Reklama

Polska

Szopka przy archikatedrze

Niedziela łódzka 51/2014, str. 5

[ TEMATY ]

szopka

Archiwum CSR

Łódzka szopka 2013

Łódzka szopka 2013

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy w roku 1996 ks. Konrad Krajewski, obecnie arcybiskup i jałmużnik papieski, wpadł na pomysł, aby na czas świąt Bożego Narodzenia przy łódzkiej katedrze stanęła szopka z żywymi zwierzętami, zapewne nie przypuszczał, jaką popularnością będzie się cieszyć przez kolejne lata.

A wydarzenie, jakim była szopka, przerosło najśmielsze oczekiwania – kolejka oczekujących na obejrzenie jej z bliska ciągnęła się wzdłuż ul. Piotrkowskiej, skręcała w ul. Ks. Ignacego Skorupki i wiła się prawie do końca placu katedralnego. Dziś, mimo iż w Łodzi budowane są kolejne, „konkurencyjne” szopki, to ta przy katedrze jest nadal najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną szopką bożonarodzeniową w Łodzi. Na stałe wpisała się w świąteczny krajobraz miasta i co roku odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czemu szopka zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim przez obecność żywych zwierząt. Każdego roku nieodłącznym towarzyszem Świętej Rodziny jest osiołek, często towarzyszą mu też owieczki oraz kózki. Te zwierzęta mogły być obecne w rzeczywistej Grocie Narodzenia, gdyż do dziś są bardzo popularne w Ziemi Świętej. Szopkę przy katedrze zamieszkiwały też drobne zwierzęta, takie jak króliki i kury, jednak największą sensację wzbudzał wielbłąd Kalif, który towarzyszył szopce w latach 2007/2008 i 2008/2009.

Reklama

Od kilku lat kształt szopki przy katedrze zmienia się i co roku łodzianom prezentowana jest zupełnie nowa w swej formie konstrukcja. Od roku 2002 pojawił się pomysł, aby na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej zorganizować konkurs na projekt szopki przy łódzkiej katedrze. Tak jest do dziś. Dzięki życzliwości władz uczelni, co roku ogłaszany jest konkurs, na który nagrody fundują Ksiądz Arcybiskup i Prezydent Łodzi. Zwycięski projekt jest realizowany.

Do ciekawostek związanych z łódzką szopką należy miedzy innymi ta, że w roku 2008/2009 w szopce znalazł się kamień z Groty Narodzenia Jezusa z Betlejem. Ofiarowali go Franciszkanie z Betlejem, by stał się kamieniem węgielnym Domu Samotnej Matki. Szopki, a właściwie ich elementy, nie kończą swojego żywota po zakończeniu ekspozycji przy katedrze. Jedna z nich stała się domkiem w ośrodku wypoczynkowym Caritas, z innych powstały w tych ośrodkach wiaty estradowe, a elementy ostatnich zostały wykorzystane przy budowie Domu Samotnej Matki.

Szopka Bożonarodzeniowa przy łódzkiej katedrze jest wspólnym przedsięwzięciem Metropolity łódzkiego i Prezydenta Miasta Łodzi. Uroczyste otwarcie nastąpi po Pasterce w archikatedrze, kiedy Metropolita łódzki poświęci szopkę i złoży w niej figurkę Dzieciątka. Szopkę będzie można odwiedzać do 6 stycznia 2015 r.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom i sponsorom za wsparcie tego dzieła: Z.P.M. Grot Sp. J., Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Łodzi – Łódzka Woda Najlepsza, Atlas, Nowa Gdynia, PGE GiEK S.A., Ptak Fashion City, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź-Miasto.

Każdorazowa szopka przy łódzkiej katedrze jest także okazją do włączenia się odwiedzających w jakieś dobre dzieło. Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja”, która opiekuje się szopką, prowadzi przy niej zbiórkę charytatywną. Zebrane przez Fundację ofiary wspomagają Dom Samotnej Matki w Łodzi.

2014-12-19 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszy z najlepszych

Zwycięzcą prestiżowego 76. Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską został bielszczanin Kryspin Wolny

Jego dzieło ma 2 m wysokości, 1,2 m szerokości i 70 cm głębokości. Do końca lutego możne je podziwiać w krakowskim Celestacie przy ul. Lubicz 16. – Miałem taką cichą nadzieję, że jury doceni mój trud i upór, bo tegoroczną szopkę dopracowałem perfekcyjnie. Przez 24 godziny od zdania prac nikt jednak do mnie nie dzwonił. W głowie kłębiły się różne myśli. W końcu odebrałem telefon z gratulacjami i poczułem wielką radość i ulgę – wspomina Kryspin Wolny.
CZYTAJ DALEJ

Krew tego męczennika upłynnia się do dziś

Każdego roku w Neapolu wierni gromadzą się w tamtejszej katedrze, by oddać cześć św. Januaremu. Czekają również na cud, który jest związany z relikwiami tego świętego męczennika. Jego krew, zamknięta w ampułce, zmienia stan skupienia – z zastygłej grudki skrzepu staje się płynną substancją, przypominającą krew żywego człowieka. I choć Kościół nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie stwierdzenia nadprzyrodzoności tego zjawiska, to wierni nie mają wątpliwości, że krew męczennika z IV wieku upłynnia się po dziś dzień.
CZYTAJ DALEJ

Rok po powodzi – pomoc trwa

2025-09-19 23:45

Archiwum Caritas Kraków

Do września 2025 roku Caritas Archidiecezji Krakowskiej wydała na pomoc powodzianom ok. 5,9 mln zł. Mimo upływu roku od katastrofy wciąż systematycznie wspiera poszkodowanych.

Dzięki zaangażowaniu darczyńców i wolontariuszy wsparcie obejmowało zarówno doraźną pomoc żywnościową i rzeczową, jak i finansowanie remontów domów oraz zakup wyposażenia, które umożliwiało powrót do normalności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję