Strażacy z całego województwa podkarpackiego uczestniczyli 5 maja w 18. Regionalnej Pielgrzymce Straży Pożarnych do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Mszy św. przewodniczył nowy biskup pomocniczy - wówczas jeszcze nominat - Stanisław Jamrozek.
Kazanie wygłosił ks. Marian Hofman, proboszcz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy. Nawiązując do postaci patrona strażaków - św. Floriana, który oddał życie za wiarę w Chrystusa - stwierdził, że ich praca również wymaga poświęceń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Wielu strażaków w różnych akcjach poświęca się włącznie z oddaniem życia - zaznaczył. Pytał również obecnych, czy podobnie jak św. Florian są w stanie podjąć trud wymagań ewangelicznych i być wiernym Bogu nawet za cenę życia. - Św. Florian jest dla nas przykładem poświęcenia, oddania swojego życia za ideały, w które wierzył i którymi żył. Gdy oddajemy mu cześć, uświadamiamy sobie, że także służba strażacka wymaga poświęcenia - mówił ks. Hofman.
Na zakończenie Mszy św., obchodzący tego dnia urodziny ks. Stanisław Jamrozek otrzymał od strażaków miniaturową replikę dawnego wozu strażackiego. - Ten prezent przypomina mi czasy, kiedy byłem małym dzieckiem i taki wóz jeździł do pożarów. Nie zawsze dojechał, bo czasami się popsuł, ale życzę wszystkim strażakom, aby ich wozy się nie psuły - żartował Biskup nominat.
- Chciałbym podziękować za wasze zaangażowanie, na pewno jest to bardzo wielkie powołanie, które Pan Bóg wyznacza. Dzisiaj św. Jan w Apokalipsie mówił, że został porwany. To Pan Bóg porywa do takich wielkich dzieł i życzę, żeby też młodych porywał, żeby i oni mogli kontynuować to dzieło, które ich ojcowie i dziadkowie teraz czynią, posługując wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują - dodał już całkiem poważnie ks. Jamrozek.
Podczas uroczystości kilkudziesięciu strażaków ochotników otrzymało odznaczenia państwowe i związkowe. Złote Krzyże Zasługi przyznawane przez prezydenta RP otrzymali: Andrzej Atamańczuk, Ryszard Dudek, Adam Gręda, Józef Tucki, Andrzej Żuczek, natomiast srebrne: Józef Dudycz, Andrzej Koniecki, Leonard Prokop, Józef Sub oraz współpracownik „Niedzieli Przemyskiej” Zdzisław Wójcik.