To okazja do podsumowania osiągnięć ubiegłego roku, oceny działań podejmowanych przez KSM oraz wytyczenia nowych zadań, zwłaszcza w kontekście trwającego Roku Jubileuszu 2025.
Sobotni dzień był bardzo intensywny. Po porannym spotkaniu sprawozdawczym rozpoczęły się warsztaty. Młodzież skupiała się głównie na sposobach i metodach tworzenia wspólnoty i radzenia sobie z trudnościami interpersonalnymi. Wszystko po to, by była to wspólnota żywa, zachęcająca do włączenia się w jej szeregi, zwłaszcza tych, którzy stoją z boku.
- To wielkie wyzwanie dla nas, pozyskać niezdecydowanych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Ewangelia się nie zmienia, nie zmieniają się też fundamenty KSM-u, jednak szukamy sposobów i nowych metod, by o tych sprawach mówić językiem zrozumiałym, by trafiać do młodych – podkreślił Adam Sołtys, Prezydium KSM.
Eucharystii przewodniczył bp Adam Bab, delegat KEP ds. KSM, który mówił min. o zaproszeniu Jezusa do bycia dzieckiem Boga. Wieczorem podejmowany był temat 10 zasad KSM-owicza i ich aktualności. To min. szerzenie Królestwa Bożego, służba Ojczyźnie i Kościołowi, kształtowanie umysłu, serca i woli, stałość w przekonaniach i wytrwałość w działaniu.
Jak na zjazd ludzi młodych przystało, był też czas na integrację.
Do 25 września można wypisać dziecko z edukacji zdrowotnej. Zachęcam do tego. Ale trzeba dać naszym dzieciom coś w zamian - rozmowy o miłości i seksualności w naszych domach - podkreśla Magdalena Guziak-Nowak dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka; współautorka podręczników do wychowania do życia w rodzinie. W rozmowie z KAI wyjaśnia, na czym polega spór o edukację seksualną w Polsce. Zwraca uwagę na zmianę paradygmatu - odejście od wychowania w kontekście rodziny na rzecz ujęcia biologicznego - i pokazuje, jakie mogą być skutki takiego podejścia.
Anna Rasińska (KAI): Czy edukacja seksualna jest w ogóle potrzebna w polskiej szkole?
W południowej Nigerii prowadzona jest nie wprost wojna religijna przeciw chrześcijanom – powiedział Radiu Watykańskiemu prezes stowarzyszenia SIGNIS Afryka, komentując zabójstwo kolejnego kapłana w tym kraju. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że zamach ten miał motywy religijne. Islamiści przemocą szerzą swoją religię. Chcą przejęć kontrolę na regionami, które w większości są zamieszkiwane przez chrześcijan – dodaje ks. Walter Ihejiriki.
Przewodniczący afrykańskiej gałęzi Międzynarodowego Stowarzyszenia Mediów Katolickich SIGNIS przypomina, że zamordowany w ubiegły piątek ks. Matthew Eya dołączył do długiej listy chrześcijan, duchownych i świeckich, którzy zginęli za wiarę w Nigerii. Jego zdaniem chodzi tu o dobrze zaplanowaną strategię islamskich terrorystów. Nasilenie porwań i zabójstw w południowej części kraju, ma na celu szerzenie religii poprzez terror – dodaje ks. Ihejiriki, podkreślając, że to właśnie w tym kontekście należy postrzegać również ostatni zamach na kapłana.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.