Reklama

Niedziela Wrocławska

100 lat Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM) to jedna z propozycji pogłębienia i ożywienia życia religijnego wśród dzieci i młodzieży. Wspólnoty ERM-u działają na całym świecie. W Polsce są obecne w kilkunastu diecezjach.

2025-05-14 11:00

Archiwum prywatne

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Ks. Eryk Dobrzański, Diecezjalny Moderator ERMu z grupą dzieci należących do ERM-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki ruchu wiążą się z Kongresem Eucharystycznym w Lourdes w 1914 r. Jego uczestnicy zauważyli potrzebę głębszego wdrożenia dzieci w temat Eucharystii. Zrodził się więc pomysł, aby stworzyć wspólnotę, która się tym zajmie. Nazwano ją Ligą Eucharystyczną, później przybrała ona nazwę Dziecięcej Krucjaty Modlitwy. – Rok 1914 to czas, kiedy papież Benedykt XV widział już niebezpieczeństwo wojny i prosił, żeby szczególnie dzieci i młodzież, zaangażowani w taką krucjatę modlitwy, modlili się o pokój. I dzięki tym dwóm wydarzeniom, kongresowi i prośbie papieża, powstała grupa modlitewna dzieci, która od 1915 r. przyjęła nazwę Krucjata Eucharystyczna. To właśnie ona miała na celu gromadzić najmłodszych, którzy stanowili taką armią papieską i omadlali intencje papieża. Później nazwa została zmieniona na Eucharystyczny Ruch Młodych – mówi o początkach ruchu ks. Eryk Dobrzański, diecezjalny moderator ERM-u i dodaje, że również dzisiaj ERM ma za zadanie zanosić modlitwę w intencjach, które papież nosi w swoim sercu.

Św. Urszula Ledóchowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszą wspólnotę zawiązano we Francji 13 listopada 1915 r. później zaczęły powstawać wspólnoty w innych krajach. – Dzisiaj Eucharystyczny Ruch Młodych jest obecny w 59 krajach na świecie. To jest bardzo duża wspólnota, zrzeszająca ok. półtora miliona dzieci i młodzieży – mówi ks. Eryk.

Reklama

Do Polski ERM trafił dzięki św. Urszuli Ledóchowskiej, która zetknęła się z ruchem podczas pobytu w Rzymie. Zachwyciła się wówczas strukturami ERM-u. – Od razu zauważyła, że to jest jej powołanie, żeby wejść we wspólnotę dziecięcą, wprowadzać w Eucharystię, prowadzić do Pana Boga. I gdy wróciła z Rzymu, w 1920 r. postanowiła taką wspólnotę założyć w Polsce. Potrzebowała jednak 5 lat, żeby ona oficjalnie zaistniała. Kiedy Urszula Ledóchowska rozpoczęła swoją posługę w Pniewach pod Poznaniem, wtedy zaczęła gromadzić dzieci, które przychodziły do sióstr, aby się bawić, czy były przez siostry wychowywane, i zaczęła z nimi tworzyć grupę modlitewną. Po pewnym czasie otrzymała pozwolenie na prowadzenie ERM-u w domu macierzystym w Pniewach – opowiada ks. Eryk. Pierwsze ślubowanie od dzieci Urszula Ledóchowska odebrała 17 maja 1925 r.

Cztery zasady

– ERM to wspólnota skierowana do dzieci po I Komunii św. i do młodzieży. Program formacyjny jest tak przewidziany, by te dzieci, które wychodzą już z ERM-u dorastały do różnych grup młodzieżowych, szukały swojego miejsca, swojej formacji. Ale głównym zadaniem ERM-u jest pogłębienie pobożności eucharystycznej – mówi ks. Eryk i podkreśla, że cała formacja opiera się na czterech bardzo ważnych zasadach. – Pierwsza z nich to: Żyj Mszą świętą! Tutaj pojawia się temat coniedzielnej Eucharystii i pełnego w niej uczestnictwa, czyli takiego życia i takiego przeżywania chrześcijaństwa, żeby na każdej Mszy św. móc przyjąć Komunię św. Ten stan łaski uświęcającej jest szczególnie ważny. Drugi filar: Czytaj Ewangelię! ERM w swojej formacji ma zachętę do czytania słowa Bożego, do tego, by to słowo pogłębiać i nim żyć. Spotkania formacyjne, na które dzieci przychodzą, też są oparte na rozważaniu słowa Bożego i dzieleniu się nim. Trzeci filar: Kochaj bliźnich! To bardzo ważny element. Trzeba uwrażliwiać dzieci na miłość bliźniego, wzajemną pomoc, troskę, służbę. I czwarty filar: Bądź trzynastym Apostołem Pana Jezusa! Chodzi o to, aby nie tylko żyć, czytać, kochać, ale żeby też zanieść innym to wszystko, czym żyjemy, co jest dla nas ważne, w jaki sposób się formujemy i pociągnąć innych do tej wspólnoty – tłumaczy ks. Eryk.

Reklama

W Polsce ERM jest zarejestrowany w 15 diecezjach. Na jego czele stoi dyrektor, obecnie ks. Marcin Nowak z archidiecezji poznańskiej. Natomiast w każdej diecezji na czele grup stoi moderator wybrany przez biskupa miejsca.

W archidiecezji wrocławskiej

– W naszej diecezji w ERM jest zaangażowanych ok. 600 dzieci. Grupy działają w ponad 40 parafiach, często są prowadzone przez katechetów, księży, wolontariuszy, którzy chcą wejść w taką formację. Warto zatem kierować słowa zachęty do tworzenia tych wspólnot. Dlatego przyjeżdżam np. na dni skupienia dla katechetów, informuję o ruchu i dzielę się materiałami, które przygotowuje sekretariat ERM-u. Wszystko po to, by powstawały nowe grupy i by ich formacja była spójna i przynosiła konkretne owoce – zauważa ksiądz moderator i tłumaczy: – ERM idzie według takich dwóch linii. Pierwsza z nich to Eucharystia a druga – kult Serca Pana Jezusa. Do grupy, którą prowadzę, należy 40 dzieci, które wypełniają różne ważne zadania, np. przygotowujemy całą liturgię Mszy św.: czytania, psalmy, dary, modlitwę wiernych, komentarze. Wtedy dzieci ubrane w koszulki ze znakiem ERM-u, żółte chusty, czapeczki z napisem ERM, angażują się i animują całą liturgię. A drugi taki bardzo ważny dzień związany jest z kultem Serca Pana Jezusa. W pierwszy piątek miesiąca wszystkie dzieci przystępują do sakramentu pokuty a później uczestniczą we Mszy św., którą też obsługują liturgicznie. Następnie prowadzą adorację, oddając cześć Sercu Pana Jezusa.

Reklama

Dzieci należące do ERM-u składają ślubowanie w dniu przyjęcia i mają za zadanie codzienne odmawianie specjalnej modlitwy, nazywanej „modlitwą codzienną”. Modlą się w niej w swoich intencjach, ale także w intencjach, które Ojciec Święty poleca wszystkim wierzącym na dany miesiąc.

Formacja i integracja

Formacja obejmuje regularne spotkania z katechezą. – Pomagają one realizować kolejne tematy, ale też pogłębiają wiarę dzieci, co jest bardzo ważne. Ale mamy też tzw. spotkania w radości, w szerszej wspólnocie, np. z rodzicami. Są to spotkania rodzinne, bardzo uroczyste, np. po uroczystości Chrystusa Króla mamy wspólną agapę. Ostatnio było nas blisko 100 osób, dzieci i rodziców. Jest to naprawdę piękny czas, który pozwala nam się dzielić naszymi radościami – opowiada ks. Eryk.

ERM to także wspólnotowe wyjazdy na wycieczki i pielgrzymki, m.in. do: Częstochowy, Pniew, Lichenia. – Każdego roku organizujemy też 4-dniowy wyjazd w Tatry. Mieszkamy wtedy u sióstr zakonnych, mamy warsztaty liturgiczne, muzyczne, wyjścia w góry i inne atrakcje. To są bardzo owocne wyjazdy, również z tego względu, że jeździmy całymi rodzinami. Dzieci jadą przynajmniej z jednym rodzicem. Nawiązuje się wtedy taka więź między nimi, inna niż w domu. A wyjścia w góry i spacery umacniają tę więź – opowiada ksiądz moderator.

Wspólnota jest też mocno obecna podczas uroczystości parafialnych, ponieważ ERM ma swoje szczególne święta, a wśród nich: Uroczystość Chrystusa Króla, uroczystość Bożego Ciała, NSPJ. Dzieci i młodzież mają też nabożeństwo do swoich patronów: św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Stanisława Kostki, którzy pomagają im wzrastać na drodze do świętości.

Reklama

Uroczystość 100-lecia

– W tym roku obchodzimy setną rocznicę założenia ERM-u w Polsce. Będziemy wspólnie świętować to wydarzenie w Pniewach, tam, gdzie są początki ERM-u. W dniach 16-18 maja organizujemy Festiwal Eucharystii, który jest skierowany do wszystkich. Zachęcamy nie tylko ERM, ale też dzieci komunijne czy rocznicowe. Jeśli katecheci mają ochotę i możliwość, aby przyjechać choćby z kilkorgiem dzieci, to również zapraszamy. Jest przewidziana modlitwa i wiele atrakcji. Będą Msze św., procesje eucharystyczne, adoracje. Festiwal będzie tak ukierunkowany, żeby ukazać Eucharystię jako centrum naszego życia. Będzie też okazja do spotkań w małych grupkach, wysłuchania świadectw. Zagrają zespoły MałeTGD i NiemaGOtu, będą tańce. I na pewno będzie to piękne przeżycie dla dzieciaków, bo będzie dużo radości – zachęca do wyjazdu ks. Eryk i dodaje: – Z moją grupą wybieramy się do Pniew. Mam już zapisane 54 osoby. Pniewy będą miejscem wielkiej modlitwy i wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za 100 lat istnienia ERM-u w Polsce.

Każda parafia otrzymała plakat reklamujący spotkanie w Pniewach, z kodem QR, przez który można pobrać materiały czy zapisać się na wyjazd. Jest również dostępny formularz do zapisów na stronie: erm.pl . Stronę warto odwiedzić również z innych powodów – znajduje się na niej wiele informacji i aktualności związanych z działalnością ERM-u.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do dyplomatów: budujmy pokój, głosząc sprawiedliwość i prawdę

2025-05-16 10:49

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Podczas pierwszego spotkania z członkami Korpusu Dyplomatycznego, akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej, Papież Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka. Zaprosił dyplomatów do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz pokoju, którego nie można osiągnąć bez sprawiedliwości oraz prawdy.

Witając ambasadorów i członków służb dyplomatycznych słowami „Pokój z wami!”, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, Papież Leon XIV podziękował za ich „niestrudzoną pracę”, a także za liczne przesłania, jakie nadeszły po śmierci Papież Franciszka i z okazji wyboru nowego Papieża, także z krajów nieutrzymujących stosunków dyplomatycznych z Watykanem. „Jest to znaczący wyraz szacunku, który zachęca do pogłębienia wzajemnych relacji”– zauważył Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Gdy przyszły Papież obejmował swój kościół tytularny

2025-05-16 11:03

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Prevost

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Mieszkam dwa kroki od Watykanu i przez wiele lat moją parafią był kościół Matki Bożej alla Fornaci prowadzony przez trynitarzy. Ale często zamiast do parafii chodzę do kościoła św. Moniki, który znajduje się w kompleksie budynków Kurii Generalnej augustianów, naprzeciw Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji Nauki Wiary.

Ten kościół jest również jednym z kościołów tytularnych Rzymu, tzn. kościołem diecezji rzymskiej przydzielanym przez papieża jednemu z kardynałów - w ten sposób kardynał staje się członkiem kleru rzymskiego, osobą uprawnioną do wyboru papieża w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusze Caritas pielgrzymami nadziei w Bierutowie

2025-05-16 21:11

mat. pras

W Bierutowie odbył się zjazd wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W roku jubileuszowym wolontariusze stali się pielgrzymami nadziei. 200 młodych z 6 szkół przeszło przez ulice miasteczka z orędziem nadziei. Sami podnosili swoje kompetencje na warsztatach z żołnierzami, ratownikami, strażakami i ratownikami medycznymi.

W symbolicznym pochodzie, niosąc krzyż oraz prowadzeni przez czterech pielgrzymów nadziei ubranych w szaty z logo jubileuszu, udali się do kościoła pw. św. Józefa w Bierutowie – świątyni jubileuszowej na wielkim szlaku archidiecezjalnym. Tam wspólnie odmówili nabożeństwo majowe i wysłuchali katechezy o nastoletnim Jezusie, który przygarnia owcę – znak Jego troski i opieki. Każdy z uczestników otrzymał medalik ze św. Józefem i młodym Jezusem trzymającym czule owcę w ramionach, który zdobi kaplicę Domu św. Józefa w Małkowicach. Sympatycznym momentem modlitwy było wypuszczenie w niebo balonów – symbolu modlitw i nadziei unoszącej się nad Bierutowem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję