Reklama

Aspekty

Diecezjalne odznaczenia

9 września, w święto poświęcenia katedry gorzowskiej, nasza diecezja będzie obchodziła swój szczególny dzień. Wówczas dziesięciu naszych diecezjan zostanie przez biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta odznaczonych orderem „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W ten sposób Kościół lokalny w osobie biskupa pragnie uhonorować tych naszych braci i siostry, którzy znajdują czas, by szczególnie poświęcić się wspólnocie ludu Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osoby znajdujące się na tej liście każdego roku są nominowane przez dekanaty naszej diecezji. Kryteria przyznawania odznaczenia diecezjalnego są bardzo jasno określone. Gdy wnioski wpłyną do Kurii Diecezjalnej, są wówczas dokładnie analizowane przez specjalnie do tego powołaną kapitułę, która później rekomenduje Biskupowi Diecezjalnemu konkretne osoby do odznaczenia. Obok prezentujemy tych, którzy w tym roku w katedrze gorzowskiej odbiorą z rąk bp. Stefana Regmunta to szczególne wyróżnienie.

Jan Czaiński

z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Urodzony w 1949 r. w Przyczynie Dolnej. Żonaty, jedno dziecko. Obecnie emeryt. Wcześniej wieloletni, ceniony pracownik fizyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W środowisku cieszy się opinią człowieka bardzo oddanego sprawom Kościoła. Posługuje jako kościelny w swojej parafii. Bardzo zaangażowany w życie wspólnoty parafialnej. Całkowicie dyspozycyjny i otwarty na różne działania parafialne. Dba o porządek wokół kaplicy i w samej kaplicy. Pan Jan zaangażowany jest także w działania Parafialnego Zespołu Caritas.

Józef Dec

z parafii pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu. Urodzony w 1949 r. w Pławiu. Żonaty, jest ojcem trojga dzieci. Emerytowany górnik, zaangażowany w życie lokalnej społeczności.

Reklama

Od 2007 r. jest członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej i Rady Duszpasterskiej w Pławiu. Uczestniczy w życiu religijnym, przystępuje do sakramentów. Na forum publicznym daje świadectwo wiary i zabiega o dobro Kościoła. Troszczy się o materialne potrzeby parafii i liturgiczną oprawę uroczystości. Wśród parafian cieszy się dobrą opinią i szacunkiem. Osoba, na którą zawsze można liczyć zarówno w sprawach parafialnych, jak i życia społeczności lokalnej.

Waldemar Hass

z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie i członek Ogólnopolskiego Zarządu „Bractwo św. Jakuba Apostoła” w Jakubowie. Urodzony w 1971 r. w Żaganiu. Żonaty, ojciec dwóch córek oraz syna. Wicedyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Głogowie.

Katecheta i wychowawca młodzieży. Był członkiem Zarządu Powiatu Głogowskiego. Aktywnie współpracuje z mediami katolickimi. Dołożył wielu starań, aby odtworzyć starą tradycję pielgrzymowania z głogowskiej kolegiaty do Źródła św. Jakuba w Jakubowie. Bardzo przyczynił się do odrodzenia kultu św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce.

Józef Jałowicki

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Urodzony w 1953 r. w Chróścinie. Żonaty, jest ojcem trzech córek. Emerytowany górnik.

Od samego początku tworzenia parafii brał solidny udział w pracach przy budowie kościoła parafialnego. Praktycznie każdego dnia po pracy przychodził pomagać w budowaniu świątyni. Należy do grona rekordzistów zaangażowanych w wykonanie specjalistycznych prac. Należy do Żywego Różańca, prowadzi systematyczne życie religijne, bierze udział w wielu wydarzeniach duszpasterskich, aktywnie włącza się w akcje charytatywne.

Zbigniew Jurkowski

Reklama

z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Urodzony w 1956 r. w Obiszowie Małym. Żonaty, ojciec jednej córki. Pracuje na Szybie Górniczym Święty Jakub kopalni Polkowice – Sieroszowice. Wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jakubowie.

Bardzo zaangażowany kościelny i sanktuarzysta w sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Wiele czasu poświęca na rzecz świątyni parafialnej. Od 15 lat przewodniczący Rady Parafialnej w Jakubowie. Poświęca bardzo wiele czasu i troski o pielgrzymów. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej „Bractwa św. Jakuba Apostoła”. Czynnie zaangażowany w działalność Bractwa reprezentuje je na forum ogólnopolskim i za granicą.

Danuta Kostusik

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Urodzona w 1952 r. w Dryżynie. Zamężna, troje dzieci: dwóch synów oraz córka. Obecnie emerytka. Wcześniej rzez wiele lat pracowała w handlu. Od 1972 r. posługuje jako instruktorka poradnictwa rodzinnego.

Zaangażowana w Parafialnym Zespole Caritas, gdzie pełni funkcję skarbnika. Uczestniczy w licznych pieszych i autokarowych pielgrzymkach. Jest w pełni zaangażowana w życie Kościoła. Dba o wystrój kościoła na różne święta kościelne. Cieszy się dobrą opinią w środowisku. Z wielkim szacunkiem odnosi się do Kościoła i duchowieństwa.

Radosław Łotoczko

Reklama

z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Wawrowie. Urodzony w 1948 r. w Czechowie. Żonaty, ojciec czterech synów oraz jednej córki. Obecnie emeryt. Radny trzech kadencji w gminie Santok. Członek NSZZ „Solidarność” Skazany na trzy lata pozbawienia wolności za udział w strajku 16 grudnia 1981 r. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz medalami za zasługi dla województwa gorzowskiego i lubuskiego.

Wieloletni członek Rady Kościelnej w Czechowie, kościelny oraz katecheta w Czechowie. Przez wiele lat cierpliwie i z oddaniem uczył ministrantów służby przy ołtarzu. Wspólnie z żoną przez wiele lat posługiwał w Domowym Kościele. Aktywny członek Żywego Różańca.

Jan Mazurek

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Urodzony w 1954 r. w Strzelinie. Żonaty, jest ojcem dwóch synów. Zawodowo pracuje jako budowlaniec – cieśla.

Od dawna należy do wspólnoty Żywego Różańca i czynnie angażuje się w życie parafialne, systematycznie uczestniczy w Eucharystii. Wspólnie z rodziną wielokrotnie brał udział w pielgrzymkach. W trakcie budowy kościoła parafialnego, przez 10 lat, bardzo odpowiedzialnie pełnił funkcję majstra na placu budowy. Od początku istnienia parafii uczestniczy w tworzeniu lokalnej wspólnoty.

Alicja Skiba

z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie. Urodzona w 1934 r. w Warszawie. Wdowa, jest matką trójki dzieci.

Reklama

Zajmuje się kolportażem prasy katolickiej i książek religijnych, najpierw w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie, a później w „białym kościele” od momentu powstania nowej parafii. Jest osobą gorliwą w życiu religijnym, codziennie uczestniczy w Mszy św. i adoruje Najświętszy Sakrament. Troszczy się o skrupulatne przeprowadzenie zbiórek akcji charytatywnych, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Należy do rady parafialnej.

Weronika Szymczak

z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Maszewie Lubuskim. Urodzona w 1944 r. w Sadorosadnikach, w obwodzie charkowskim. Wdowa. W życiu zawodowym była zatrudniona w wydziale budowlanym urzędu gminy.

Zaangażowana w życie religijne i troskę o kościół parafialny, mobilizuje mieszkańców do aktywności w parafii. W 1994 r. została powołana do rady parafialnej, była bardzo zaangażowana w organizację uroczystości związanych z 40-leciem parafii i 1000-leciem męczeńskiej śmierci Braci Męczenników z Międzyrzecza, obecnie przygotowuje obchody 100-lecia powstania świątyni.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec laureatem „Lodołamacza Specjalnego 2016”

[ TEMATY ]

nagroda

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Laureatem Dolnośląsko-Opolskiej edycji „Lodołamacz Specjalny 2016” został bp Ignacy Dec. Uroczystość wręczenia statuetki odbyła się 5 września w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. "Lodołamacz Specjalny" jest przyznawany dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Odbieram to wyróżnienie jako nagrodę dla Kościoła katolickiego. W naszym społeczeństwie zmieniają się świadomość i podejście do osób niepełnosprawnych, niemniej jednak jest jeszcze dużo do zrobienia. Dziękuję, że Kapituła Dolnośląsko-Opolskiej edycji doceniła nasz niewielki wkład w promowanie osób, które borykają się z różnymi trudnościami z racji na swoją niepełnosprawność. To wyróżnienie jeszcze bardziej motywuje do dalszego lepszego działania – mówił Biskup Świdnicki, odbierając statuetkę.
CZYTAJ DALEJ

Jak wygląda projekt grobowca papieża? Jest zdjęcie

2025-04-24 15:36

[ TEMATY ]

grobowiec

śmierć Franciszka

zdjęcie

Włodzimierz Rędzioch

Projekt grobowca papieża Franciszka

Projekt grobowca papieża Franciszka

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.

Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa ulicami Oleśnicy w intencji nawrócenia dr Jagielskiej

2025-04-24 21:47

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Kiedy morduje się niewinnych, opór staje się obowiązkiem moralnym. Dlatego 10 maja Fundacja Pro-Prawo do życia organizuje w Oleśnicy publiczną Drogę Krzyżową ulicami miasta i wokół szpitala: w intencji nawrócenia Gizeli Jagielskiej oraz powstrzymania aborcji. Po jej zakończeniu odbędzie się wiec, na którym Fundacja przedstawi plan działania na rzecz zatrzymania aborcjonistów i ochrony dzieci. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Osobom chcącym przyjechać do Oleśnicy Fundacja udzieli wsparcia.

Papież Jan Paweł II mówił, że: "naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości" i wzywał wszystkich Polaków do jednoznacznego opowiedzenia się za życiem. W aktualnej sytuacji bierność oznacza przyzwolenie na mordowanie kolejnych dzieci.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję