Kapłani diecezjalni i zakonni oraz katecheci z diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w 43. Wrocławskich Dniach Duszpasterskich, których tematyka jest zawsze związana z hasłem przewodnim zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. W tym roku wykłady, konwersatoria i konferencje wieczorne poświęcone były zagadnieniu „Syn Boży - centrum naszej wiary”. Sympozjum przygotował Papieski Wydział Teologiczny.
Dni zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela m.in. przez biskupów świdnickich: Ignacego Deca i Adama Bałabucha, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę oraz dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Krzysztofa Orę pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Okolicznościową homilię wygłosił sufragan świdnicki bp Adam Bałabuch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ksiądz Biskup zwrócił w niej uwagę m.in. na fakt, że są wśród nas ludzie, którzy nie tylko nie wierzą w Chrystusa, ale i wręcz podejmują walkę z Panem Bogiem, z Kościołem. Podkreślił, że chrześcijanin nigdy nie może myśleć, iż wiara jest sprawą prywatną. Jest ona decyzją na to, aby być z Panem Bogiem, aby Nim żyć. Jego zdaniem to bycie z Nim wprowadza do zrozumienia powodów, dla których się wierzy. Jesteśmy obdarowani wiarą po to, aby nie zamykać jej w sobie, ale się nią dzielić z innymi ludźmi.
Witając w auli PWT wszystkich przybyłych gości i uczestników, rektor tej uczelni ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko w szczególny sposób uczynił to pod adresem nie tylko nowego metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, ale i wieloletniego poprzedniego rektora PWT bp. prof. dr hab. Ignacego Deca, Pasterza Kościoła Świdnickiego. On też wygłosił w pierwszym dniu 43. Wrocławskich Dni Duszpasterskich wykład pt.” Nauczyciel człowieczeństwa - humanizm Wcielenia”. Wskazał w nim m.in., że każda religia posiada jakiś szczególny rys, który ją odróżnia od innych. Jego zdaniem religię chrześcijańską wśród innych religii świata wyróżnia centralna prawda, ze Bóg stał się człowiekiem, że zamieszkał z ludźmi na ziemi w postaci człowieka, pozostając w pełni Bogiem, stając się równocześnie pełnym, prawdziwym człowiekiem.
Ordynariusz świdnicki uważa, że w pierwszym roku nowego programu duszpasterskiego poświęconego Jezusowi Chrystusowi, który rozpoczniemy w I Niedzielę Adwentu, trzeba nam będzie na nowo wczytywać się w Ewangelię nie tylko podczas liturgii, w różnych kręgach biblijnych, ale także w życiu prywatnym, również przed Jezusem Eucharystycznym. Potrzebna jest większa kontemplacja Jezusa w Słowie Bożym i w Eucharystii