Reklama

Niedziela Przemyska

Filateliści w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W szczególny sposób kanonizację Jana Pawła II uczcił Jarosław. Podziękowaniem Bożej Opatrzności za dar świętości Papieża Polaka były uroczystości w jarosławskiej kolegiacie, wystawa filatelistyczna oraz kartka pocztowa i datownik poświęcone Janowi Pawłowi II, wydane z okazji kanonizacji przez Pocztę Polską.

Dziękczynienie w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia, a po niej Msza św., której w kolegiacie pw. Bożego Ciała przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn, a okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii ks. prał. Marian Bocho. Jednym z akcentów związanych z kanonizacją Papieża Polaka jest wystawa filatelistyczna znaczków i kart pocztowych związanych z Janem Pawłem II oraz kultem Matki Bożej prezentowana w Galerii „Za Chórem” jarosławskiej kolegiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie znalazły się trzy cykle: „Papież Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata” ze zbiorów kolekcjonerskich Stanisława Świerka, „Sanktuaria Maryjne” ze zbiorów Stanisława Roga oraz zbiór klasy międzynarodowej „Kult Jasnej Góry” Juliana Bałucha. Perełką kolekcjonerską tego zbioru, a dziś także relikwią, jest autentyczny autograf Jana Pawła II, złożony w 1991 r. podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie na całostce pocztowej wydanej z okazji odbywających się tam uroczystości.

Reklama

„Tu, w tej świątyni, w której się obecnie gromadzimy, stawiał swoje stopy ogłoszony dziś świętym Jan Paweł II. Stąd błogosławił mieszkańców ziemi jarosławskiej. Tę wystawę poświęcamy w hołdzie naszemu wielkiemu rodakowi” – mówił podczas otwarcia wystawy Julian Bałuch przypominając, że św. Jan Paweł II, symbol dobra i miłości do Boga i człowieka, był i wciąż jest najczęściej przedstawianą osobą na znakach pocztowych na wszystkich kontynentach. „Niewiele jest krajów, które nie wydały żadnego znaku pocztowego z wizerunkiem Papieża Polaka. Wśród nich są m.in. Rosja, Białoruś i Mołdawia” – wylicza Julian Bałuch.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Poczta Polska wydała kartkę pocztową i przygotowała okolicznościowy datownik stosowany na poczcie głównej w Jarosławiu do 24 maja. Okolicznościowy datownik i ozdobna kartka pocztowa związane z kanonizacją Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia powstały z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Jarosławiu. Datownik i kartka pocztowa, stanowiące gratkę dla kolekcjonerów, a zarazem historyczną pamiątkę kanonizacji Jana Pawła II, ukazują wizerunek Ojca Świętego w stroju pontyfikalnym z ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa. Jest to fragment mozaiki z kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, autorstwa włoskiego artysty prof. Venturiniego. Na datowniku, nad postacią Papieża, został umieszczony herb Wolnego Królewskiego Miasta Jarosławia i napis w części górnej: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, zaś w dolnej: „Jarosław 1 27.04.2014”. Z kolei kartka pocztowa z wizerunkiem Papieża ukazuje od góry napis: „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Wystawa Filatelistyczna”, u dołu zaś widnieje napis: „Fragment Mozaiki z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu”. Autorem projektu datownika i kartki jest Julian Bałuch, posiadacz unikatowego zbioru kart pocztowych i stempli okolicznościowych wydawanych z różnych okazji. W swoich zbiorach kolekcjoner i wystawca posiada m.in. karty i stemple, jakie ukazały się w 2000 r. z okazji nadania Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, a także szereg innych wydanych już po śmierci Polaka Papieża. W swojej refleksji podkreśla, że św. Jan Paweł II był i wciąż pozostaje dla Polski darem od Pana Boga, który nie odszedł, bo wciąż jest obecny w swej nauce, jaką pozostawił, ale także w różnego rodzaju zbiorach, także filatelistycznych. „Ojciec Święty uczył, jak mamy żyć, jak pracować. Wpajał nam nieustannie, że najważniejsza jest miłość do Pana Boga i do siebie nawzajem. Mam nadzieję, że także poprzez kartkę pocztową i okolicznościowy datownik pozostanie jeszcze bliżej w sercach nie tylko kolekcjonerów” – zauważa Julian Bałuch.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drohiczyn: podczas Mszy Krzyżma przekazano Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

kanonizacja

Mariusz Książek

Prośmy Boga, by nasze kapłaństwo było iskrą Miłosierdzia, bo widocznie epoka, w której żyjemy potrzebuje tego – mówił dziś do księży bp Antoni Dydycz. Administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej przewodniczył w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie Mszy Krzyżma. Na jej zakończenie. delegacje ze wszystkich parafii otrzymały zapalone lampiony z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Bożego.

W kazaniu bp Dydycz mówił o łączności duchowej z Wieczernikiem, z Ojcem Świętym Franciszkiem a w tym roku również z nowo mianowanym biskupem, który obejmie diecezję 25 maja. – Już teraz musimy wypraszać dla niego łaski, by przyniósł do nas bogaty zasób duchowych treści i duchowych przeżyć – wzywał emerytowany biskup drohiczyński. Modlono się także za księży, którzy przeżywają trudności i zmagania wewnętrzne oraz za zmarłych księży, a także wszystkich wiernych
Bp Dydycz wyrażając radość z licznej obecności w katedrze kapłanów, przypomniał kraje, w których pracują księża z diecezji drohiczyńskiej. - Miłość i gorliwość dają o sobie znać na przestrzeni wieków. Żadne prześladowania nie były w stanie przeszkodzić, osłabić jakości jaka zawiera się w kapłańskim powołaniu. Jakości, która płynie z zaufania Jezusa Chrystusa, który swoje cierpienie i śmierć na krzyżu składa w ręce każdego kapłana – mówił kaznodzieja.
Nawiązując do listu Episkopatu Polski do kapłanów, biskup przytoczył słowa: „ To nie wyście mnie wybrali” i przypominał, ze kapłaństwo jest darem. Zwrócił też uwagę, że zarówno kapłaństwo, jak i człowieczeństwo są darami Bożymi, które należy szanować, szacunkiem tym darząc jednocześnie Stwórcę.
Administrator diecezji drohiczyńskiej nawiązał też do zbliżającej się kanonizacji i zachęcał, by przy tej okazji poznać życiorys Jana XXIII i przypomnieć sobie przesłanie Jana Pawła II.
- Prośmy Boga, by nasze kapłaństwo było iskrą Miłosierdzia, bo widocznie epoka w której żyjemy potrzebuje tego. Skoro u progu tej epoki Pan Jezus przekazał swojej świętej sekretarce tyle treści i polecił by je spisała, to widocznie na te czasy jest to konieczne. Wszyscy powinniśmy czuć się dumni, że w naszych czasach kapłaństwo utożsamia się z miłosierdziem, które może dawać o sobie znać na różne sposoby, a wszystko zaczyna się od tej iskierki, tak jak zaczęło się od skromnego żłóbka w Betlejem – mówił
W wielkoczwartkowej Eucharystii wzięli udział także alumni, siostry zakonne, służba liturgiczna przybyła z całej diecezji oraz wierni z Drohiczyna, zaś oprawą muzyczną zajęła się młodzież z Diecezjalnych Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Na zakończenie Mszy Św. delegacje ze wszystkich parafii otrzymały zapalone lampiony z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Bożego. To symboliczne światło ma być przekazane rodzinom w Niedzielę Miłosierdzia.
- W geście przyjęcia Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia zawieramy postanowienie, że będziemy ludźmi miłosierdzia, którzy w codzienności kierują się wyobraźnią miłosierdzia i są dla siebie nawzajem znakiem podnoszącej na duchu nadziei oraz świadkami czynnej, bezinteresownej miłości i odpowiedzialnej wiary - mówił ks. dr Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w drohiczyńskiej kurii, który przewodniczył delegacji diecezjalnej, odbierającej ten znak w Sanktuarium w Łagiewnikach, gdy w Wielki Czwartek przedstawiciele parafii odbierali go z rąk bp. Dydycza.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję