Reklama

Niedziela Wrocławska

Paliusz dla Metropolity

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, otrzymał paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka. Od tego czasu ma prawo i zarazem obowiązek nosić ten element stroju liturgicznego w czasie Mszy świętych sprawowanych na terenie swojej metropolii. Ma on nie tylko podkreślać pełnioną funkcję, ale także być znakiem łączności ze Stolicą Apostolską.

Historia paliusza, który otrzymało 29 czerwca w Rzymie łącznie 34 arcybiskupów, sięga połowy pierwszego tysiąclecia. Metropolitom wręcza się go od połowy IX wieku. Jest to pas o długości ok. 30 cm, utkany z białej owczej wełny, ozdobiony sześcioma krzyżami. Jego końce opadają na plecy i piersi. Ciekawa jest tradycja związana z wykonywaniem paliuszy. Wełna używana do tego celu pochodzi z dwóch baranków, które papież święci 21 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki. To właśnie ta święta przedstawiana jest z palmą męczeństwa i z barankiem u stóp lub na ramieniu. Jest to symbol jej męczeńskiej śmierci dla Chrystusa. Ponadto jej imię także ściśle łączy się z barankiem. Poświęcone w jej wspomnienie baranki są strzyżone, a utworzone z pozyskanej w ten sposób wełny paliusze są specjalnie przechowywane, a ich przekazanie metropolitom odbywa się, gdy wspominamy Świętych Apostołów Piotra i Pawła, co również podkreśla jedność Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-07-03 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny wręczył merowi Wilna pierścień tysiąclecia archidiecezji wrocławskiej

[ TEMATY ]

Wrocław

abp Sławoj Leszek Głódź

Bożena Sztajner

We wrocławskim ratuszu prezydent Rafał Dutkiewicz podpisał dziś umowę o współpracy z merem Wilna Arturasem Zuokasem. W uroczystości uczestniczyli abp Józef Kupny i kard. Henryk Gulbinowicz. Metropolita wrocławski wręczył merowi Wilna Pierścień Tysiąclecia Archidiecezji Wrocławskiej.

W swoim przemówieniu Prezydent Wrocławia podkreślił, że priorytetem spólnej współpracy jest współdziałanie w dziedzinie kultury. - Wilno w 2009 r. było Europejską Stolicą Kultury - mówił Rafal Dutkiewicz, dodając, że w kontekście 2016 r. miasto to może podzielić się swoim doświadczeniem ze stolicą Dolnego Śląska. - Wierzę że to porozumienie przyczyni się do osiągania wspólnych celów i wyrażam głęboki szacunek wobec kultury litewskiej - spuentował prezydent Wrocławia.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Dziś ostatni dzień zgłoszeń do konkursu „Aktywna Parafia 2025”

2025-05-14 15:30

ekai.pl

Konkurs "Aktywna Parafia"

Konkurs Aktywna Parafia

Jeszcze tylko do końca środy 14 maja parafie z całej Polski mogą zgłaszać swój udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu „Aktywna Parafia”. Celem inicjatywy jest promowanie wspólnot parafialnych, które prowadzą działalność duszpasterską, społeczną, charytatywną czy edukacyjną.

Konkurs ma na celu pokazanie szerokiej publiczności ciekawych a może nawet wyjątkowych parafii, w których zwykli ludzie dokonują niezwykłych rzeczy. Organizatorzy chcą pokazać działalność charytatywną, inicjatywy ewangelizacyjne, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowanie wspólnoty przez społeczności lokalne. W tym roku wprowadzona zostaje nowa, ekologiczna kategoria w ocenie działalności parafii: „zaangażowanie na rzecz środowiska”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję