Reklama

Niedziela Sandomierska

Dla Chrystusa przez Niepokalaną

W przeddzień kolejnej rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia 1854 r.) chcemy pochylić się nad tą tajemnicą oraz dziełami, którym Niepokalana towarzyszy

Niedziela sandomierska 49/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Maryja

Ks. Adam Stachowicz

Spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Raniżowie

Spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Raniżowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz Ruchu Światło-Życie (Oaza) czy Legionu Maryi, którym na łamach „Niedzieli” poświęcamy zawsze sporo miejsce, są również działające w naszej diecezji: Rycerstwo Niepokalanej, Dziewczęca Służba Maryjna oraz Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Warto też zauważyć, że chociażby takie parafie jak: Gliniany, Janik, Jaślany, Kopcie, Krzaki, Niemirów, Pniów czy Przyszów w ten dzień przeżywają swoją uroczystość odpustową.

Dogmat

Niepokalane poczęcie dotyczy Marii i wierzymy w to, że Maria została zachowana od grzechu pierworodnego, a przez to była bezgrzeszna. Oficjalne stwierdzenie brzmi „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia, na podstawie szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nietkniętą od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rycerstwo Niepokalanej

Reklama

Głównym celem Rycerstwa Niepokalanej jest szerzenie chwały Bożej poprzez starania o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, a także zjednoczenie chrześcijaństwa i uświęcenie wszystkich na podobieństwo Niepokalanej, pod Jej opieką i za Jej pośrednictwem. Założyciel Rycerstwa św. o. Maksymilian Kolbe cel i program streścił w słowach: „Zdobyć świat cały dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Droga do nieba przez Maryję jest najpewniejsza, najlepsza i najkrótsza. Całe Jej życie stanowi doskonały drogowskaz na drodze do zbawienia, ponieważ Niepokalana nie była skalana żadnym grzechem. Warunkami przynależności do Rycerstwa Niepokalanej jest całkowite oddanie się Maryi, noszenie i propagowanie cudownego medalika i wpisanie do księgi Rycerstwa. Do zadań Rycerstwa należy codzienna modlitwa zawierzenia i świadectwo chrześcijańskiego życia.

Jak informuje s. Łucja Turos, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej: – Rycerstwo Niepokalanej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim jest grupą liczącą 32 dzieci i 11 osób dorosłych. Dzieci spotykają się w każdy piątek (oprócz pierwszych piątków miesiąca) w dwóch grupach, natomiast dorośli mają spotkania w drugą niedzielę miesiąca. Każde spotkanie rozpoczyna się dziesiątkiem różańca, potem podejmowany jest temat spotkania, który przybliża do Chrystusa przez Niepokalaną i uczy Ją naśladować. Na spotkaniach w grupach dziecięcych nie brakuje wspólnego śpiewu i zabawy. W miesiącu październiku członkowie Rycerstwa czynnie włączają się w prowadzenie rozważań różańcowych. W ubiegłym roku dzieci przygotowały inscenizację o różańcu. Dzieci należące do wspólnoty chętnie włączają się w przygotowanie oprawy Mszy św. W Wielkim Poście prowadzą Drogę Krzyżową, na niedzielę Palmową przygotowują dużą palmę. Zarówno dzieci, jak i dorośli korzystają z prasy Maryjnej: „Mały Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Niepokalanej”. Nie brakuje rycerzom spotkań świątecznych, np. opłatek czy spotkanie przy herbatce. W ubiegłym roku dzieci należące do Rycerstwa uczestniczyły w pielgrzymce „Szlakiem św. Jana Pawła II” – wylicza Siostra.

Reklama

W parafiach najczęściej 8 grudnia ma miejsce przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej nowych członków. Odbywa się ono podczas Mszy św. Dzieci są pasowane na giermków i rycerzy Niepokalanej. Jak mówi s. Łucja: – Po Komunii św. ks. proboszcz Jacek Staszak wyjaśnia cel Rycerstwa, czyli: całkowite oddanie się Niepokalanej na własność, podporządkowanie Jej swojej woli i konsekwentne wcielanie w codzienne życie przyrzeczeń. Zaznacza, że Rycerz Niepokalanej rozpoczyna od siebie nawracanie i uświęcanie świata, w sobie zwalcza grzechy i wady, w sobie rozwija dobre postawy moralne, a w ten sposób pozwala Niepokalanej posługiwać się sobą jako narzędziem. Kapłan następnie poświęca medaliki Niepokalanej i zaprasza kandydatów, by złożyli Akt Oddania. Po nim następuje pasowanie mieczem i nałożenie medalików oraz wręczenie dyplomów. Na drogę rycerskiego życia Ksiądz Proboszcz udziela dzieciom błogosławieństwa. Po Mszy św. dzieci spotykają się w sali domu parafialnego przy herbacie i ciastkach – mówi odpowiedzialna za grupę.

Zachęta

Na koniec zachęta i zaproszenie dla wszystkich, którzy kochają Maryję i chcą Ją naśladować, by z odwagą wstępowali w szeregi Rycerstwa Niepokalanej i z Nią podejmowali szlachetną walkę o królestwo Chrystusa na ziemi i pomnażali miłość w swoich sercach, w rodzinach, wśród przyjaciół i znajomych, wśród kolegów i koleżanek. I niech nikt nie zapomina, że rycerz Maryi walczy o Nią, za Nią i dla Niej. Pragnie Jej zdobyć jak największą liczbę czcicieli, z wiarą w nadprzyrodzoną moc nosi Cudowny Medalik, rozdaje go i rozpowszechnia, aby i inni doświadczyli jego cudownej mocy. Każdy, kto chce pielęgnować w sobie rycerskie cnoty: honor, wierność, hart ducha, odwagę, niech wstąpi do stanu rycerskiego i odda swe serce Maryi. Papież Paweł VI powiedział, że każdy chrześcijanin powinien być rycerzem.

Dziewczęca Służba Maryjna

Popularnie nazywane Bielankami. Ich początków należy szukać 32 lata temu w Tarnowie, gdzie dzieło to zostało założone. Skupia dziewczęta głównie ze szkoły podstawowej. Można je rozpoznać przede wszystkim po specjalnym stroju. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki czy alby. Często mają też na szyi, w widocznym miejscu, medalion z wizerunkiem Matki Bożej.

S. Lucyna Bochenek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny mówi:

Reklama

– Dziewczęca Służba Maryjna w parafii św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim została powołana do istnienia 1999 r. Obecnie grupa liczy 25 dziewcząt. Na wzór Matki Bożej Niepokalanej wypełniamy pięć zadań Dziecka Maryi, którymi są: posłuszeństwo, modlitwa, wspólnota, radość i przyjaźń z Jezusem. Spotykamy się raz w tygodniu by poznawać Maryję i uczyć się od Niej jak żyć i kochać Jezusa oraz drugiego człowieka. Przygotowujemy liturgię na święta Maryjne i pierwsze soboty. Nasze hasło „Przez Maryję – do Jezusa”.

Stowarzyszenie Cudownego Medalika

Krystyna Tatar, moderator Apostolatu Maryjnego z Sandomierza, informuje: – Wspólnoty nasze działają w czterech parafiach naszej diecezji: w Sandomierzu przy parafii katedralnej, w Stanach, Raniżowie i w Lipowej k. Opatowa. Początkiem wakacji w Raniżowie miało miejsce doroczne spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Przybyło na nie większość z ok. 80 osób przynależących do Stowarzyszenia z terenu naszej diecezji.

Stowarzyszenie jest ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Laboure w 1830 r. Pani Krystyna podkreśla: – Głównym naszym zadaniem jest szerzenie kultu NMP Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika, czynienie miłosierdzia, formacja własna z pogłębianiem wiary, modlitwa i akcja zewnętrzna. Ewangelizacja medalikiem polega na tym, że rozdajemy go osobom szczególnie dalekim od Boga i co mogę podkreślić są widzialne znaki działania Boga przez Maryję. Spotkania modlitewno-formacyjne odbywają się każdego 27 miesiąca na pamiątkę 27 listopada, kiedy to św. Katarzyna otrzymała Cudowny Medalik, zauważa moderatorka.

Zawierzyć Niepokalanej

Reklama

Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie po raz drugi podjęła się internetowej akcji formacyjnej opartej o „10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej”, na portalu Facebook. – Ponieważ nie wszyscy oazowicze mogą odbywać taką formację w parafii, postanowiliśmy pomóc im wzrastać duchowo przy pomocy Internetu. W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości prawie sto osób. Przekazywanie piękna życia wiarą jest naszą radością, dlatego z zapałem udoskonalamy podjęte dzieło, by przynosiło coraz większe owoce. Także w tym roku chcemy dzielić się naszym doświadczeniem i towarzyszyć naszym braciom i siostrom w osiąganiu duchowej dojrzałości, mówi animatorka Sandra Zalewska.

Animatorka Anna Sroka dodaje: – Prowadzoną przez nas formację może podjąć każdy, kto przeżył pierwszy stopień oazy i teraz chce dalej poznawać Ruch Światło-Życie. Na Facebooku jest założona grupa, do której mogą zgłaszać się osoby, które chcą włączyć się w to kroczenie. Jest ona pomocnym narzędziem, ale najwięcej zależy od każdego z nas. Potrzeba osobistego zaangażowania, aby spotykać się ze Słowem Bożym oraz pracy, aby Ono było obecne w naszym życiu. Warto zadbać o wzrost własnej wiary przez roczną, systematyczną formację, zaprasza jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

Akcję rozpoczynamy w Uroczystość Niepokalanej Matki Kościoła, która jest patronką Ruchu i Maryi ją zawierzamy. Oazowiczu zapraszamy Cię do współpracy! Nie wahaj się – dołącz do nas!

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: żyjemy w czasach Maryi, przyjmijmy Ją jako znak

[ TEMATY ]

Maryja

papież Franciszek

PAP

Duch Święty mówi nam, że żyjemy w „czasach Maryi”. Wzywa nas, byśmy przyjęli na nowo ten znak pocieszenia i pewnej nadziei, który ma imię, oblicze i serce Maryi – pisze Papież w przesłaniu na rozpoczęcie 25. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego.

Tym razem ze względu na pandemiczne obostrzenia odbywa się on w formie wirtualnej pod hasłem: „Maryja między teologiami i kulturami dzisiaj. Wzorce, komunikacje, perspektywy”.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska: Jubileusz Młodych 2025 – w drodze do Rzymu (dzień 1.)

2025-07-28 12:59

[ TEMATY ]

Jubileusz Młodych 2025 – w drodze do Rzymu

fot.Natanael Brewczyński/Radio Fiat

W dniach 28 lipca – 3 sierpnia br., w ramach Roku Świętego 2025, w Rzymie odbędzie się Jubileusz Młodych, czyli ogólnoświatowe spotkanie młodych katolików. Do Świętego Miasta, według szacunków Stolicy Apostolskiej, może przybyć nawet 1 mln osób z ponad 160 krajów świata. Wśród nich są również młodzi z Polski. 27 lipca wczesnym rankiem do Rzymu wyruszyły autokarami dwie grupy z archidiecezji częstochowskiej, a wraz z nimi bp Andrzej Przybylski.

fot.Natanael Brewczyński/Radio Fiat
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję