Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy jesteśmy w ręku Maryi

W rytmie każdego kończącego się dnia bardzo ważna i wymowna dla Polaków jest godzina 21, gdy stają na Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej lub łączą się duchowo z Jasną Górą przez stacje radiowe czy Telewizję Trwam. Wszystkie swoje sprawy, radości i troski przynoszą do Matki na Jasną Górę i składają na Ołtarzu Ojczyzny. Tak było też 6 marca 2014 r., w dniu wyboru nowego generała Zakonu Paulinów, którego ojcowie i bracia są stróżami tego świętego miejsca. Na Apelu Jasnogórskim obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wszystkim zgromadzonym, a szczególnie nowemu generałowi o. Arnoldowi Chrapkowskiemu, przekazał ważne przesłanie i życzenia. Powiedział: – Każdemu z nas jest potrzebna świadomość i pewność wiary, że jesteśmy w ręku Maryi, aby przez Jej Syna przemieniać ten świat na bardziej Boży i bardziej ludzki. Tego życzymy Ojcu Generałowi i również jego wszystkim współbraciom w kapłańskim posługiwaniu. Pasterskim błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup zakończył ten ważny dzień, wpisujący się w wielowiekową historię Zakonu Paulinów, bo to przecież dzień rozpoczęcia kadencji kolejnego – 86. przełożonego generalnego synów duchowych św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

(Red.)

Powołanie paulińskie to charyzmat jasnogórski

Reklama

W swym pierwszym wywiadzie dla mediów nowy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał za Janem Pawłem II, że paulińskie powołanie to charyzmat jasnogórski, a wielkim zadaniem dla całej zakonnej wspólnoty jest dziś odczytanie go na nowo i dostosowanie do współczesnych realiów. – Ogromne bogactwo Zakonu, tworzone przez pokolenia, teraz nam zostało zlecone. Ta historia musi być przez nas na nowo odczytana, w nowym świetle zrozumiana i przeniesiona w rzeczywistość współczesnego świata – powiedział. Podkreślił, że właściwe tylko paulinom jest to, że specyfika jednego domu: jasnogórskiego zdominowała posługę zakonników na całym świecie. – Jak mówił Jan Paweł II, charyzmat jasnogórski jest charyzmatem całego zakonu, nie tylko Jasnej Góry – przypomniał o. Chrapkowski. Mówiąc o przestrzeniach działalności paulinów, zwrócił uwagę, że wielkim wyzwaniem duszpasterskim jest dziś potrzeba zrozumienia człowieka. – Być blisko człowieka w tych jego ogromnych biedach, o których teraz wiemy bardzo dużo, i być blisko człowieka w jego relacji z Bogiem, kiedy on poszukuje na nowo sensu życia, to bardzo ważne zadanie – podkreślił o. Chrapkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy pauliński generał przypomina, że Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika w ostatnich latach przyjął charakter międzynarodowy. Po raz pierwszy w najnowszej jego historii w Kapitule Generalnej, obradującej na Jasnej Górze od 1 marca 2014 r., uczestniczy aż 10 cudzoziemców. Paulini mają swoje placówki w 17 krajach świata. Najważniejszym miejscem i siedzibą przełożonego generalnego jest Jasna Góra.

(Red.)

Czcigodnemu Ojcu Generałowi
dr. Arnoldowi Chrapkowskiemu OSPPE
gratulujemy wyboru na nowego przełożonego generalnego Zakonu Paulinów
i życzymy duchowej mocy w prowadzeniu wspólnoty zakonnej
drogami wskazanymi przez św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Niech Maryja, Pani Jasnogórska, otacza Ojca zawsze swą Matczyną opieką,
a współbracia wspierają w działaniach na rzecz służby Kościołowi i Zakonowi Paulinów.
Obiecujemy modlitwę w intencji Ojca Generała.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś z zespołem redakcyjnym „Niedzieli”

O. Arnold Chrapkowski OSPPE, Generał Zakonu Paulinów

Urodził się 28 kwietnia 1968 r. w Dziemianach na Kaszubach. Nowicjat odbył w klasztorze w Leśniowie, a studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie, uzyskując tytuł magistra teologii. 30 lipca 1983 r. na Jasnej Górze na ręce ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Jana Nalaskowskiego złożył profesję wieczystą. 21 sierpnia 1993 r. na Jasnej Górze z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka otrzymał święcenia diakonatu, a 18 czerwca 1994 r. – święcenia kapłańskie.

Reklama

Skierowany został najpierw do pracy duszpasterskiej i katechetycznej w klasztorze w Leśnej Podlaskiej, gdzie pełnił również urząd podprzeora klasztoru. W parafii leśniańskiej prowadził duszpasterstwo młodzieżowe oraz rozgłośnię terenową Radia Podlasie. W 1998 r. został skierowany na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Papieski Uniwersytet Laterański w Rzymie. W latach 1998-99 odbył kurs Studium Congregationis De Causis Sanctorum i uzyskał dyplom postulatora spraw kanonizacyjnych. W 2001 r. otrzymał stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. Po studiach został skierowany na Jasną Górę i rozpoczął wykłady z zakresu prawa kanonicznego w WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

W latach 2002-08 pełnił urząd podprzeora klasztoru na krakowskiej Skałce. W tym czasie podjął pracę dydaktyczno-naukową jako adiunkt przy Katedrze Prawa Małżeńskiego Instytutu Prawa Kanonicznego na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, następnie – Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prowadził również zajęcia z zakresu prawa kanonicznego w innych seminariach zakonnych w Krakowie.

Od 2008 r. był wikariuszem generalnym Zakonu Paulinów. 6 marca 2014 r. został wybrany na 86. przełożonego generalnego Zakonu św. Pawła Pustelnika.

Zapowiedzi jasnogórskie

17, 18, 19 marca – Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej

20 marca – Maturzyści Diecezji Sosnowieckiej

21 marca – Maturzyści Diecezji Legnickiej

21 marca – Maturzyści Diecezji Kaliskiej

22 marca – 34. Pielgrzymka Obrońców Życia

22, 24 marca – Maturzyści Archidiecezji Gnieźnieńskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peru cieszy się z papieża z „peruwiańską duszą”

2025-05-09 18:06

[ TEMATY ]

Peru

Papież Leon XIV

Vatican News

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Kard. Robert Prevost przed konklawe

Ledwie biały dym rozwiał się z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie, w Peru zaczęły pojawiać się nagłówki świadczące o radości z wyboru nowego papieża. „Papież jest Peruwiańczykiem” - napisała gazeta „La Razón”. Wybór Amerykanina, kard. Roberta Prevosta na papieża wstrząsnął całym krajem w Ameryce Południowej. Leon XIV spędził większą część swojego życia w Peru.

Media szybko opublikowały peruwiański dowód tożsamości papieża, ponieważ po dziesięcioleciach pobytu w tym kraju kardynał otrzymał także obywatelstwo tego andyjskiego państwa. „Trudno będzie mi opuścić wszystkie te społeczności” - powiedział w swoim ostatnim wywiadzie na peruwiańskiej ziemi przed wyjazdem do Rzymu dwa lata temu.
CZYTAJ DALEJ

Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat

2025-05-09 16:24

[ TEMATY ]

rozmowa

Synod o Synodalności

Papież Leon XIV

PAP/ANDREA SOLERO

Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.

Dawid Gospodarek (KAI): Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o kard. Robercie Prevoście? Julia Osęka: Jesienią 2023 roku, kiedy to rywalizujący z moim uniwersytetem Villanova University opublikował post o nominacji kardynalskiej ich absolwenta — biskupa Roberta Prevosta. Szybkie wyszukiwanie w Google pocieszyło mnie informacją, że młody Robert nie grał w koszykówkę przeciwko moim Saint Joe’s Hawks, ale za to studiował matematykę — swój człowiek. Data konsystorza została wyznaczona na 30 września — tylko dzień przed rozpoczęciem pierwszej sesji Synodu o synodalności, w której brałam udział jako delegatka z Ameryki Północnej. Kilka dni później, stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Filadelfii, zamieniłam kilka zdań ze znajomymi augustianami, którzy wybierali się do Rzymu tym samym lotem co ja, żeby świętować razem z ich współbratem. Wspominali go ciepło, jako dobrego współbrata, administratora, misjonarza i generała ich zakonu. Pomyślałam wtedy, że dobrze mieć w naszym Kościele kardynałów, którzy mają nie tylko doktoraty i tytuły, ale też dobrych kumpli z Filadelfii - to dobrze świadczy o człowieku. Na konsystorz ostatecznie nie poszłam, wybrałam warsztaty z grupą z Taizé w ramach spotkania młodych przed modlitwą ekumeniczną, która odbyła się wieczorem 30 września 2023, otwierając tym samym zgromadzenie generalne Synodu o synodalności. Teraz myślę, że gdyby papież Leon mógł wybrać, to pewnie też poszedłby z nami na te warsztaty.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławskie Czytanie Edyty Stein

2025-05-09 18:30

Towarzystwo im. Edyty Stein

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

Salon Steinów w Domu Edyty Stein we Wrocławiu

W salonie domu rodzinnego Steinów przy ul. Nowowiejskiej 38 odbędą się dwa spotkania, w trakcie których uczestnicy zmierzą się z dziełem Edyty Stein pt. „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Areopagicie”.

Spotkania odbędą się 10 i 17 maja o godz. 10, pod okiem znawcy filozofii – ks. Bartłomieja Kota, duszpasterza akademickiego wrocławskiej „Maciejówki”. – Ponieważ bez odpowiedniego przygotowania łatwo można się zniechęcić do dzieł Edyty Stein, uczestnicy będą mieli szansę przez dwa warsztatowe spotkania przygotować się do owocnej lektury tekstu – mówi ks. Bartłomiej Kot.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję