Reklama

Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem

Przyjście Chrystusa nadało sens światu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 20 grudnia w auli Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego przeżywali opłatkowe spotkanie wykładowcy i studenci Punktu Konsultacyjnego w Płocku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zgromadzonych gości powitał Dyrektor Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej, ks. kan. dr Daniel Brzeziński. Powiedział m.in.: "Uroczystość Bożego Narodzenia bez Chrystusa, bez religijnych korzeni, choćby najbardziej rzewna, ciepła i rodzinna, traci wszelki sens. Starożytni Grecy liczyli czas od pierwszej olimpiady, Rzymianie - od daty założenia Rzymu, inne państwa, jak np. Egipt, liczyły lata od wstąpienia na tron aktualnego władcy. Chrześcijanie początkowo stosowali sposób liczenia czasu taki, jaki obowiązywał w danym kraju, ale od VI w. Kościół, a wraz z nim cała cywilizacja europejska, wyrosła przecież z chrześcijaństwa, zaczęli liczyć lata od dnia narodzin Chrystusa, bo Boże Narodzenie, przyjście na świat Bożego Syna, jedynego Zbawiciela człowieka i świata, uznali za absolutnie najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości. Z tego wydarzenia wypływa cała radość świąt Bożego Narodzenia. Tej radości oraz tego, by każdy uczył się dawać Jezusa innym tak, jak dała Go światu Maryja" - życzył Ksiądz Dyrektor całej uczelnianej rodzinie.
Życzenia studentom i pracownikom UKSW złożył biskup płocki Stanisław Wielgus. Przypomniał w nich o tym, że chrześcijaninowi nie może wystarczyć jedynie horyzontalny, poziomy wymiar świąt, z choinką, stołem, prezentami i innymi bożonarodzeniowymi tradycjami. Jest to potrzebne, ale nie można się na tym zatrzymać, gdyż życie chrześcijanina podobnie jak krzyż Chrystusa powinno mieć dwa wymiary: oprócz horyzontalnego także wertykalny, pionowy, łączący człowieka z Bogiem. Odwołując się do słów Borysa Pasternaka mówiących o przyjściu na świat Jezusa, Ksiądz Biskup stwierdził: "to rzeczywiście był moment najważniejszy w historii kosmosu: na świat przyszedł Logos. Ewangelia wg św. Jana zaczyna się od słów: Na początku było Słowo... Niektórzy mówią, że lepiej to przetłumaczyć: "na początku był Sens", chodzi tu bowiem o Słowo, które ma sens: Chrystus nadał sens całemu kosmosowi. Chrystus dlatego jest nazwany Słowem, że łączy dwa światy: świat upadły podnosi do świata ducha, jest mostem naszym ku Bogu". Tego właśnie, by jak Chrystus byli łącznikami tych dwóch światów, życzył Biskup płocki zarówno wykładowcom, jak i studentom UKSW oraz zaproszonym gościom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan zdrowia Papieża stabilny, bez incydentów niewydolności oddechowej

2025-03-05 19:55

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Ojciec Święty również dzisiaj pozostawał w stanie stabilnym, nie wykazując incydentów niewydolności oddechowej. Papież uczestniczył w obrzędzie posypania głowy popiołem, który został mu nałożony przez celebransa, a następnie przyjął Komunię Świętą.

"Ojciec Święty również dzisiaj pozostawał w stanie stabilnym, nie wykazując incydentów niewydolności oddechowej.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: niech Maryja, Salus Populi Romani wspiera Ojca Świętego

2025-03-05 21:52

[ TEMATY ]

kard. Semeraro

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Maryi, Salus Populi Romani - szczególnej opiekunki mieszańców Wiecznego Miasta powierzył Ojca Świętego podczas wieczornej modlitwy na placu św. Piotra prefekt Dykasterii do spraw Kanonizacjach kard. Marcello Semeraro.

„Bracia i siostry, pielgrzymi nadziei, na początku Wielkiego Postu gromadzimy się na modlitwie, aby odmówić Różaniec święty i rozważać tajemnice życia Jezusa z perspektywy Najświętszej Maryi Panny. Módlmy się wraz z całym Kościołem o zdrowie dla Ojca Świętego Franciszka. Niech Maryja Panna, Salus Populi Romani wspiera go w tej chwili”.
CZYTAJ DALEJ

Spokojna noc w Klinice Gemelli, Papież odpoczywa

2025-03-06 08:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Kaplica św. Jana Pawła II w Klinice Gemelli

Kaplica św. Jana Pawła II w Klinice Gemelli

Kolejna noc Papieża w Klinice Gemelii minęła spokojnie. Ojciec Święty odpoczywa – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ostatni komunikat lekarski został ogłoszony wczoraj wieczorem.

W leczeniu papieża Franciszka, chorego na obustronne zapalenie płuc, potrzeba "czasu i cierpliwości" - podkreśliły źródła watykańskie w rozmowie z dziennikarzami. Czwartek jest 21. dniem pobytu papieża w szpitalu. Rano Watykan poinformował, że noc minęła spokojnie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję