Akademia Kozłowiecka to cykl spotkań, których tematyka oscyluje wokół osoby i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, w odniesieniu też do współczesności. Podejmowane są również zagadnienia historyczne oraz Katolickiej Nauki Społecznej Nawiązuje do wykładów, konferencji i pogadanek, jakie głosił ks. Stefan Wyszyński w Kozłówce, podczas ukrywania się przed Niemcami w czasie okupacji hitlerowskiej.
XVIII Akademia odbyła się 26 października; rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy pałacowej sprawowaną przez ks. Krzysztofa Stolę, asystenta kościelnego lubelskiego oddziału Stowarzyszenia i ks. prof. Rafała Bednarczyka, dziekana Wydziału Teologii UKSW. Przed rozpoczęciem Eucharystii przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia przekazali kopię obrazu Jezusa Miłosiernego przedstawicielom lubelskiego oddziału. Obraz Jezusa Miłosiernego peregrynuje po wszystkich oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Ks. Krzysztof w homilii zauważył, że Miłosierdzie Boże chce, aby człowiek budował dobro, choćby nawet miało to być coś niewielkiego. – Jeżeli jest to dobrem, to będzie trwało całą wieczność – podkreślił z naciskiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Jesteśmy swoistym wehikułem czasu – powiedział Andrzej Pruszkowski, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, witając w Teatralni uczestników spotkania. – Staramy się, żeby w ramach Akademii ten wehikuł służył do przenoszenia przeróżnych widomości, wartości, norm, wzorów, zachowań, które wiążą się z postacią bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prof. Cezary Taracha, Kierownik Katedry Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL, zwrócił uwagę na mało znany i wymagający pogłębionych badań temat związków bł. Stefana Wyszyńskiego ze światem hiszpańskim. To przede wszystkim zainteresowanie malarstwem Bartolomé Estebana Murillo oraz fascynacja pismami św. Jana od Krzyża. Podkreślił, że książka „Duch pracy ludzkiej” została wydana w Hiszpanii w 1957 r. i odbiła się tam szerokim echem.
„Katecheza prawem i szansą dla rodziny, Kościoła i narodu w świetle myśli bł. Stefana Wyszyńskiego”, to temat konferencji ks. prof. Rafała Bednarczyka. Podkreślił on, że tymi sprawami zajmował się ks. Wyszyński już w czasie studiów na KUL oraz po doktoracie, widząc zagrożenia dla niezależności szkolnictwa ze strony instytucji państwa. Po wojnie, w odmiennej sytuacji politycznej, podkreślał fundamentalne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci, zgodnie z ich poglądami, a nie z tym, co pragnie narzucić władza. Kiedy w 1961 r. nauka religii w szkołach została usunięta, w niedługim czasie zauważył, że likwidacja religii doprowadziła, dzięki reakcji rodziców, do większego zbliżenia młodzieży do parafii i pogłębienia życia religijnego. Ponadto państwo straciło jakikolwiek wpływ na to, co dzieje się na lekcjach religii, a próby kontroli spełzły na niczym. Mówiąc o konieczności katechezy, ksiądz profesor zauważył, że niesie ona szanse: dla rodziny - to pogłębienie rozumienia powołania, zdrowe relacje, ochrona przed wpływami destrukcyjnymi i toksycznymi; dla Kościoła – integrowanie wspólnoty i budzenie żywej wiary; dla narodu – budowanie zdrowia moralnego, wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i utrzymanie jego tożsamości.
Reklama
Program Akademii obejmował pokaz filmu Pawła Woldana „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”. To fabularyzowany dokument, który ukazuje w dobitny sposób, że Kościół katolicki dzielił z narodem straszliwy los zgotowany Polakom przez Niemców. W latach II wojny światowej zginęło lub zmarło 6 biskupów, zamordowano 2301 księży, 205 braci zakonnych oraz 89 sióstr zakonnych.
Na zakończenie ks. dr Krzysztof Stola mówił o głębokim znaczeniu słowa „Miłosierdzie” w kontekście peregrynacji kopii obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Podkreślił, że w najgłębszym sensie miłosierdzie oznacza pasję bycia dobrym, pasję czynienia dobra. – Mówiąc, że Bóg jest miłosierny, oznacza, że jest On niewyobrażalnym dynamizmem czynienia dobra i troskliwości, zwłaszcza dla człowieka – powiedział ksiądz asystent.
Akademia Kozłowiecka to cykliczne wydarzenie organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Następna, XIX Akademia, planowana jest 15 marca 2025 roku.