Reklama

Aspekty

Pogłębiają znajomość historii i dziedzictwa narodowego

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 8 listopada odbył się finał patriotycznego konkursu „Ojczyzno Ma”. W tym roku to jego 15. edycja.

[ TEMATY ]

Ojczyzno Ma

Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Konkurs patriotyczny

Karolina Krasowska

Finał diecezjalny odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Finał diecezjalny odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogłębianie świadomości dziedzictwa narodowego i zaszczepianie w coraz młodszym pokoleniu postaw patriotycznych – to cele, które każdego roku przyświecają organizatorom konkursu patriotycznego „Ojczyzno Ma”. W tym roku Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej zorganizował go po raz 15.

Konkurs przeprowadzony został, podobnie jak w latach poprzednich, w dwóch etapach. W maju uczniowie przeszli etap szkolno-parafialny, a najlepsi awansowali do finału diecezjalnego, który odbył się 8 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej. W finale diecezjalnym zmierzyło się 37 uczestników z 14 szkół z terenu naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pani ucząca historii bardzo zachęcała nas do udziału w tym konkursie, a także nas do niego przygotowywała. Udział w konkursie i to, że mogę zmierzyć się z niełatwymi pytaniami o historię Polski, daje mi satysfakcję – mówi Grzegorz Skrodzki. 14-latek przyjechał z Gorzowa Wlkp. ze Szkoły Podstawowej Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. P. J. Frassatiego. – Taka wiedza jest potrzebna, może przydać się w dorosłości. Znajomość historii może być istotna, żeby wyciągnąć wnioski w postępowaniu w przyszłości – dodaje.

Wszyscy uczestnicy najpierw napisali test, który wyłonił najlepszą dziesiątkę, która zmierzyła się w rozgrywce finałowej. A ta wzorem lat poprzednich miała formę popularnego teleturnieju telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”.

Reklama

Wyniki konkursu patriotycznego „Ojczyzno Ma”:

I miejsce Leon Pacholczyk z Zespołu Edukacyjnego nr 6 z Zielonej Góry

II miejsce Miłosz Juryca z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach

III miejsce Robert Graca z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubrzy

2024-11-08 17:31

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Finał konkursu Ojczyzno Ma

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Ojczyzno Ma

Katarzyna Krawcewicz

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 5 listopada odbył się finał konkursu „Ojczyzno ma” dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych.

Zmierzyli się ze sobą najlepsi uczestnicy etapu szkolnego. Reprezentowali Dobiegniew, Dąbrówkę Wlkp., Gorzów Wlkp., Lubrzę, Nową Sól, Szczaniec, Zbąszynek, Zieloną Górę, Żagań i Żarki Wielkie. Konkurs na etapie diecezjalnym złożony był z dwóch części. Najpierw uczestnicy odpowiadali na pytania pisemnie. W ten sposób wyłoniono 10 finalistów, którzy zmagali się w ostatnim etapie – ustnym. Najlepsi okazali się: Marcin Górski (I miejsce), Kacper Klaczak (II miejsce) i  Bartosz Mituła (III miejsce). Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników było zwiedzanie muzeum oraz występ uczniów Państwowej szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze.Więcej na ten temat ukaże się w papierowym wydaniu Niedzieli.
CZYTAJ DALEJ

Patron współczesnego mężczyzny

Niedziela Ogólnopolska 11/2019, str. 25-26

[ TEMATY ]

św. Józef

Karol Porwich/Niedziela

Św. Józef – opiekun Jezusa i Maryi. Razem stanowią ikonę Świętej Rodziny. Jest szczególnym orędownikiem osób pragnących założyć rodzinę i odnaleźć swoje miejsce w życiu. Coraz częściej mówi się też, że to patron współczesnego mężczyzny. Zawsze niezawodny

Papież Franciszek dał bardzo osobiste świadectwo o św. Józefie. Wyznał, że jeśli ma jakąś trudną sprawę, to pisze list do św. Józefa i powierza mu wszystko. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby św. Józef pozostawił bez odpowiedzi i pomocy listy od Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Wokół myśli ks. prof. Pasierba

2025-03-19 19:46

[ TEMATY ]

bp Michał Janocha

ks. Jan Sochoń

ks. Janusz Pasierb

Teologia Polityczna

Już jutro – w czwartek 20 marca – w siedzibie Teologii Politycznej o książce - antologii tekstów „Kult i kultura” ks. prof. Janusza Pasierba rozmawiać będą bp Michał Janocha i ks. Jan Sochoń.

Nowa seria wydawnicza Teologii Politycznej „Namalować katolicyzm od nowa”, którą otwiera publikacja „Kult i kultura”, jest częścią projektu, którego celem jest odnowa zachodniej sztuki sakralnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję