Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Belgia

Obrońcy życia na ulicach Brukseli

W niedzielę 30 marca br. ulicami stolicy Belgii – Brukseli już po raz 5. przeszedł Marsz dla Życia. Wzięło w nim udział ok. 2 tys. osób, w tym 50-osobowa grupa obrońców życia skupionych w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Szczecinie, a szczególnie w jednej z jego sekcji – Bractwie Małych Stópek.

Podczas marszu był obecny również arcybiskup Mechelen-Brukseli i prymas Królestwa Belgii – André-Joseph Léonard, który mimo wielu ataków ze strony środowisk liberalnych bardzo konsekwentnie wspiera każdy wysiłek w obronie życia i jego godności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy tegorocznej manifestacji dla życia wyrazili kategoryczny sprzeciw wobec eutanazji, rozumianej jako działanie lub zaprzestanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by uśmierzyć ból. Uczestnicy marszu domagają się zatem rozwoju opieki paliatywnej, a nie eutanazji.

Joanna Szałata

Modlitwa przed kanonizacją

Białe czuwanie w Rzymie

Reklama

W przeddzień kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II odbędą się w Rzymie trzy czuwania modlitewne. Najpierw, w środę 22 kwietnia o godz. 20.30, w Bazylice św. Jana na Lateranie zgromadzi się młodzież. Spotkaniu będzie przewodniczył papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini. Głos zabiorą postulatorzy spraw kanonizacyjnych obu Papieży: ks. prał. Sławomir Oder i o. Giovangiuseppe Califano OFM. Katechezę wygłosi ks. Fabio Rosini, dyrektor Służby Powołaniowej Wikariatu Rzymu. Z kolei w sobotę 26 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice św. Jana na Lateranie zgromadzą się pielgrzymi z Bergamo, rodzinnej diecezji Jana XXIII. Tego samego dnia o godz. 21.00 rozpocznie się w kościołach śródmieścia Rzymu „biała noc modlitwy”. W 11 świątyniach zapewniona będzie animacja liturgiczna – w języku polskim w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona.

Papieskie gratulacje

Nowy patriarcha syryjski

Życzenia dalszego rozwijania przyjaznych stosunków między Kościołem katolickim a Syryjskim Kościołem Ortodoksyjnym przekazał papież Franciszek w depeszy gratulacyjnej do jego nowego zwierzchnika – patriarchy Ignacego Efrema II. Został on wybrany 31 marca br. na 123. patriarchę Antiochii i Całego Wschodu, Najwyższego Zwierzchnika Powszechnego Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Wyboru dokonali uczestnicy Świętego Synodu tej wspólnoty wyznaniowej z siedzibą w Damaszku. Syryjski Kościół Ortodoksyjny, zwany też jakobickim, wraz z Kościołami koptyjskim, ormiańskim i etiopskim należy do Starożytnych Kościołów Wschodu, zwanych „niechalcedońskimi”. Nazwa ta wzięła się stąd, że Kościoły te nie przyjęły postanowień Soboru w Chalcedonie w 451 r., na którym m.in. potępiono jako herezję monofizytyzm, czyli pogląd, iż w Panu Jezusie była tylko jedna natura – boska, bez ludzkiej. Kościół syryjski liczy ok. 3,5 mln wiernych na całym świecie.

Ludzie

Ignazio Marino

Burmistrz Rzymu Ignazio Marino poinformował, że na kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia br., spodziewanych jest ok. 3 mln osób. – Trudno oszacować liczbę uczestników m. in. dlatego, że wielu pielgrzymów przybędzie statkami i będzie nocować na ich pokładzie – powiedział Marino i dodał, że ponad 2 mld ludzi będzie oglądało to wydarzenie przez telewizję.

Jak poinformował burmistrz Wiecznego Miasta, szerokie ulice od Via dei Fori Imperiali do Koloseum będą zamknięte dla ruchu. Tam zostaną umieszczone 27 kwietnia trzy wielkie ekrany, na których będzie można śledzić uroczystość. Kolejne 4 znajdą się na: Piazza Navona, Piazza del Popolo, Piazza Santa Maria Maggiore i przy Zamku Anioła.

Myśli wciąż aktualne

Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży – zwłaszcza jeśli jest to twoje własne dziecko.
Jan Paweł II, Radom, 4 czerwca 1991 r.

Krótko

Ukraińska gospodarka przeżywa trudne chwile. Hrywna straciła od początku roku połowę wartości. Nowy rząd podwyższył podatki i akcyzę, a obniżył m.in. pomoc socjalną. Szykują się także zwolnienia w kadrze urzędniczej.

Rosja wprowadziła zakaz importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. To kara za polskie zaangażowanie na Ukrainie.

Radio Watykańskie w archiwum audio udostępnia w formie digitalnej papieskie wypowiedzi od 1931 r. do dzisiaj. Każdy więc bez żadnego odtwarzacza będzie mógł usłyszeć głos papieży: Piusa XI, Piusa XII, Jana XXIII i Jana Pawła II.

Stanowisko sekretarza generalnego NATO obejmie 1 października 2014 r. były premier Norwegii Jens Stoltenberg.

Zachód skłania się do uznania Ukrainy za rosyjską strefę wpływów. W zamian za to Stany Zjednoczone chcą rozmieścić swoje wojska w Europie Środkowej, w tym w Polsce – podała „Rzeczpospolita”.

Na kijowskim Majdanie organizacją masowych zabójstw demonstrantów kierował bezpośrednio ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a część sprawców ukrywa się na Krymie – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko.

Na północy Włoch karabinierzy aresztowali pod zarzutem terroryzmu, działalności wywrotowej i przygotowywania planów „ludowego powstania” 24 separatystów, którzy założyli ruch zwolenników oderwania regionu Wenecja Euganejska od reszty kraju.

ONZ poinformował, że liczba uchodźców, którzy zbiegli z Syrii do sąsiedniego Libanu, przekroczyła milion. Dziennie do Libanu przybywa 2,5 tys. uchodźców.

Chile nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 8,2 stopni w skali Richtera. Fale tsunami przekraczały 2 metry. Zginęło 6 osób, a kilka tysięcy zostało ewakuowanych.

2014-04-08 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Nowy rekord we Francji: ponad 20 000 dorosłych i nastolatków przyjęło chrzest w Wielkanoc

2026-04-07 10:07

[ TEMATY ]

chrzest

Francja

Adobe Stock

We Francji odnotowano ponad 20 000 chrztów dorosłych i nastolatków podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Nowy raport opublikowany przez Konferencję Episkopatu Francji przedstawia najnowsze statystyki dotyczące tegorocznych Świąt Wielkanocnych, obchodzonych w niedzielę 5 kwietnia, podczas których około 8200 nastolatków i 13 200 dorosłych przyjęło wiarę katolicką.
CZYTAJ DALEJ

Zakon Maltański niesie pomoc Libańczykom zagrożonym na terenach w pobliżu granicy z Izraelem

2026-04-07 17:11

[ TEMATY ]

Liban

pomoc

pomoc charytatywna

Vatican Media

W związku z trudną sytuacją ludności żyjącej w Libanie blisko granicy z Izraelem, pomoc niesie Zakon Maltański. Na początku Wielkiego Tygodnia przewodniczący Libijskiego Związku Kawalerów Maltańskich przyjął w Bejrucie burmistrzów i wójtów 10 miejscowości położonych przy granicy z Izraelem, obiecując pełną i bezwarunkową pomoc, która pozwoli im pozostać na swoim terytorium.

Przewodniczący Marwan Sehnaoui w rozmowie z mediami watykańskimi zwrócił uwagę, że mieszkańcy tych terenów cierpią z powodu wojny między Hezbollahem a Izraelem, który nie wyklucza okupacji całego południowego Libanu. Podkreślił, że w obecnych wojennych warunkach podróż burmistrzów i wójtów do Bejrutu była aktem odwagi. „Chcieliśmy w Wielkim Tygodniu wspólnie z nimi przejść z mroków ukrzyżowania do światła Zmartwychwstania”. Zapowiedział również pełną mobilizację Zakonu na rzecz konkretnej, długofalowej pomocy dla mieszkańców, która nie tylko pomoże im pozostać na swoich terytoriach, ale również żyć godnie dzięki stworzonym miejscom pracy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję