Reklama

Polska

Nowe religijne tradycje

W polskich diecezjach coraz częściej pojawiają się nowe sposoby na wspólne spędzenie czasu poprzedzającego nadchodzące święta katolickie - uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzoną 1 listopada oraz Dzień Zaduszny, przypadający 2 listopada. Wśród nich znajdują się m.in. Bale Wszystkich Świętych, wspólna modlitwa, czuwanie przy relikwiach świętych, czy Korowody Świętych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bale Wszystkich Świętych

Bale Wszystkich Świętych to najczęściej inicjatywy zaadresowane do dzieci, zorganizowane przez duchownych w salkach parafialnych lub miejskich domach kultury. Organizatorzy zapraszają uczestników do przygotowania na tę okazję strojów ulubionych świętych, zachęcają też rodziców do przybliżenia dziecku postaci wybranego patrona. Barwną zabawę zazwyczaj poprzedza Msza św. lub wspólna modlitwa, następnie dzieci w towarzystwie rodziców, biorą udział w konkursach, zabawach tanecznych i ruchowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym roku proboszcz zaprosił wszystkich chętnych rodziców do wspólnego zaplanowania zabawy dla dzieci, przystrojenia sali oraz przygotowania poczęstunku. Myślę, że to święta okazja by bliżej poznać inne rodziny, które kojarzymy z cotygodniowej Mszy św., a jednak nie znamy się bliżej. Bez wątpienia takie wydarzenia łączą wspólnotę parafialną, integrują dzieci i rodziców - oceniła Magdalena, mama z podwarszawskiej Jabłonny, gdzie dziś wieczorem po raz pierwszy odbędzie się Bal Świętych, który poprzedzi Msza św. w parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

Reklama

Licznie zgromadzone dzieci oraz rodzice poprzez wspólną zabawę, modlitwę i śpiew uczcili wszystkich świętych. Nie zabrakło zabaw, tańców oraz pysznych słodkości których było co nie miara - relacjonują organizatorzy balu Wszystkich Świętych, który odbył się wczoraj w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie. Dzieci przebrane za ulubionych świętych, w towarzystwie rodziców, brały udział w konkursach i zabawach. Był również czas na wspólną modlitwę i śpiew.

Bal Wszystkich Świętych, który zgromadził ponad 900 uczestników, odbył się także w płockiej Hali Sportowej Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Inicjatorem wydarzenia była Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”. Dzieci pojawiły się przebrane za zakonników, zakonnice, Świętą Rodzinę, papieży i anioły. Trzygodzinną zabawę wzbogaciły różnorodne atrakcje, takie jak - dmuchańce, konkursy i fotobudka. Patronem wydarzenia był bp Szymon Stułkowski. „Chcemy wspólnie cieszyć się z naszego chrześcijańskiego powołania” - napisał w zachęcie do uczestnictwa w balu biskup płocki. Dodał, że jest to „dobra okazja, by przypomnieć sobie patronów z chrztu i bierzmowania, a także uświadomić, że wszyscy razem we wspólnocie Kościoła dążymy do świętości”.

Korowody Świętych

Inną formą przeżywania dni poprzedzających nadchodzące święta są Korowody Świętych. Uczestnicy tego wydarzanie, najczęściej również w przebraniach świętych, przemierzają wspólnie ulice miast, modląc się i śpiewając. Niektórzy biorą ze sobą transparenty z cytatami z Pisma Świętego, krzyże, świece lub lampiony. Jak podkreślają duchowni, organizujący te wydarzenia, jest to wspaniała okazja, by dać świadectwo swojej wiary oraz zachęcić innych do włączenia się we wspólnotową modlitwę.

Reklama

- Serdecznie zapraszamy do radosnego przeżywania wigilii uroczystości Wszystkich Świętych. To zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych Kościoła, by za ich przykładem i z ich orędownictwem dążyć ku Zbawieniu - zachęcają duszpasterze z Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, gdzie dziś wieczorem orszak wiernych wyruszy z Przedszkole Integracyjnego im. Św. Siostry Faustyny i w procesji różańcowej przejdzie do Kościoła Miłosierdzia Bożego na wieczorną Eucharystię.

- Całą rodziną braliśmy udział w korowodzie rok temu i w tym roku też będziemy. To świetna inicjatywa, mój przedszkolak nauczył się w ten sposób odmawiać różaniec, który do dziś nam towarzyszy. Myślę, że w ten sposób Kościół nie kojarzy się maluchom tylko z niedzielną Mszą św., która bywa dla nich nużąca, ale i z wesołą, kolorową zabawą. To piękny sposób na rodzinne i wspólnotowe rozpoczęcie zbliżających się świąt, które nie muszą kojarzyć się wyłącznie z utratą najbliższych osób - oceniła Maria, uczestniczka zeszłorocznego marszu.

Na dzień przed Wszystkimi Świętymi, Korowód Świętych przejdzie także ulicami Kalisza. Do udziału w wydarzeniu zaprasza tamtejsza Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek. Korowód wyruszy z kościoła Świętej Rodziny i zakończy się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Inicjatorzy marszu zachęcają, by przebrać się za postaci świętych, zabrać relikwiarze świętych i błogosławionych i wyruszyć w trasę.

Reklama

Barwny korowód wyruszył również ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy, 29 października. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Stadłach. Przemarszowi towarzyszyła muzyka, śpiew i wiele radości. Następnie odbył się Bal Wszystkich Świętych, który rozpoczęła prezentacja patronów wybranych przez uczniów. Dzieci tańczyły, śpiewały i bawiły się przy rytmach muzyki religijnej. Po wspólnej zabawie wszyscy udali się na Cmentarz Ewangelicki w Stadłach, by pomodlić się i zapalić znicze.

- Korowód Wszystkich Świętych w Stadłach to dowód na to, że nawet w trudnych czasach można znaleźć powody do radości i wspólnoty - podkreślili organizatorzy wydarzenia.

Również w Tarnobrzegu, ulicami miasta przeszedł radosny Korowód Świętych, który 25 października wyruszył z Kościoła Miłosierdzia Bożego. - Wyjście na ulice naszego osiedla i wspólna modlitwa, ma pokazać innym tę drogę do nieba jaką jest modlitwa, to piękne świadectwo wiary - powiedział ks. Jan Zając, proboszcz tamtejszej parafii. Po powrocie do kościoła, wspólnej modlitwie i błogosławieństwie, na przybyłych gości czekał słodki poczęstunek, który stał się okazją do integracji młodszych i starszych parafian.

Czuwania Modlitewne

Kolejną tradycją towarzyszącą nadchodzącym świętom są Czuwania Modlitewne. Zazwyczaj odbywają się one wieczorem, towarzyszy im Litania do Wszystkich Świętych oraz adoracja. W niektórych parafiach organizowane są także wspólne śpiewy z oprawą muzyczną, czy konferencje na temat błogosławionych i świętych.

Reklama

Czuwanie pod hasłem „Noc Świętych”, odbyło się w wieczór przed Uroczystością Wszystkich Świętych w łódzkiej katedrze. To już kolejna edycja wydarzenia, które wprowadziło wiernych w duchowy klimat najbliższych dni. Uczestnicy mogli cieszyć się wyjątkową oprawą muzyczną - śpiewem i akompaniamentem instrumentalnym na żywo, a także wspólnotową modlitwą i uwielbieniem. Po raz kolejny do współpracy zaproszono grupę pantomimy Iuventus Dei, która wzbogaciła wydarzenie także o interaktywne elementy, światło i obraz.

„Noc Świętych” odbyła się również w Łasku, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim, Ozorkowie, Bełchatowie, Aleksandrowie Łódzkim oraz w parafii katedralnej w Łowiczu, gdzie wspólną modlitwę wzbogacił wieczór uwielbienia za wstawiennictwem świętych oraz spotkanie w gronie rodzin. Następnie odbyła się wspólna agapa z poczęstunkiem, tańcami i śpiewami.

„Zapalić pochodnię nadziei” - pod takim hasłem z 26 na 27 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach, odbyło się nocne czuwanie dla młodzieży. Rozpoczęła je konferencja na temat nadziei, którą poprowadziła s. M. Rozalia Kopka ISSM, pracująca na co dzień z dziewczętami w diecezji bydgoskiej. W ramach czuwania zapewniono czas na zawiązanie wspólnoty, rówieśnicze rozmowy, warsztaty z komunikacji, spowiedź oraz adorację.

Dzień później u Sióstr Szensztackich w auli odbył się dla bal Wszystkich Świętych. - Dzieci przebrane m.in. za Maryję, św. Ritę, św. Jerzego, św. Jadwigę Królową, a także za anioły, miały okazję wraz z rodzicami spędzić kilka godzin przy Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Był to czas na zabawy z rozpoznawaniem świętych oraz quiz o ich życiu. Nie zabrakło także nauki piosenek, tańców, a także konkursów. Łączne w wydarzeniu wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci - podaje Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej.

Dziś Wieczór Wszystkich Świętych odbędzie się także m.in. w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku pod Warszawą. - Będzie to czas wspólnej modlitwy do naszych świętych patronów, świadectwa przynależności do Chrystusa oraz radosnej zabawy - podkreślają organizatorzy. Zabawę poprzedzi Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja ze świętymi, która przejdzie ulicami Milanówka, na czele procesji pojedzie św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński. Następnie odbędzie się agapa w kawiarence parafialnej.

Nowe inicjatywy, takie jak Bale Wszystkich Świętych, Korowody Świętych czy Noc Świętych, cieszą się rosnącym zainteresowaniem wiernych w całej Polsce, tworząc okazję do rodzinnego i wspólnotowego przeżywania nadchodzących dni zadumy i modlitwy. Dla wielu uczestników są one sposobem na odkrywanie inspirujących postaci świętych, a także na pogłębianie więzi z innymi członkami parafii. Te radosne, a zarazem refleksyjne wydarzenia przypominają, że uroczystość Wszystkich Świętych to nie tylko czas wspomnień, ale także nadziei na życie wieczne.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcę być świętym!

2024-10-29 07:48

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Kostrzyn nad Odrą

bal wszystkich świętych

Iskierki

ks. Adam Wójcicki

Bal wszystkich świętych w Kostrzynie nad Odrą

Bal wszystkich świętych w Kostrzynie nad Odrą

Pod takim hasłem w parafii NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą po raz drugi odbył się marsz i bal wszystkich świętych.

– Według mnie, to jedna z lepszych inicjatyw, które umożliwiają ludziom doświadczyć Kościoła z innej strony. Jest to również forma ewangelizacji. Było można zobaczyć katolików, którzy potrafią się modlić, tańczyć, a także ubrać stroje ulubionych Świętych – mówi Renata Głuszko-Sywulak.
CZYTAJ DALEJ

1 i 2 listopada - Msze święte na cmentarzach Archidiecezji Wrocławskiej [Lista]

2024-10-30 17:12

Adobe Stock

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy patrzymy w kierunku Nieba. W naszej Ojczyźnie przyjęło się, że tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, a w godzinach południowych i popołudniowych na cmentarzach sprawowane są Msze święte. To dobra okazja, aby tego dnia uczestniczyć w niej przy grobie swoich bliskich zmarłych.

Sama Uroczystość Wszystkich Świętych należy do świąt nakazanych, a to oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. Wychodząc naprzeciw wiernym od wielu lat 1 listopada odprawiane są Msze święte na cmentarzach, a także odbywają się procesje żałobne. W niektórych miejscach także 2 listopada.
CZYTAJ DALEJ

"Żołnierska Pamięć" - lubelscy terytorialsi odwiedzają groby bohaterów

2024-10-31 18:19

2LBOT

Dzień Wszystkich Świętych to szczególny czas zadumy i refleksji. Jak co roku, w ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzają i porządkują groby oraz miejsca pamięci bohaterów w naszym regionie. Kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność i niepodległość trwale wpisane jest w zadania terytorialsów. W tym roku działania te prowadzone są we współpracy z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję