Audiencja Generalna
Gender to wyraz frustracji
W katechezie podczas audiencji generalnej 15 kwietnia br. papież Franciszek przyznał: – Zastanawiam się, czy tzw. teoria gender nie jest także wyrazem jakiejś frustracji, która ma na celu zatarcie różnicy seksualnej, ponieważ nie potrafi już sobie z nią poradzić. Usuwanie różnicy jest w rzeczywistości problemem, a nie rozwiązaniem.
Ojciec Święty poświęcił swą katechezę różnicy między mężczyzną a kobietą i ich wzajemnemu dopełnianiu się. – Aby rozwiązać problemy wzajemnych relacji, mężczyzna i kobieta powinni nie tyle dużo do siebie mówić, ile raczej bardziej słuchać siebie nawzajem, lepiej się poznawać, bardziej miłować się nawzajem. Powinni traktować się z szacunkiem i przyjaźnie współpracować – tłumaczył. Papież podkreślił, że trzeba zrobić znacznie więcej na rzecz kobiet, aby ich głos miał rzeczywistą wagę, cieszył się autorytetem w społeczeństwie i w Kościele. Trzeba traktować kobiety tak, jak podchodził do nich Pan Jezus. Franciszek zaznaczył ponadto, że komunia z Bogiem odzwierciedla się w komunii ludzkiej pary, a utrata zaufania do Ojca Niebieskiego rodzi podział i konflikt między mężczyzną a kobietą. Kościół, a przede wszystkim rodziny powołane są do odkrycia na nowo piękna planu stwórczego, który wpisuje obraz Boga także w przymierze między mężczyzną a kobietą – wyjaśniał Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(RV)
Apel papieża Franciszka
Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym
Reklama
W rozważaniu poprzedzającym 19 kwietnia br. modlitwę „Regina caeli” na Placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek mówił: – Treść świadectwa chrześcijańskiego nie jest teorią, ideologią czy skomplikowanym systemem nakazów i zakazów, zwykłym moralizowaniem, ale jest orędziem zbawienia, konkretnym wydarzeniem, co więcej – Osobą: to jest Chrystus Zmartwychwstały, żyjący i jedyny Zbawiciel wszystkich.
Po modlitwie Ojciec Święty nawiązał do ostatniej tragedii na wodach Morza Śródziemnego. Kuter pełen imigrantów wywrócił się w nocy z 18 na 19 kwietnia ok. 60 mil od wybrzeża libijskiego i zachodzi obawa, że może być ok. tysiąca ofiar. – Wyrażam najgłębszy ból w obliczu takiej tragedii i zapewniam o mojej modlitwie za zaginionych oraz ich rodziny. Kieruję stanowczy apel do wspólnoty międzynarodowej, aby działała zdecydowanie i szybko, by zapobiec tego rodzaju tragediom w przyszłości. To są kobiety i mężczyźni jak my, nasi bracia, którzy szukają lepszego życia, głodni, prześladowani, poranieni, wykorzystani; to też ofiary wojen. Szukali szczęścia – powiedział Papież i zachęcił do modlitwy za ludzi dotkniętych tą tragedią.
(RV)
Ojciec Święty do Polaków
Prośba o modlitwę za małżeństwa w kryzysie
Pozdrawiam pielgrzymów polskich, szczególnie wszystkich małżonków. Wraz z wami dziękuję Bogu za radość i pokój małżeństw szczęśliwych. Wiemy jednak, jak wiele rodzin, małżeństw jest doświadczonych kryzysami i rozbiciem. Polecam je waszej modlitwie. Niech ufne w moc Chrystusa Zmartwychwstałego odkryją na nowo jednoczącą siłę sakramentalnego przymierza, a w przebaczeniu i pojednaniu odbudują wzajemne zaufanie. Z serca wam błogosławię.
Audiencja generalna, 15 kwietnia 2015 r.
(RV)
Orędzie papieskie
Wyjdźcie poza siebie!
Reklama
Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania, obchodzony przez Kościół w IV niedzielę wielkanocną, pisze: „Ewangelia jest słowem, które wyzwala, przekształca i czyni nasze życie piękniejszym”. W przesłaniu zatytułowanym „Wyjście, fundamentalne doświadczenie powołania” Ojciec Święty zachęca młodych do odważnego wyjścia poza siebie. Wskazuje, że życie z Bogiem każdego dnia staje się coraz bogatsze i radośniejsze.
Papież przypomina, że „u podstaw każdego powołania chrześcijańskiego jest to zasadnicze poruszenie doświadczenia wiary: wierzyć to znaczy porzucić samego siebie, porzucić wygodę i bezkompromisowość swego «ja», aby skoncentrować nasze życie na Jezusie Chrystusie; jak Abraham porzucić swoją ziemię i wyruszyć z ufnością, wiedząc, że Bóg wskaże drogę do nowej ziemi”. Ojciec Święty podkreśla, że „tego «wyjścia» nie należy rozumieć jako pogardy dla własnego życia, swoich uczuć, własnego człowieczeństwa. Przeciwnie, ten, kto wyrusza, by pójść za Chrystusem, odnajduje życie w obfitości”.
(KAI)
Z twittera papieża Franciszka
Pan nigdy nie jest znużony przebaczaniem nam. To my bywamy zmęczeni proszeniem o przebaczenie.