Reklama

Niedziela Małopolska

Chcą się bawić, zbawić i ewangelizować

Niedziela małopolska 39/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Msza św.

Archiwum parafii NSPJ w Nowym Targu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Setki młodych ludzi wspólnie modlą się i bawią. Intensywnie zaplanowany dzień, koncerty, świadectwa, rozgrywki sportowe, grill, wreszcie punkt kulminacyjny – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie. Tak wygląda akcja ewangelizacyjna Wspólny Mianownik.

Projekt został zainaugurowany przed tegorocznymi wakacjami przez „Pokój Nauczycielski” – grupę polskich raperów chrześcijańskich w składzie: ks. Jakub Bartczak, Bęsiu, DJ Yonas i Tau. – Wyszło to bardzo spontanicznie, ale jestem pewien, że z Ducha Świętego – mówi Łukasz Bęś, znany jako Bęsiu. Jak opisuje, pomysł na projekt ewangelizacyjny z udziałem czwórki muzyków narodził się w głowach Bęsia i DJ Yonasa (Jonatana Blanka), od kilku lat tworzących zespół „Rymcerze”. Dokładna wizja powstała natomiast w ciągu pół godziny, po modlitwie w domu Tau’a (Piotra Kowalczyka). Wtedy właśnie zaplanowali ewangelizację w największych miastach w różnych częściach Polski. W czasie wakacji odwiedzili m.in. Kielce i Łódź, a w połowie września gościli w Nowym Targu. Największe spotkanie odbyło się jednak w Białymstoku, a uczestniczyło w nim ok. 1000 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwarci, by służyć

Reklama

Projekt adresowany jest do wszystkich, ale przede wszystkim do osób, które borykają się z różnymi problemami. – Każdy z nas przeszedł przez coś w życiu. Każdy z nas coś wnosi. Przyjeżdżamy do danego miasta i jesteśmy otwarci na to, żeby młodzi ludzie opowiedzieli nam o swoich problemach – mówi Bęsiu i dodaje: – Jesteśmy otwarci na to, żeby służyć.

Ramowy plan akcji we wszystkich miastach jest identyczny. – Chcemy się zbawić, bawić, ewangelizować – tłumaczy Łukasz, cytując słowa piosenki promującej projekt. Dlatego też standardowy program obejmuje rozgrywki streetballa, koncerty muzyki chrześcijańskiej, przejmujące świadectwa, ubogacające konferencje duchowe. Organizatorzy nie zapominają również o najbardziej podstawowych potrzebach uczestników, stąd ważną częścią akcji jest wspólne grillowanie. Kulminacyjnym punktem jest zawsze Msza św. o uzdrowienie. – Podczas niej Duch Święty działa w jakiś wyjątkowy sposób. Chcemy promować Msze św. o uzdrowienie. Chcemy, żeby młodzież otwierała się na Ducha Świętego – mówi Bęsiu.

Z wizytą w Nowym Targu

Reklama

Jednocześnie raperzy zwracają uwagę na to, że każda parafia ma własną specyfikę. Dlatego, pomimo wspólnej osi, akcja w różnych częściach Polski przebiega inaczej. Przykładowo w Nowym Targu plan wydarzenia został rozszerzony dzięki zaangażowaniu krakowskiego zespołu „W Miłości Zwycięstwo”, który rano poprowadził warsztaty gospel, później dał piękny koncert, kilka piosenek wykonując z uczestnikami warsztatów, a wieczorem wzbogacił oprawę muzyczną Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Duży nacisk kładziony był również na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Na kościelnym placu obecni byli parafialni wolontariusze ŚDM oraz przedstawicielka projektu Bilet dla Brata, mającego na celu pomoc dla młodzieży ze Wschodu, chcącej uczestniczyć w ŚDM.

W trzydziestotysięcznym Nowym Targu, pomimo niesprzyjającej pogody, w wydarzeniu wzięło udział ok. 250 osób, co należy uznać za niewątpliwy sukces. Co jednak przyciąga rzesze młodych ludzi na spotkania w ramach Wspólnego Mianownika?

Autentyzm przyciąga

Niewątpliwie autentyczność inicjatorów projektu. Wszyscy są znanymi raperami, a jednocześnie każdy może podzielić się niezwykłą historią swojego życia. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem wsłuchuje się w ich świadectwa. Bęsiu jako 18-letni chłopak nawrócił się w Medjugorie. Wcześniej w jego świecie królowały imprezy, doskonale znał smak alkoholu i narkotyków. Tau, dawniej posługujący się pseudonimem Medium, w swoim życiu niebezpiecznie zwracał się w stronę okultyzmu. Ks. Bartczak natomiast – choć na początku świadectwa wygłoszonego w Nowym Targu zapowiadał, że jego słowa mogą być mniej ciekawe od świadectw Bęsia czy Tau’a, ponieważ nie miał on w swoim życiu spektakularnego momentu nawrócenia – potrafił zainteresować młodych poruszającą historią narodzin kapłańskiego powołania u pochodzącego z wrocławskiego osiedla chłopaka, którego pasją był hip-hop. Uczestników nowotarskiego wydarzenia niewątpliwie ujęła również otwartość inicjatorów projektu, którzy cały dzień spędzili na kościelnym placu, chętnie rozmawiając z każdym, kto tego potrzebował.

