Wraz z Arcybiskupem Przemyskim Eucharystię koncelebrował arcybiskup senior Józef Michalik, biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio oraz licznie zgromadzeni prezbiterzy diecezjalni i zakonni z całej archidiecezji przemyskiej.
We wprowadzeniu do wspólnej modlitwy abp Szal zachęcił wszystkich do przeniesienia się do Wieczernika. – Dziękując Panu Bogu za dary, które tam stały się udziałem nas, ludzi. W sposób szczególny dziękujemy dzisiaj za dar sakramentu kapłaństwa i sakramentu Eucharystii. Prosząc o to, abyśmy byli wierni tym darom, które otrzymaliśmy. Modląc się także o wytrwanie w powołaniu, modląc się o nowe powołania. Modląc się o to, aby oleje święte, które zostaną dzisiaj uroczyście poświęcone przyczyniały się do wzrostu naszych wiernych, do wierności – zachęcał metropolita przemyski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Adam Szal przypomniał obrzęd święceń kapłańskich. – Przez nałożenie rąk i modlitwę święceń jest udzielany dar Ducha Świętego, jest wyciskane niezatarte znamię, dzięki któremu przez ten sakrament jesteśmy w sposób szczególny upodobnieni do Chrystusa i Jego sługami, sługami Kościoła – mówił metropolita do zgromadzonych kapłanów. – Przyjęcie święceń łączy się ze świadomością trwania w wierności – dodał.
Reklama
Jak wskazał hierarcha, wierność to nie tylko cecha kapłańskiego życia, ale to sedno każdego życia człowieka wierzącego. – Dziś w sposób szczególny wspominamy o wierności kapłańskiej. O wierności polegającej na tym, by zachować uległość Chrystusowi, wierność powołaniu, wierność złożonym przyrzeczeniom, wierność zobowiązaniom wypływającym z celibatu i wierność przyrzeczeniu posłuszeństwa biskupowi, wierność Ewangelii, a także wierność przepisom liturgicznym – wyliczał kaznodzieja.
– Na początku wierność wydaje się czymś bardzo łatwym. Łatwo jest odpowiedzieć na powołanie w młodości, bo nieraz samo kapłaństwo jest czymś wymarzonym od dzieciństwa. A młodość niesie ze sobą moc i entuzjazm posługi – powiedział arcybiskup, przypominając, że w obliczu trudności początkowy entuzjazm może słabnąć. – Niech w każdej chwili naszego życia towarzyszy nam przekonanie, że skoro Pan Bóg nas wybrał, wezwał, to udzieli nam wszelkiej pomocy, jakiej będziemy potrzebować. Bo łaski nam zapewne nie zabraknie – dodał i zachęcał księży, aby codziennie walczyć o swoje powołanie kapłańskie, za wzór sobie stawiając wierność Chrystusa.
Metropolita przemyski ostrzegał, że brak wierności może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. – Bywa, że te tragedie w życiu chrześcijanina, czy kapłana, rozpoczynają się w braku wierności w drobnych rzeczach. Bywa, że te niewierności początkowo są niezauważalne. Ale mogą doprowadzić do poważnego kryzysu – podkreślał abp Szal. – Pamiętajmy przy tym, że nie można być wiernym bez zjednoczenia się z Chrystusem i Jego Kościołem – dodał zachęcając do wierności w drobnych rzeczach.
Reklama
Metropolita przypomniał, że w archidiecezji przemyskiej jest wiele przykładów wiernych i świętych kapłanów: św. bp Józef Sebastian Pelczar, św. Jan z Dukli, bł. ks. Jan Wojciech Balicki, bł. ks. Bronisław Markiewicz, bł. ks. August Czartoryski, bł. o. Michał Czartoryski. – Ale także i kandydaci do chwały ołtarzy: o. Wenanty Katarzyniec, ks. Marcin Tomaka, ks. Jan Siuzdak i wielu innych kapłanów – przypominał kaznodzieja. – Wszyscy oni pamiętali, że świętość zależy od doskonałego spełniania codziennych spraw i obowiązków – podkreślał.
Wobec tego metropolita zachęcał, aby często korzystać z sakramentu pokuty. – Przy każdym uklęknięciu przy konfesjonale rozpoczynamy nową drogą. Możemy wrócić na drogę z większą znajomością siebie, a w konsekwencji z większą pokorą i dojrzałością – powiedział hierarcha.
Abp Szal zachęcał, aby dziękować Panu Bogu za powołanie do świętości oraz do wiernej realizacji drogi kapłańskiej. – W ten szczególny dzień, którym jest Wielki Czwartek, bardzo dziękuję każdemu z was za waszą liczną obecność w tej wspólnocie eucharystycznej. Niech naszym wspólnym udziałem będzie radość i entuzjazm wiary, które są bardzo potrzebne, gdy przychodzą chwile cierpienia, zmęczenia czy poczucia zagubienia – powiedział metropolita do prezbiterium archidiecezji przemyskiej oraz zapewnił o duchowej łączności z chorymi i starszymi kapłanami, którzy byli nieobecni w przemyskiej archikatedrze.
Na zakończenie abp Szal zauważył obecność członków Liturgicznej Służby Ołtarza i schól parafialnych. – Pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich ministrantów, dziękując za to, że są blisko ołtarza, blisko Chrystusa i są wierni swojemu powołaniu, aby być ministrantami i członkiniami schól parafialnych – powiedział hierarcha i podziękował także wszystkim słuchaczom Radia FARA, którzy łączyli się duchowo z celebracją w Bazylice Archikatedralnej i swoją modlitwą wspierają duchownych.
Po homilii wszyscy kapłani zgromadzeni w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie wobec biskupa diecezjalnego. W czasie Eucharystii został także poświęcony olej chorych i olej Krzyżma Świętego. W tym roku były one przechowywane w nowych naczyniach, które abp Adam Szal pobłogosławił w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu.