Jak co roku, Światowy Dzień Chorego lubelska Caritas spędzi z osobami chorymi, zmagającymi się z cierpieniem. W ramach obchodów, pracownicy CAL już odwiedzili pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie oraz oddziałów dziecięcego i młodzieżowego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, przekazując niemal 500 paczek z upominkami.
We wtorek, 11 lutego, w archikatedrze lubelskiej odbędą się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego, w programie Msza św. z obrzędem namaszczenia chorych (godz. 11.00) oraz nabożeństwo z indywidualnym błogosławieństwem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Choroba nie wybiera. Może dotknąć każdego z nas, dziecko, osobę dorosłą, osobę starszą, nie patrzy na status materialny, jakość życia, czy nasze życiowe plany i marzenia. Co więcej, przychodzi niezapowiedzianie i nagle, zmieniając lub rujnując często wszystko, co spotyka na życiowej drodze człowieka, a wraz z nią przychodzi cierpienie, z którym trzeba się zmierzyć. Niekiedy nie jesteśmy w stanie sami, czy nawet z pomocą bliskich sobie z tym poradzić. W obliczu tych problemów, ostoją i wsparciem mogą stać się organizacje pomocowe jak np. Caritas, której misją jest służba wszystkim osobom w potrzebie. Caritas Archidiecezji Lubelskiej posiada szereg działań i miejsc, które ułatwiają ludziom mierzyć się z bólem, lękiem, cierpieniem, trudami choroby, czy nawet śmiercią – mówi Gabriela Samorańska, pracownik Działu Rozwoju Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO
Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego znajduje się w głównej siedzibie Caritas w Lublinie i funkcjonuje w ramach pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami w dostępie do sprzętu rehabilitacyjnego. Sprzęt, którym dysponuje wypożyczalnia to: specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, chodziki, koncentratory tlenu, kule. Do wypożyczalni można przekazywać używany sprzęt rehabilitacyjny w stanie pozwalającym na jego dalsze używanie.
CENTRUM CHARYTATYWNE CARITAS W KRASNYMSTAWIE – HOSPICJUM DOMOWE
Reklama
W Centrum Charytatywnym w Krasnymstawie Caritas prowadzi Hospicjum Domowe, które obejmuje opieką chorych w terminalnej fazie choroby nowotworowej, przebywających w swoich domach, w środowisku, które znają i gdzie czują się najlepiej. Zespół hospicjum otacza jednocześnie opieką rodzinę chorego w trudnym okresie choroby, jak też osierocenia. Aktualnie opieką Hospicjum Domowego jest objętych 9 pacjentów. Do hospicjum domowego kwalifikują się chorzy z zaawansowaną i postępującą chorobą nowotworową, wymagający systematycznej opieki, która koncentruje się przede wszystkim na zapewnieniu optymalnej jakości życia. Opiekę nad chorym w domu sprawuje zespół pracowników medycznych (lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog). Lekarz odwiedza chorego dwa razy w miesiącu. Pielęgniarki natomiast spotykają się z chorym częściej, w razie potrzeby nawet codziennie, wykonując zabiegi medyczne, doradzając rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych czy wyjaśniając sposób podawania leków. Chorzy objęci opieką mają możliwość kontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką przez całą dobę. Opieka w Hospicjum Domowym Caritas realizowana jest w oparciu o podstawowe zasady opieki paliatywnej i hospicyjnej: poszanowanie autonomii (wolności wyboru) i godności osoby oraz dążenie do poprawy jakości życia przy akceptacji nieuchronności śmierci.
OŚRODEK REHABILITACJI
W Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie działa Ośrodek Rehabilitacji, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządu ruchu o podłożu ortopedycznym, reumatologicznym i neurologicznym, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wspieramy pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, prowadzimy indywidualną terapię dla kobiet po mastektomii. Gwarancją wysokiego poziomu usług jest doskonale wyszkolony personel, który oferuje pacjentom swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie. Rehabilitanci wykonują zabiegi z zakresu fizykoterapii (laser, UD, prądy DD, prądy interferencyjne, prądy Tens, prądy Trauberta, galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, DKF, Terapuls, ultrafonoforeza, sollux, PMNCz, krioterapia), zabiegi z zakresu kinezyterapii (kinesiologytaping, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem, ćwiczenia z oporem, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia oddechowe, pionizacja, ćwiczenia ogólnousprawniające, indywidualna praca z pacjentem), masaż klasyczny, masaż limfatyczny, masaż wirowy kończyn.
KLUB AMAZONEK – WSPARCIE PAŃ PO MASTEKTOMII
Reklama
W Centrum Charytatywnym Caritas działa Klub Amazonek, gdzie spotykają się panie, które połączyła choroba - rak piersi. Łączy je trudna walka, ale również chęć pomocy innym. Chorobie nowotworowej towarzyszy zawsze lęk i wiele obaw, ale to również czas na nowe, inne życie. W ramach spotkań panie biorą udział w różnorodnych zajęciach i warsztatach, m.in. z psychologiem i dietetykiem. Amazonki potrafią docenić to, co jest w życiu naprawdę ważne. Korzystają w Caritas z porad psychologa, dietetyka, masażu limfatycznego i ćwiczeń z rehabilitantem. Do klubu należy 25 pań, które spotykają się 2 razy w tygodniu.
WARSZTAT TERPAII ZAJĘCIOWEJ W CHEŁMIE
Warsztat realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności. Są one niezbędne do prowadzenia przez osobę z niepełnosprawnościami niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości. Zajęcia w jedenastu pracowniach prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską. Aż 60 podopiecznym towarzyszy psycholog i rehabilitant. W ramach WTZ beneficjenci biorą udział w imprezach integracyjnych, sportowych oraz przeglądach artystycznych.
WCZASOREKOLEKCJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W DĄBROWICY
Reklama
Od 1993 roku w „Domu Spotkania” w Dąbrowicy organizowane są 10-dniowe turnusy wczasorekolekcji. Rekolekcje połączone z wypoczynkiem to wyjątkowa forma spotkań dla osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami oraz wolontariuszy. Dla wielu z nich turnus jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku, a Dąbrowica staje się domem, za którym tęsknią i do którego wracają z wielką radością. Podczas wczasorekolekcji wolontariusze towarzyszą osobom niepełnosprawnym, dbając o to, by każdy uczestnik był odpowiednio zaopiekowany. Wolontariuszami są w większości studenci różnych kierunków, a także alumni z lubelskiego seminarium duchownego. Ich pomoc polega na pielęgnacji, karmieniu, a przede wszystkim na budowaniu przyjaźni z Jezusem i drugim człowiekiem.
JAK WSPIERAĆ PODOPIECZNYCH CARITAS?
Przekazując 1,5% swojego podatku (KRS 0000204819). To drobny gest, który może wiele zdziałać! – To jedna z form wsparcia naszej Caritas. Przekazując 1,5% podatku przychodzicie z pomocą osobom, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. To m.in. nasi bezdomni, rodziny w kryzysie, ofiary powodzi czy pożarów. Dzięki temu nasi wolontariusze mogą iść z pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Tylko w ubiegłym roku mogliśmy dotrzeć do wielu osób w potrzebie. To tysiące wydanych ciepłych posiłków, tysiące paczek żywnościowych, to wiele osób, które dzięki takiemu wsparciu mogły powrócić do normalnego życia. 1,5% podatku może naprawdę zmienić życie drugiego człowieka. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS 0000204819 – mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Więcej na www.lublin.caritas.pl