W trakcie koncertu okazało się, że młodzież doskonale zna utwory raperów i razem z nimi głośno „krzyczała dla Chrystusa”. Po chwili jednak potrafiła się całkowicie wyciszyć, by w skupieniu uczestniczyć w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, w trakcie której na niektórych twarzach widoczne było szczere wzruszenie.

Owoce projektu

Wspólny Mianownik już teraz wydaje liczne owoce. Nie dziwi więc fakt, że projekt staje się coraz bardziej popularny. Organizatorzy otrzymali już zaproszenia do 300 kolejnych miejsc, a 100 z nich chcieliby odwiedzić latem przyszłego roku. Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszają na swoją stronę na Facebooku: www.facebook.com/wspolnymianownik.bozon.

2014-09-24 15:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: bł. Klara Szczęsna patronką wszystkich, którzy bez rozgłosu czynią dobro

[ TEMATY ]

Msza św.

Archiwum Głównego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego/pl.wikiepdia.org

Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Bł. Klara Szczęsna jest szczególną patronką ludzi, którzy bez rozgłosu pracują, by innym dawać dobro i nie oczekują z tego powodu poklasku – mówił bp Damian Muskus OFM, który w kościele NSPJ w Krakowie przewodniczył Mszy św. w liturgiczne wspomnienie założycielki zgromadzenia sióstr sercanek. Hierarcha podkreślał, że szkoła bł. Klary diametralnie różni się od wymagań świata, w którym liczą się spektakularne sukcesy.

We wspomnienie beatyfikowanej ponad dwa lata temu założycielki zgromadzenia sióstr sercanek bp Muskus podkreślał, że przesłanie jej życia pozostaje wciąż aktualne. „Dziś staje się dla nas szczególną patronką cichych i pokornych sercem, patronką ludzi, którzy dyskretnie i bez rozgłosu pracują, by innym dawać dobro i nie oczekują z tego powodu poklasku i popularności” – mówił hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Narodzenie NMP

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Niepokalane Poczęcie, Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie wiemy dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego.

Świętowane tego wydarzenia niesie głęboką treść teologiczną. Narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia Zbawiciela. Ojcowie Kościoła mówili, że Maryja poprzedza przyjście Mesjasza tak jak nastanie jutrzenki zapowiada pełny blask dnia. W liturgii bizantyjskiej prawdę tę wyrażają słowa: „Narodzenie Twoje, Boża Rodzicielko, zwiastowało radość całemu światu: z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Sprawiedliwości, Chrystus, nasz Bóg”, a w liturgii zachodniej prośba o wstawiennictwo tej, która „dla całego świata stała się nadzieją i jutrzenką zbawienia”.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego 8 września błogosławi się ziarno na zasiew?

2025-09-08 17:37

[ TEMATY ]

Narodzenie NMP

Grażyna Kołek

8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów ziarno przeznaczone na zasiew. Skąd wywodzi się ta tradycja i dlaczego trwa? Na te pytania odpowiedział liturgista, ks. dr Ryszard Kilanowicz.

8 września obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. – W Piśmie Świętym nie znajdziemy opisu narodzenia Maryi, ani informacji o jej rodzicach. Te wiadomości czerpiemy z apokryfów, zwłaszcza z Protoewangelii Jakuba z II wieku. Według niej rodzicami Maryi byli Joachim i Anna, którzy po długiej modlitwie otrzymali od Boga dar potomstwa – wyjaśnia ks. dr Ryszard Kilanowicz. – Według apokryfu z pierwszych wieków, z Ewangelii Narodzenia Maryi, Święta Rodzina, uciekając do Egiptu przed żołnierzami, spotkała rolnika, który siał pszenicę. Mężczyzna przyjął ich bardzo życzliwie i poczęstował ich tym co miał – plackami z mąki pszennej – mówi liturgista, dodając, że mężczyzna bardzo przejął się i zapytał Maryi i Józefa, co ma powiedzieć żołnierzom, gdy będą o nich pytać. – Matka Boża odpowiedziała, żeby mówił tylko prawdę, bo każde kłamstwo jest grzechem i nie podoba się ono Panu Bogu. Gdy rolnik wyjaśnił wojom, kiedy widział Świętą Rodzinę, ci zawrócili pościg za nimi. Gospodarz natomiast zobaczył wówczas, że na tym polu, które obsiał, jest już dojrzała pszennica – opowiada ks. dr Kilanowcz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję