętnych w swoje mury w ramach „Drzwi otwartych”. Zwiedzanie i zajęcia tematyczne będą się odbywały w czterech blokach: wiara i modlitwa; sport; dzieła charytatywne; znani ludzie.
W maju i czerwcu Seminarium podejmie akcje powołaniowe w terenie, tzn. w czterech parafiach: w Książu Wielkim, Polichnie, Kroczycach, w Kielcach w parafia św. Wojciecha. W ramach spotkań z parafianami jest przewidziana m.in. Msza św. z kazaniem któregoś z księży profesorów, modlitwy powołaniowe, koncert zespołu „Kerygmat”, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wprowadzenie i uczczenie relikwii polskich świętych i błogosławionych.