Pod hasłem „Radość Ewangelii” trwają turnusy rekolekcyjne organizowane przez Ruch Światło-Życie.
13. dnia wszystkie turnusy oazowe spotykają się w jednym miejscu, aby pod przewodnictwem Księdza Biskupa świętować Zesłanie Ducha Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla grup rozsianych po Bieszczadach taki Dzień Wspólnoty dla drugich turnusów miał miejsce 27 lipca w Olchowej.
Agata Wilczyńska z Raniżowa, uczestnicząca w rekolekcjach pierwszego stopnia w Skorodnem, mówi: Przyjeżdżamy na Dzień Wspólnoty, aby zjednoczyć się z ludźmi, którzy w tym czasie przeżywają rekolekcje oazowe i poczuć jedność wspólnoty. Natalia Rzeszut z Woli Baranowskiej, uczestnicząca w turnusie Oazy Nowej Drogi w Wisłoku Wielkim dodaje: Oprócz tego, że poznajemy Boga i ludzi, także wspólnie się modlimy i bawimy. Radością dla nas było to, że gdy przyjechaliśmy przywitała nas grupa z Olchowej i w taki naturalny sposób zaczęliśmy się bawić i śpiewać.
Spotkanie rozpoczęto od zawiązania wspólnoty i prezentacji przybyłych grup: Oazy Rodzin z Uherzec Mineralnych, Oazy Nowej Drogi (OND) pierwszego stopnia z Wisłoka Wielkiego, OND drugiego i trzeciego stopnia z Olchowej, Oazy Nowego Życia (ONŻ) pierwszego i drugiego stopnia ze Skorodnego. Po prezentacji grup nastąpił czas na podzielenie się świadectwami z przeżycia rekolekcji.
Reklama
Głównym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją kapłani, moderatorzy poszczególnych wspólnot. W homilii Ordynariusz Sandomierski nawiązując do niedzielnej Ewangelii mówił: Ewangeliczni bohaterowie z przypowieści rezygnują z tego co dotychczas posiadali, aby nabyć to co najcenniejsze. Chrystus uczy nas, że warto z czegoś zrezygnować, warto coś zostawić, aby mieć jeszcze więcej. Tym najważniejszym celem jest wieczne szczęście z Chrystusem. Im bliżej jesteśmy Królestwa Niebieskiego, tym bardziej jesteśmy szczęśliwsi. mówił Kaznodzieja.
W procesji z darami przedstawiciele poszczególnych wspólnot nieśli znaki oazowe, czyli proporce, świece oraz chleb. Na zakończenie moderator diecezjalny ks. Marek Kuliński podziękował księżom moderatorom oraz moderatorkom poszczególnych wspólnot, a Ksiądz Biskup wręczył okolicznościowe pamiątki. Po Eucharystii zebrani podzielili się złożonym w darach ofiarnych chlebem. W ramach agapy organizatorzy przygotowali dla wszystkich ciepły poczęstunek.
Ostatnim punktem spotkania było nabożeństwo „Odpowiedzialności i Misji”. Uczestnicy modlitwy mogli się wsłuchać w świadectwa trwania w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka (KWC) dawane przez animatorki: Sandrę i Annę (więcej na ten temat na str IV-V), a po tym otrzymawszy indywidualne błogosławieństwo złożyć deklarację przystąpienia do KWC, jako członek lub kandydat. Za podejmujących dzieło wyzwolenia modlił się bp Krzysztof oraz moderatorzy i animatorzy, którzy trwają w tym dziele. Nabożeństwo zostało zwieńczone błogosławieństwem Biskupa.
Mimo często przypominającego o sobie ulewnego deszczu uczestnicy Dnia Wspólnoty zachowali doskonałe humory, radość ze spotkania nie miała końca i rozstanie okazało się w wielu przypadkach dość trudne.