Od wczesnych godzin porannych wierni różnych Kościołów, często niosący misternie zdobione krzyże, szli ulicami jerozolimskiego Starego Miasta. Procesje Drogi Krzyżowej rozpoczęli licznie zgromadzeni etiopscy chrześcijanie, a następnie wierni grecko-prawosławni, którzy wyruszyli z dużym opóźnieniem. Następnie katolicy obrządku łacińskiego dołączyli do franciszkanów. Za nimi podążali arabskojęzyczni katolicy jerozolimscy. Izraelska policja zabezpieczyła trasę, która zakończyła się przy Bazylice Grobu Pańskiego.
Wieczorem w Bazylice Bożego Grobu odbędzie się ciesząca się dużym zainteresowaniem „Procesja pogrzebu Pana Jezusa”. Krucyfiks niesiony jest w procesji wewnątrz bazyliki, podczas której są czytane w różnych językach fragmenty Pasji. Na Kalwarii odbywa się ceremonia zdjęcia figury Ukrzyżowanego z krzyża, która zostaje przeniesiona na białym płótnie do Kamienia Namaszczenia, gdzie Kustosz Kustodii Ziemi Świętej, naśladując kobiety, namaszcza ją wonnościami i olejkami. Następnie procesja udaje się do kaplicy Bożego Grobu, gdzie jest czytamy ostatni fragment Ewangelii o pochówku ciała Jezusa oraz nawiedzeniu już pustego grobu przez Marię Magdalenę, a także Piotra i Jana.
Kościoły zachodni i wschodni obchodzą Wielkanoc w tym roku w tym samym dniu. Najważniejszym punktem obchodów Wielkanocy w Jerozolimie jest licząca ponad 1200 lat „Liturgia Świętego Ognia” w południe w Wielką Sobotę. Zgodnie z wierzeniami prawosławnymi, płomień jest cudownie zapalany w kaplicy grobu Chrystusa. Ogień jest następnie przekazywany wiernym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu