Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Stulatka czyta „Niedzielę”

W I niedzielę Wielkiego Postu odbyła się w kaplicy dojazdowej w Hucie Gogołowskiej w parafii Gogołów w diecezji rzeszowskiej piękna uroczystość. Parafianka Anna Winiarska dziękowała Panu Bogu za 100 lat życia. Razem z nią dziękowali: rodzina, sąsiedzi, kapłani, przedstawiciele gminy Frysztak z wójtem Janem Ziarnikiem. Mszę św. w jej intencji odprawił proboszcz ks. Jacek Cierpich, kazanie wygłosił poprzedni proboszcz ks. prał. Emil Midura, który zna Jubilatkę od 1973 r. W wydarzeniu brał udział także ks. Marek Miarecki.

Jubilatka urodziła się 23 lutego 1915 r., wyszła za mąż w 1935 r. W 1944 r. była z rodziną wysiedlona do Niewodnej. Gdy wróciła, zastała zgliszcza, dom trzeba było odbudować, wychowywać czwórkę dzieci. Jak podkreślił kaznodzieja, miała pracowite życie, ale pracę zawsze łączyła z modlitwą.

Reklama

Od czasu, gdy w Hucie Gogołowskiej została wybudowana kaplica dojazdowa, pani Anna brała udział we Mszy św. nie tylko w niedziele, ale i w dni powszednie. Przeżyła śmierć męża w 1998 r., a później śmierć trojga dzieci – dwóch synów i córki. Jej życie podobne jest do życia biblijnego Joba, którego dotykały cierpienia, ale mówił: „Pan dał, Pan wziął, niech będzie imię Pańskie błogosławione” (Job 1, 21 – przyp. red.).

Rodzina Jubilatki to wzór rodziny wielopokoleniowej – razem z nią mieszka syn z żoną oraz wnuczka z mężem i dwojgiem prawnuków. W sumie pani Anna ma 17 wnuków, 24 prawnuków i 3 praprawnuków. Lubi towarzystwo, jest dobrym członkiem Kościoła i swojej parafii. Gdy były budowane kościół w Gogołowie czy kaplica w Hucie Gogołowskiej, wspomagała te dzieła modlitwą i ofiarą. Jest też otwarta na potrzeby bliźnich. Przez wiele lat była przełożoną róży różańcowej, teraz tę funkcję przejęła jej synowa. Jubilatka słucha Radia Maryja, ogląda Telewizję Trwam, jest wierną czytelniczką prasy katolickiej, zwłaszcza „Niedzieli”. Czyta bez okularów, ma dobry słuch, lubi kwiaty i pielęgnuje je w ogródku. Jak mówi – ma za co dziękować Bogu. A więc za wszystko, co jej Pan uczynił, za wszystkie łaski, dziś wszyscy mówimy: Bogu niech będą dzięki.

Ks. prał. Emil Midura

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2015-03-17 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Symbole ŚDM odwiedzą Hiszpanię

2021-08-03 12:52

[ TEMATY ]

młodzi

symbole ŚDM

młodzież

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Hiszpania będzie trzecim krajem po Angoli i Polsce, w którym odbędzie się pielgrzymka symboli ŚDM - krzyża i ikony Matki Bożej. To ważny etap lokalnych przygotowań do spotkania młodych w Lizbonie.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani odwiedzają kolejne kraje w ramach przygotowań do spotkania młodych z Ojcem Świętym, które odbędzie się w Lizbonie latem 2023 r. W ten sposób Portugalia, która przyjęła je na czas przygotowań do ŚDM w Lizbonie, chce pomóc w ożywianiu duszpasterstwa młodzieży po stagnacji spowodowanej pandemią i zachęcić do udziału w najbliższej międzynarodowej edycji spotkania młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję